Pavilon primátů
Pavilon je trvale uzavřen a je pro veřejnost nepřístupný. Zvířata, která ještě nebyla přestěhována, uvidíte ve venkovních expozicích u pavilonu. Lemury v letních měsících uvidíte v průchozí expozici Ráj lemurů.
Pavilon primátů patří k nejstarším objektům v Zoo Ostrava, byl postaven v roce 1966, kdy byl přístup k podobě expozic i k chovaným zvířatům značně odlišný a dnes již neodpovídá přísným standardům pro chov zvířat v moderních zoologických zahradách. Přes pravidelnou údržbu je stav budovy již bohužel neudržitelný a spěje k demolici.
Proto jsme v průběhu posledních 15 let pro jeho obyvatele vybudovali nová moderní chovatelsko-expoziční zařízení a zvířata do nich postupně přemisťovali:
- v roce 2010 skupinu hulmanů posvátných do expozice Čitván, kterou obývají společně s medvědy ušatými
- v roce 2014 kočkodany Dianiny a šimpanze do Pavilonu evoluce, který vznikl přestavbou původního pavilonu vodních ptáků
- v roce 2022 makaky lví do expozice Wanderu a gibony bělolící do expozice Vadtha ni
- na čtyřech rybnících bylo postupně vybudováno osm ostrůvků, kde pobývají v teplých měsících skupiny lemurů
V nových expozicích mohou zvířata plně využívat nových a prostorných přírodních výběhů, které primáty podněcují k přirozenému chování a činnostem.
Ve starém pavilonu zůstává skupina mandrilů, která má zatím k dispozici venkovní výběh s umělými stromy, ale i pro ně se chystá projekt na výstavbu nových vnitřních prostor. Samci těchto afrických primátů jsou podstatně mohutnější a barevnější než samice a mají velké špičáky podobné špičákům šelem, které slouží k obraně a zastrašování protivníků.
V říjnu 2023 jsme získali pár kočkodanů Hamlynových. Ačkoliv byli zatím umístěni ve strém pavilonu primátů, i zde počítáme do budoucna s výstavbou nového chovného zařízení. V přírodě se vyskytují na velmi malém území. Vzácní jsou i v zoologických zahradách – pouhých 25 jedinců chová 10 institucí, převážně evropských. Rozmnožují se však jen ve třech z nich. Ostravští chovatelé budou proto velmi usilovat o to, aby se populace v lidské péči rozrostla o další mláďata.
Dále zde pobývají zejména různé druhy lemurů – někteří trvale, jiné jen v zimním období, jakmile se oteplí, stěhují se na ostrovní expozice.