Velcí jeleni
Jeleni jsou i pro mnohé milovníky přírody opomíjenou skupinou zvířat. Možná je to tím, že nás Evropany provázejí od nepaměti, a tak trochu zevšedněli. Ale nenechte se mýlit. V ostravské zoo můžete při hlavní návštěvnické cestě směrem k restauraci Saola vidět opravdové giganty - hned dva asijské druhy: wapiti sibiřské a jeleny milu. Oba druhy se v Zoo Ostrava pravidelně rozmnožují.
Zatímco wapiti sibiřský zatím naštěstí nepaří k ohroženým druhům, jelen milu byl ve volné přírodě již zcela vyhuben a přežil jen díky chovu v zoologických zahradách. Obýval bažinaté oblasti severní Číny a Mandžuska. K pobytu v takových oblastech je přizpůsoben značně roztažitelnými paznehty, které rozkládají váhu jelena na větší plochu, takže se v měkkém substrátu tolik neboří.
Wapiti sibiřský (Cervus canadensis sibiricus)
Wapiti byl dříve považován za poddruh našeho jelena evropského, teprve moderní metody srovnávající DNA jej na počátku 21. století vyčlenily jako samostatný druh. V naší zoo chováme asijský poddruh wapitiho. Obývá lesy východní Asie. Samice s mláďaty se sdružují do samostatných stád. Mladší samci žijí v samčích skupinách, nejstarší samci pak samotářsky. Samci se v blízkosti samic zdržují pouze v období říje (od září do října), která je provázena boji a hlasitým troubením samců. Po 230 dnech březosti rodí samice obvykle jedno mládě, které dospívá ve třech letech. Paroží má u dospělých samců na lodyze až 10 výsad, dosahuje délky až 1,7 m a váhy až 15 kg (oba parohy).
Jelen milu (Elaphurus davidianus)
Původně se vyskytoval ve východní Číně, kde obýval bažinaté lesní oblasti. Na konci 19. století byl kvůli nadměrného lovu vyhuben. V roce 1864 jej ale objevil jezuitský kněz a přírodovědec páter Armand David v parku císařského paláce u Pekingu. Několik zvířat se podařilo převézt do Evropy (jako dar od císaře), kde byl díky chovu v oborách a zoologických zahradách jako druh zachráněn. V 80. letech 20. století byl na několika místech znovu vysazen do své původní domoviny. K pohybu v podmáčeném prostředí je dobře uzpůsoben širokými a hodně roztažitelnými kopyty. Paroží samců se výrazně liší od jiných druhů jelenů – má dvě samostatné lodyhy a vyrůstá i dvakrát do roka.Potrava: traviny, pupeny, kůra dřevin
NÁŠ TIP: Chcete-li si na vlastní kůži vyzkoušet, jakou váhu v podobě obřího paroží nosí na hlavách samci wapiti, nevynechejte vyhlídku s výhledem na tento druh.