Pavilon evoluce
V Pavilonu evoluce můžete poodhalit evoluci na příkladu života v západní Africe. Moderní chovatelský komplex se stal domovem pro několik stovek zvířat. Jsou mezi nimi savci, ptáci, plazi, nozdratí, ryby, ale také zástupci bezobratlých živočichů.
Atmosféru deštného lesa podtrhuje bohatá výsadba rostlin, zurčící vodopád a jezírko o objemu 30 000 l. Zvířata lze pozorovat z různých míst, horní podlaží navozuje pohled na primáty také ze stromového patra, kde se převážnou část dne tato zvířata zdržují. Z venkovní terasy uvidíte i do blízkého výběhu afrických kopytníků.
Celá expozice je doplněna informačními panely a cedulkami. Řada interaktivních vzdělávacích prvků prezentuje evoluční souvislosti a zajímavosti o chovaných zvířatech (různé tvary ptačích zobáků, nafukovací ryba, vývoj hmyzu a jeho druhová pestrost, adaptace živočichů na extrémní podmínky ad.). Nechybí ani kostra šimpanze a model Lucy (včetně modelu její kostry) – nejznámějšího raného hominida Australopithecus afarensis.
Celý pavilon je řešen bezbariérově včetně WC a přebalovacího koutku. Pro návštěvníky se sníženou pohyblivostí a s dětskými kočárky je k dispozici výtah. V horním patře najdete posezení a možnost drobného občerstvení. V bezprostřední blízkosti pavilonu se nachází nové Občerstvení U Lucy a dětské hřiště.
Zvířata v pavilonu:
Nosným druhem pavilonu je šimpanz hornoguinejský. V Zoo Ostrava je skupina těchto nejbližších příbuzných člověka chována od r. 1965 (s přestávkou mezi léty 1979 až 1993). Šimpanzi původně obývali mřížové výběhy ve starém pavilonu primátů. Jejich přesun do moderního chovatelského zařízení znamenal zásadní změnu podmínek pro jejich další chov. Vnitřní část Pavilonu evoluce nabízí zvířatům prostory 11× větší v porovnání se starým pavilonem. U venkovního výběhu je změna ještě zásadnější. Venkovní voliéra má 10 500 m3, což představuje téměř 40násobek původní venkovní expozice. To umožní i chov vícečlenné skupiny, což je pro tato sociálně žijící zvířata mnohem přirozenější.
Druhým zástupcem primátů v pavilonu je kočkodan Dianin. V Zoo Ostrava je skupina těchto vzácných afrických opic chována od roku 1975. V rámci zoologických zahrad je současná skupina jednou z nejpočetnějších na světě.
Z dalších skupin obratlovců jsou v pavilonu zastoupeni například:
- savci - daman pralesní
- ptáci – žako velký, chřástal žlutozobý, banánovec fialový, pižmovka konžská
- plazi – želva ohebná, pelusie černá, krajta královská
- nozdratí – bahník západoafrický
- paprskoploutvé ryby – binga pruhovaná, čtverzubec mbu, tarpon atlantský
Paletu druhů doplňuje i řada bezobratlých živočichů:
- hmyz s proměnou nedokonalou (ploštice zákeřnice)
- hmyz s proměnou dokonalou (brouci zlatohlávci)
- starodávní veleštíři císařští
- obří plži achatiny