Na Zemi je nespočet ostrovů, na těch odlehlejších či izolovanějších žije často unikátní fauna - endemité. Nežijí nikde jinde na světě. Vinou člověka však vznikají roztroušené izolované oblasti výskytu (ony "pevninské ostrovy") u mnohých druhů obývající původně rozsáhlý a souvislý areál na pevnině. Jejich oblast výskytu zmenšujeme a fragmentujeme, a ženeme tak mnoho druhů k propasti vyhubení.
Chovatelsko-expoziční komplex Pevninské ostrovy je situován příznačně mezi Pavilonem evoluce a Hřbitovem vyhubených zvířat. Toto spojení není náhodné. Evolucí nové druhy vznikají a na Hřbitově vyhubených zvířat můžeme spatřit pomníky těm (některým) druhům, které člověk moudrý stihl hloupě a nesmyslně vyhubit.
Při procházce expozicí soustavou lávek a můstků uvidíte zvířata, která jsme dostali na hranu vyhubení. Můžete vidět stádečko siků vietnamských a v dáli pár kriticky ohrožených jeřábů sibiřských.
Jelen sika vietnamský (Cervus nippon pseudaxis)
traviny, pupeny, listy, lesní plody
Sika vietnamský se velikostí řadí ke středně velkým jelenům. Obývá hustě zarostlé lesnaté oblasti. Ve volné přírodě byl naposledy spatřen v roce 1990. Často se lovil nejen pro maso, ale i kvůli parohům, které se používaly v tradiční čínské medicíně. Příbuzní těchto siků žijí také v ČR. Jedná se o potomky v minulosti dovezených siků japonských, kteří byli chováni v oborách koncem 19. století, odkud se pak dostali do volné přírody. Zde se ovšem kříží s jelenem lesním, což není žádoucí. V ostravské zoo jsou jeleni sika chováni od r. 1998 a pravidelně se zde i rozmnožují.
Jeřáb sibiřský (Leucogeranus leucogeranus)
Vyskytuje se pouze ve dvou oddělených populacích, které podnikají daleké migrace mezi hnízdišti a zimovišti. Ze všech jeřábů je nejvíce vázán na vodu. Hnízdí v bažinách a močálech v tundře a na přechodu mezi tundrou a tajgou. Na hnízdiště, kterému bývají páry věrné řadu let, přilétají v květnu. Hnízdo o průměru až 80 cm staví na zemi z vodních rostlin. Ačkoli mívá snůška dvě vejce, obvykle se podaří odchovat jen jedno mládě. V Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) je veden jako kriticky ohrožený druh (Critically Endangered). Celková populace čítá pouhých 3 500–4 000 jedinců. Největší hrozbou je ztráta přirozeného prostředí – např. výstavba největší přehrady světa.
Potrava: vodní rostliny, hmyz, menší obratlovci
RÁJ LEMURŮ
Součástí Pevninských ostrovů je také Ráj lemurů. Tato průchozí expozice je v chladnějším období roku zavřená. V letním období do ní mohou návštěvníci vstoupit 1x denně v doprovodu chovatelů a užít si pohledu na zvířata z bezprostřední blízkosti. Expozice je (pouze za pěkného počasí) otevřena od 14 do 15 hodin. Obývají ji čtyři druhy lemurů: lemur kata, lemur běločelý, lemur tmavý a lemur červenobřichý. Na ostrovech jsou vytápěné boudičky, lemuři tak na na ostrovech pobývají od dubna až do října (s ohledem na aktuální počasí), než se přestěhují na zimoviště do chovatelského zázemí.