Unikátní naučná stezka o obojživelnících a pro obojživelníky vznikla v roce 2015 na doposud nevyužívaném území na konci rybniční sítě. Na místě bylo vytvořeno několik mokřadních ploch, jimiž návštěvníci procházejí po dřevěném povalovém chodníku. Součástí přírodní expozice je také altán, kde si mohou lidé odpočinout, případně se ukrýt před deštěm. Nachází se zde i naučná mýtina s informačními panely prezentující význam mokřadů a nutnost ochrany těchto biologicky velmi cenných území. Po deštných pralesích a korálových útesech jde o biotopy s největší biologickou aktivitou a rozmanitostí. Jsou útočištěm mnoha druhů živočichů a rostlin. Nejnápadnější součástí celého prostoru jsou modely našich obojživelníků a plazů v nadživotní velikosti (skokan, rosnička, ropucha, čolek, mlok, ještěrka, užovka a slepýš). Děti i dospělí si tak mohou tyto živočichy dobře prohlédnout. Pro mnohé z nás zůstávají tajemnými a někdy méně oblíbenými tvory. Cílem expozice je přiblížit veřejnosti život těchto živočichů, jejich význam v přírodě a přispět tak k vytvoření pozitivního postoje k nim. Mokřady se nacházejí pod výběhem afrických kopytníků v bezprostřední blízkosti zastávky safari expresu.
Díky vodě odtékající z již existujících rybníků přes tuto lokalitu postupem času vzniklo jedinečné útočiště pro celou řadu rostlinných a živočišných druhů. Převládající dřevinou je zde olše lepkavá, podle které se takové území nazývá olšina. V roce 2015 byl tento prostor zpřístupněn návštěvníkům. Rostou zde také ohrožené a kriticky ohrožené druhy rostlin, např. vachta trojlistá nebo přeslička různobarevná. Atraktivní součástí celé expozice jsou modely našich obojživelníků a plazů v nadživotní velikosti. Děti, ale i dospělí si tak mohou tyto pozoruhodné živočichy prohlédnout do nejmenších detailů.
Víte, že po deštných pralesích a korálových útesech patří mokřady k oblastem s největší biologickou aktivitou a rozmanitostí?
NÁŠ TIP: Nenechte si v jarním období ujít žabí koncerty, které jsou slyšet široko daleko.