Čtyři mláďata orlosupů – dvě odchovávají rodiče, dvě putovala k pěstounům. Všechna by mohla létat ve volné přírodě!
Zoo Ostrava chová 2 páry orlosupů bradatých (Gypaetus barbatus). Letošní hnízdní sezóna začala už loni, kdy se oba páry pustily do úpravy hnízda a pářily se. Na konci prosince snesly obě samice po dvou vejcích. V jedné hnízdní sezóně je pár orlosupů však schopen odchovat jen jedno mládě. U orlosupů se vyskytuje jev zvaný siblicida, kdy silnější mládě zabije slabšího sourozence. Zoologické zahrady se snaží, aby bylo odchováno co nejvíce mláďat, proto se často druhé vejce přemísťuje do líhně. Inkubační doba u orlosupů trvá 53–54 dní. Po několik dnů po vylíhnutí ošetřovatelé mládě rozkrmí (viz video), a „přebytečná“ mláďata, dříve než si začnou vštěpovat podobu rodiče, podkládají náhradním pěstounským párům. Pro další chov a hlavně v případě vysazení do přírody je zcela zásadní, aby byla mláďata odchována přirozeně, tj. buď svými rodiči, nebo jiným párem orlosupů. V této hnízdní sezoně o 2 starší mláďata pečují rodiče a o mladší pěstounské páry v Zoo Liberec a Zoo Goldau ve Švýcarsku.
Pták roku 2025 konipas horský v Zoo Ostrava
Ptákem roku 2025 byl vyhlášen konipas horský (Motacilla cinerea), blízký příbuzný známějšího konipase bílého. Jeho výskyt je vázán na vodní toky v horských oblastech i v nížinách. Kvůli narovnávání toků v minulosti, klimatickým změnám i šíření nepůvodních druhů je populace tohoto pěvce ohrožena. Zvolení konipase Ptákem roku 2025 má za cíl mimo jiné upozornit na význam přirozených vodních toků pro živočichy, lidi i krajinu. Díky vhodným podmínkám a úsilí pracovníků zoo se tento druh v teplé části roku vyskytuje i v ostravské zoo. V roce 2024 zde hnízdily 3 páry.
Titul Pták roku uděluje Česká společnost ornitologická (ČSO) pravidelně již od roku 1992.
V expozici Na Statku uhynula koza. V žaludku měla kouli z plastových sáčků!
Expozice Na Statku. Koza opět vypadala jako březí. Nebyla. Uhynula. Při pitvě jí bylo z bachoru vyjmuto klubko z plastových sáčků velikosti grepu. Zoo apeluje na návštěvníky, aby do výběhu vstupovali granulemi z automatu výhradně v ruce, nikoliv v sáčku.
Bohužel všechny zoo se stále potýkají s neukázněnými návštěvníky, kteří přes veškerá upozorňování krmí zvířata vším, co najdou po kapsách. Lidé si neuvědomují, že zvířata v zoo jsou krmena přesně podle jejich potřeb a uzpůsobení zažívacího ústrojí. Podáním nevhodné stravy můžou zvířatům ublížit a dokonce jim způsobit smrt. Tragickým příkladem je i případ z loňského roku, kdy se v Zoo Hluboká březí losici stalo osudným požití rýžového chlebíčku. Proto připomínáme video, které v loňském roce vytvořila Zoo Hluboká. Hlas i tvář videu propůjčil herec Karel Roden. K iniciativě Zoo Hluboká se připojila kromě jiných zoo také Zoo Ostrava.
V Zoo Ostrava proběhlo taktické cvičení hasičů
V pondělí 24. února proběhla ukázková spolupráce mezi profesionálními hasiči a pracovníky Zoo Ostrava, kteří společně asistovali při seznamování samců medvědů ušatých (Ursus thibetanus) ve venkovním výběhu. Jednalo se o první bezporstřední setkání staršího kastrovaného samce, který už dlouho žije v zoo a samce dovezeného 18. prosince 2024 ze státního zámku Konopiště. Nový samec po absolvování 30denní karantény se postupně seznamoval s venkovním výběhem, kterého hraniční ploty a elektrické ohradníky byly reflexně označeny. Zvykal si také na spolubydlící na výběhu - hulmany posvátné (Semnopithecus entellus).
Spojení samců probíhalo bez větších komplikací, medvědi se vzájemně očichali, mladší opakovaně vyjadřoval podřízenost staršímu. Zásah hasičů tak nebyl nutný.
Úspěšná adopce mláděte vodušky
Mláďata vzácných vodušek abok (Kobus megaceros) se v ostravské zoo rodí obvykle na přelomu roku. Nejinak tomu bylo i letos. Zatím proběhly porody tři, u dvou se ale objevily komplikace. V jednom případě uhynulo krátce po porodu mládě, ve druhém samice. Chovatelé se pokusili spojit osiřelé jedince a doufali, že samice cizí mládě přijme. Povedlo se…