Biodiverzita Zoo Ostrava: Noční život v zoo
Areál Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava je zasazen do lokality Velkého ostravského lesa. Přírodní charakter areálu je tak útočištěm mnoha volně žijících zvířat. Některá mohou návštěvníci pozorovat při prohlídce zoo, jiná žijí skrytě a některá jsou aktivní až navečer a v noci. Díky fotopasti se pracovníkům zoo podařilo zachytit některé plašší či noční obyvatele zoo.
Nový pár koček cejlonských v Zoo Ostrava
Kočky cejlonské jsou v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava chovány od roku 2012. Během tohoto období zde dva páry těchto nejmenších koček světa odchovaly celkem deset mláďat. Nyní došlo k obměně zvířat a sestavení nového chovného páru.
Vánoční nadílka mláďat v Zoo Ostrava
Koncem loňského roku se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava narodilo několik mláďat. Nejvíce jich bylo u koz domácích kamerunských v expozici Na statku. Aktuálně ve výběhu běhá devět různobarevných kůzlat. Novoroční mláďata jsou zatím dvě.
Nové druhy v pavilonu Papua: rak červenoklepetý a duhounek tečkoploutvý
Návštěva zoologické zahrady má své kouzlo i v tomto období. Mnohá chladnomilná zvířata jsou momentálně mnohem aktivnější než v parném létě a ani některé teplomilné druhy se zimy neobávají. Během prohlídky se máte možnost zahřát v tropických pavilonech. V pavilonu Papua teď můžete objevit hned dva nové druhy – velkého barevného raka a početné hejno rybek s tečkovanými ploutvičkami.
Krmení ptáků v zimním období. Cukrovím ani pečivem NE!
Řada ptačích druhů zůstává na území naší republiky i během zimy. V tomto období jsou zdroje jejich přirozené potravy značně omezené. Pro ptáky jsou zvlášť kritické dny s velkými mrazy a vysokou sněhovou pokrývkou, kdy během jediné mrazivé noci mohou ztratit až 20 % tělesné hmotnosti. Správné přikrmování ze strany člověka proto může výrazně zvýšit jejich šanci na přežití. Přikrmování ale má svá pravidla. Při jejich nedodržení ptákům nepomůžeme, naopak jim můžeme i ublížit.