Biodiverzita zoo: Rehek domácí a rehek zahradní
V České republice se vyskytují dva druhy rehků – domácí a zahradní. Rehek domácí (Phoenicurus ochruros) původně obýval skalnaté oblasti a rehek zahradní (Phoenicurus phoenicurus) světlé lesy. Oba obydleli i lidská sídla a oba se vyskytují i v přírodním areálu Zoo Ostrava. Zatímco samičky obou rehků jsou zbarveny podobně, samečci se od sebe odlišují.
Zoo Ostrava hnízdí rehci domácí ve výklencích staveb, popř. v chráněných polobudkách. Pár rehků zachycený na videu si postavil hnízdo na neobývaném hnízdě vlaštovek, ve stáji pro velbloudy. Vlaštovky obecné, které přiletěly o měsíc později, si postavily nové hnízdo hned vedle rehka domácího. Na videu je pár rehků zahradních, který krmí mláďata v budce původně určené pro rorýsy.
Opuštěná, nebo neopuštěná? aneb Nezachraňujme zbytečně mláďata, která to nepotřebují!
Ve stádech některých zástupců jelenů v Zoo Ostrava je možné pozorovat letošní mláďata. V prvních dnech po porodu nebývají kolouši vidět, jsou ukryti v trávě nebo pod keři, stranou od stáda i matky. Ve výběhu jelenů milu (Elaphurus davidianus) poblíž vstupu do zoo, jsou tři kolouši (samička narozená 21. března, a samečci z 11. a 19. dubna). Ve stádě siků vietnamských (Cervus nippon pseudaxis), na výběhu ve spodní části areálu, dovádějí čtyři kolouši (samička - 6. března, a tři samečci 11, 16 a 17 března). Tito dva jelenovití byli v přírodě vyhubeni). Nejvíce kolouchů je ve stádě axisů indických (Axis axis) – celkem osm (tři samičky a pět samečků), narozených od 13. února do 17. května, uvidí návštěvníci na výběhu Indie během projížďky Safari expresem. O všechna mláďata jejich matky příkladně pečují, žádné nebylo a není opuštěné.
Samec nandu pampového vzorně pečuje o deset mláďat
Nový samec nandu pampového (Rhea americana) v ostravské zoologické zahradě, který byl přivezen začátkem letošního roku ze Zoo Olomouc, již odchovává svá první mláďata. Starostlivě pečuje o deset potomků. Jejich matky se do odchovu nijak nezapojují, dokonce jsou od samce s mláďaty oddělené.
Samce s mláďaty můžete vidět ve výběhu naproti výběhu lvů.
Biodiverzita Zoo Ostrava: Hnízdění stehlíka obecného
Stehlík obecný (Carduelis carduelis) se vyskytuje v otevřené krajině s roztroušenými stromy, jako jsou parky, sady nebo zahrady. Přírodní areál Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava mu dokonale vyhovuje, pravidelně zde hnízdí několik párů tohoto nejbarevnějšího pěvce naší přírody. Na rozdíl od většiny ostatních pěvců, kteří si obhajují svůj hnízdní revír, mohou stehlíci hnízdit v užších skupinách až deseti párů. To je právě případ letošního hnízdění v areálu ostravské zoo, kde si dva páry stehlíků postavily hnízdo pouze 15 m od sebe. A jak se to u některých ptačích druhů stává, jeden pár se příliš nenamáhal se sháněním materiálu na stavbu hnízda, ale chodil pro materiál k sousedovi.
Mláďata domácích zvířat v Zoo Ostrava
Příchod jara je spojen i s rozením mláďat domácích zvířat.Také v Zoo Ostrava se jich už řada narodila. Návštěvníci mohou pozorovat jehňata, kůzlata či telata v expozici Na Statku, další jehňata pak ve společném výběhu s velbloudy dvouhrbými.