Nové druhy v pavilonu Papua: rak červenoklepetý a duhounek tečkoploutvý
Návštěva zoologické zahrady má své kouzlo i v tomto období. Mnohá chladnomilná zvířata jsou momentálně mnohem aktivnější než v parném létě a ani některé teplomilné druhy se zimy neobávají. Během prohlídky se máte možnost zahřát v tropických pavilonech. V pavilonu Papua teď můžete objevit hned dva nové druhy – velkého barevného raka a početné hejno rybek s tečkovanými ploutvičkami.
Krmení ptáků v zimním období. Cukrovím ani pečivem NE!
Řada ptačích druhů zůstává na území naší republiky i během zimy. V tomto období jsou zdroje jejich přirozené potravy značně omezené. Pro ptáky jsou zvlášť kritické dny s velkými mrazy a vysokou sněhovou pokrývkou, kdy během jediné mrazivé noci mohou ztratit až 20 % tělesné hmotnosti. Správné přikrmování ze strany člověka proto může výrazně zvýšit jejich šanci na přežití. Přikrmování ale má svá pravidla. Při jejich nedodržení ptákům nepomůžeme, naopak jim můžeme i ublížit.
Běžci vyběhali 210 tisíc na záchranu ohrožených luskounů!
Téměř 1200 lidí běželo na konci srpna v ostravské zoologické zahradě pro luskouny ostrovní. Díky nim pošle Zoo Ostrava na záchranu těchto kriticky ohrožených savců rekordních 210 tis. Kč! Organizátoři už také začali plánovat další ročník běhu.
70 let Zoo Ostrava: Od hornického parku po uznávanou ochranářskou organizaci
V úterý 26. října uplyne přesně 70 let od založení zoologické zahrady v Ostravě. Původně se zoo nacházela v Ostravě-Kunčičkách, do Slezské Ostravy se přestěhovala v roce 1960. Za 70 let existence ušla obrovský kus cesty – od malého zookoutku až po současnou moderní instituci zaměřenou na aktivní ochranu přírody.
La Pampa se stala Stavbou roku 2021
V pondělí 18. října proběhl v Betlémské kapli v Praze slavnostní galavečer Stavby roku 2021, během něhož bylo rozdáno několik desítek ocenění. Jedno z nich připadlo i voliéře La Pampa v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava. Titul Stavba roku 2021 získala ve veřejném hlasování. Zoo Ostrava děkuje všem, kteří nové voliéře dali svůj hlas! Voliéra je z technického hlediska unikátní – je vystavěna resp. spletena z obří nerezové sítě, podobně jako je voliéra pro šimpanze u Pavilonu evoluce. Vybudování celého komplexu včetně chovatelského zázemí přišlo na necelých 45 mil. Kč a ze 100 % ji financovalo město Ostrava, které je zřizovatelem ostravské zoo. Do soutěže Stavba roku 2021 přihlásila voliéru projekční kancelář, která připravovala architektonický návrh.