Mláďata u jelenů
Při procházce areálem zoologické zahrady a botanického parku se v těchto dnech můžete kochat záplavou kvetoucích rododendronů, azalek i dalších rostlin. K vidění je samozřejmě také řada mláďat. Ve výbězích jelenů milu a wapiti sibiřských na začátku prohlídkové trasy je to celkem pět kolouchů. U jelenů milu (v přírodě vyhubený druh) jsou to tři kolouši – jeden sameček, jedna samička a jedno mládě zatím neurčeného pohlaví. U wapiti sibiřských (jeden z největších jelenů) jsou to dva kolouši – sameček a samička. O všechny jejich matky příkladně pečují.
Dvojčata u servalů
Koťata se narodila 13. dubna. Jedná se o třetí mláďata, která pár servalů odchovává. V prvních dvou případech porodila samice po jednom mláděti. Poprvé v roce 2019, podruhé v roce 2020. Obě to byly samičky, které matka úspěšně odchovala. Velmi dobře si vede i s dvojčaty – samečky. První týdny po trávila samice s mláďaty téměř výhradně ve vnitřních prostorech, ale nyní už mohou návštěvníci celou servalí rodinu pozorovat ve výběhu nedaleko Pavilonu indických zvířat.
Mláďata u mahsírů obřích
V expozici Čitván zaujmou mnohé návštěvníky velké hbité ryby – mahsíři obří (Tor putitora) se starším pojmenováním veleparmy himálajské. Mahsíry mohou znát spíše než akvaristé rybáři, tato ryba totiž dorůstá délky přes dva metry! To je však raritní velikost, kvůli nadměrnému lovu v himálajských řekách už je obvyklá délka ryb v přírodě sotva půl metru a jejich početnost dramaticky klesá. V zoologických zahradách a veřejných akváriích se tato ryba chová velmi zřídka, v současnosti ji najdeme v Evropě kromě Ostravy už jen v Kodani. O to pozoruhodnější je přirozený odchov v akváriu, který se nám povedl na konci roku 2020. Naše ryby dosáhly ve velikosti 40–50 cm pohlavní dospělosti a začaly se poměrně bouřlivě vytírat do štěrku. Jikry sice okamžitě náruživě požírají, ale malý zlomek se nám podařilo zachránit a mohli jsme tak pozorovat a dokumentovat vývoj na akvarijní poměry nezvykle velkého potěru. Ten také rychle a bez problémů roste. Několik mláďat se vylíhlo přímo v expoziční nádrži. Tam je můžeme pozorovat, jak se ve skulinách mezi kameny pečlivě skrývají před dravými rodiči.
Safari opět v provozu
Po zimní přestávce se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava mohou lidé opět projet safari expresem přímo mezi stády afrických a asijských kopytníků. Novinkou letošní sezóny je založení chovného stáda markurů turkmenských a nový samec onagera. K vidění je i řada mláďat ve výbězích Afrika a Indie. Safari v ostravské zoologické zahradě otevřené v roce 2014 zahrnuje tři výběhy o celkové rozloze 6 hektarů. Ve výbězích Afrika, Persie a Indie žije přes sto zástupců africké a asijské fauny ve více než 10 druzích. Návštěvníci se mohou projet safari expresem každý den v době od 10 do 17:40 hodin. Délka jedné jízdy je asi 15 až 20 minut. Nástupiště se nachází pod výběhem žiraf u expozice Tsavo.
Dovolujeme si upozornit, že z důvodu platných opatření je nutné dodržovat stejná pravidla jako při jízdě zoovláčkem:
- při čekání na zastávce je nutné udržovat bezpečné rozestupy,
- při jízdě je povinné mít zakrytá ústa a nos a v jednom oddíle smí společně sedět pouze osoby blízké (rodinní příslušníci, členové jedné domácnosti apod.).
Mláďata u antilop losích
Ve výběhu Afrika je jaro obdobím porodů. Před časem se zde narodilo osm mláďat vodušek abok, nyní nastal čas porodů antilop losích. Během jednoho týdne se zde narodila tři mláďata – jeden sameček a dvě samičky.Přestože antilopy losí podobně jako většina kopytníků rodí většinou jen jedno mládě a i v případě letošních mláďat to tak je, mohou návštěvníci pozorovat samici, jak kojí dvě a někdy i více mláďat, která nejsou jejími potomky. Tomuto jevu, kdy samice kojí cizí mládě, se říká alokojení a je známé u celé řady kopytníků, například žiraf, zeber, antilop, buvolů a dalších.