Mláďata u antilop losích
Ve výběhu Afrika je jaro obdobím porodů. Před časem se zde narodilo osm mláďat vodušek abok, nyní nastal čas porodů antilop losích. Během jednoho týdne se zde narodila tři mláďata – jeden sameček a dvě samičky.Přestože antilopy losí podobně jako většina kopytníků rodí většinou jen jedno mládě a i v případě letošních mláďat to tak je, mohou návštěvníci pozorovat samici, jak kojí dvě a někdy i více mláďat, která nejsou jejími potomky. Tomuto jevu, kdy samice kojí cizí mládě, se říká alokojení a je známé u celé řady kopytníků, například žiraf, zeber, antilop, buvolů a dalších.
Puštíci v zoo vyvedli mláďata
Začátkem dubna jsme informovali o hnízdění dvou párů puštíků obecných volně v areálu zoo. V mokřadní expozici už byla v tu dobu v budce čtyři různověká mláďata, na jiném místě druhý pár teprve inkuboval dvě vejce. S odstupem měsíce se nám podařilo najít tři již dobře létající mláďata, jak sedí i se samicí asi 30 m od rodné budky. Zkontrolována byla i druhá budka. Ze dvou vajíček zůstalo jedno neoplozené a z druhého se vylíhlo mládě, které je cca o tři týdny mladší než mláďata z Mokřadu. Známe už také počet mláďat, který odchovává rodičovský pár puštíků bělavých ve voliéře v zázemí zoo. Je jich pět, stejně jako v loňském roce. Video zachycuje i rodinu kalousů ušatých hnízdící v městské části Ostrava-Poruba. Mladé sovy opouštějí dutinu, budku či hnízdo ještě v době, kdy nejsou plně opeřená, a tedy neschopná letu. Obratně lozí po stromech a poposedávají na větvích, římsách budov, někdy i okenních parapetech. Zejména mladí kalousi vydávají hlasité pískavé zvuky, a lidé se tak mohou mylně domnívat, že jsou mláďata opuštěná či vypadlá z hnízda. Nic takové! Rodiče ale je ale dál krmí a starají se o své potomky. Většinou tedy není třeba žádné pomoci ze strany člověka.
Přenáška v zoo: Chov šimpanzů v zoologických zahradách
Květnová přednáška z cyklu Zajímavosti ze světa zoologie se bude týkat problematiky chovu šimpanzů v zoologických zahradách v podání zooložky Jany Pluháčkové, která se na konci loňského roku stala koordinátorkou Evropského ex situ programy pro šimpanze. Představí Vám, jací jsou naši nejbližší příbuzní, že se nejedná o žádné mazlíčky vhodné pro domácí chov, ale o velmi silná a nebezpečná zvířata. Dozvíte se, jak se tato zvířata dorozumívají, jak žijí ve volné přírodě, ale hlavně jak žijí v zoologických zahradách a jaké podmínky jim v lidské péči musíme zajistit, abychom co nejvíce a co nejlépe napodobili jejich způsob života v přírodě.
Nový druh v zoo: tayra
Expozice malých kočkovitých šelem v prošla v minulém roce výraznou proměnou. Celá tato část zoo byla po úpravách nazvána Jižní Amerika. Nově zde vznikla i velká průchozí voliéra La Pampa s jihoamerickými ptáky. V přilehlých výbězích jsou pak k vidění převážně jihoameričtí savci. Novým druhem je lasicovitá šelma tayra. Roční samici jsme dovezli z holandského Dierenparku ZieZOO. Tayra (Eira barbara) je známá také pod jmény eira, hyrare či kuna brazilská. Tato lasicovitá šelma se vyskytuje ve Střední a Jižní Americe (od Mexika až po severní Argentinu, s výjimkou andských oblastí), kde obývá lesnaté a křovinaté oblasti. Obratně šplhá po stromech. Aktivní je převážně přes den a za soumraku. Je všežravá – živí se drobnými obratlovci (vačnatci, hlodavci, ještěry, především leguány), hmyzem i plody. Podle Červeného seznamu patří mezi málo dotčené druhy (Least Concern), ale její početní stavy v přírodě klesají v důsledku ničení tropických lesů a a jejich přeměnou na zemědělskou půdu. Často je také přímo lovena kvůli srsti a nezřídka se na silnicích stává obětí projíždějících aut.
Mláďata u vodušek abok
Zimní měsíce jsou časem, kdy se v naší zoo rodí vodušky abok. Letos se zde narodil rekordní počet mláďat – osm. Porodily všechny samice, které jsou aktuálně v ostravském stádu chovány. První mládě přišlo na svět už v polovině ledna, to poslední pak 3. dubna – dohromady pět samiček a dva samečci. Všechna jsou v pořádku v péči svých matek. Celkem má stádo 17 členů – osm chovných samic, osm mláďat a jednoho chovného samce. To je zatím nejvyšší počet vodušek v ostravské chovné skupině. A to i přesto, že loni v prosinci byly čtyři mladé samice převezeny do zoo v ruské Kazani, aby zde pomohly založit novou chovnou skupinu.