Nový druh v zoo: tayra
Expozice malých kočkovitých šelem v prošla v minulém roce výraznou proměnou. Celá tato část zoo byla po úpravách nazvána Jižní Amerika. Nově zde vznikla i velká průchozí voliéra La Pampa s jihoamerickými ptáky. V přilehlých výbězích jsou pak k vidění převážně jihoameričtí savci. Novým druhem je lasicovitá šelma tayra. Roční samici jsme dovezli z holandského Dierenparku ZieZOO. Tayra (Eira barbara) je známá také pod jmény eira, hyrare či kuna brazilská. Tato lasicovitá šelma se vyskytuje ve Střední a Jižní Americe (od Mexika až po severní Argentinu, s výjimkou andských oblastí), kde obývá lesnaté a křovinaté oblasti. Obratně šplhá po stromech. Aktivní je převážně přes den a za soumraku. Je všežravá – živí se drobnými obratlovci (vačnatci, hlodavci, ještěry, především leguány), hmyzem i plody. Podle Červeného seznamu patří mezi málo dotčené druhy (Least Concern), ale její početní stavy v přírodě klesají v důsledku ničení tropických lesů a a jejich přeměnou na zemědělskou půdu. Často je také přímo lovena kvůli srsti a nezřídka se na silnicích stává obětí projíždějících aut.
Mláďata u vodušek abok
Zimní měsíce jsou časem, kdy se v naší zoo rodí vodušky abok. Letos se zde narodil rekordní počet mláďat – osm. Porodily všechny samice, které jsou aktuálně v ostravském stádu chovány. První mládě přišlo na svět už v polovině ledna, to poslední pak 3. dubna – dohromady pět samiček a dva samečci. Všechna jsou v pořádku v péči svých matek. Celkem má stádo 17 členů – osm chovných samic, osm mláďat a jednoho chovného samce. To je zatím nejvyšší počet vodušek v ostravské chovné skupině. A to i přesto, že loni v prosinci byly čtyři mladé samice převezeny do zoo v ruské Kazani, aby zde pomohly založit novou chovnou skupinu.
Přednáška v zoo: Kukang Coffee - příběh kávy, která pomáhá chránit přírodu
Dubnová přednáška z cyklu Zajímavosti ze světa zoologie Vám představí nový počin záchranného programu Kukang (The Kukang Rescue Program), který na ostrově Sumatra v Indonésii usiluje o ochranu ohrožených primátů outloňů a bojuje proti nelegálnímu obchodu se zvířaty. Tím počinem je projekt „Kukang Coffee“. František Příbrský Vám představí, jak projekt funguje, dozvíte se o komunitě pěstitelů kávy, tzv. „Kukang Coffee Community“, o metodice pěstování a zpracovávání vysoce kvalitní kávy, o spolupráci s farmáři a jejich motivaci k tomu, aby kávu pěstovali co nejšetrněji k životnímu prostředí. Během přednášky se dozvíte i to, kde je možné tuto kávu zakoupit, a osobně přispět k ochraně přírody v daleké Indonésii.
Volně žijící ptáci v zoo
Den ptactva, který připadá na 1. dubna, patřil v zoo mezi oblíbené jarní akce. Nejvíce si jej oblíbili zejména nositelé ptačích příjmení, kteří mohli v tento den využít slevy na vstupném. Přestože se v přírodním areálu ostravské zoo vyskytuje velké množství volně žijících ptáků, v den konání akce se výrazně jejich počet zvýšil o několik stovek. Přišli Kosi, Hrdličky, Pěnkavy, Holubi a řada dalších Ptáčků… Pro zájemce (nejen s ptačím příjmením) jsme letos připravili několik aktivit, které budou v průběhu nadcházejícího velikonočního víkendu k dispozici na facebookovém profilu Zoo Ostrava. K ptačímu programu patřila také komentovaná procházka po areálu s ornitologem spojená s pozorováním ptáků a kontrolou hnízdních budek. Vstup do zoo nabídnout protentokrát nabídnout nemůžeme, ale na krátkou procházku areálem se s námi můžete vydat prostřednictvím videozáznamu. Je na něm zachyceno období, kdy už většina ptáků pečuje o potomstvo.
Zahájení hnízdní sezony u supů hnědých – v zoo i ve volné přírodě
Pár supů hnědých v naší zoo inkubuje na hnízdě vejce. Mládě by se mělo líhnout v následujících týdnech. Velmi dobrá zpráva přišla i z Bulharska, v rámci tamního projektu pro obnovu hnízdní populace supů hnědých: po téměř 30 letech byla opět zaznamenána hnízdní aktivita u tří párů supů hnědých v Bulharsku v pohoří Stara Planina. Dva páry si budují a dále vylepšují hnízdo na uměle vytvořených „hnízdech“ umístěných na stromech, které supi využívají ke hřadování a které bylo možné lokalizovat díky vysílačkám každého jednotlivého supa hnědého. U jednoho páru bylo navíc zaznamenáno páření. Bulharští kolegové děkují všem, kteří jim po mnoho let s obrovským úsilím pomáhají obnovit hnízdící populaci supů hnědých v Bulharsku, ať už poskytováním supů k vypuštění, sdílením zkušeností, záchranou vypuštěných supů, kteří se dostanou do problémů, a mnoha a mnoha dalšími činnostmi.
Pozn. Zoo Ostrava do projektu také zapojila poskytnutím 2 přirozeně odchovaných supů hnědých v letech 2018 a 2019, oba ptáci ale bohužel zahynuli při své migraci (jeden kvůli otrávené návnadě, druhý se pravděpodobně utopil při přeletu nad mořem). Videou zachycuje vypouštění samice symbolicky pojmenované Ostrava v roce 2018 (odchov mláděte rodiči, převoz na vypouštěcí lokalitu, upevnění vysílačky, první lety mladých ptáků).