Prasata v Zoo Ostrava
O prasatech panují některé nelichotivé mýty, zejména stran čistoty, přitom se ale jedná o čistotná a také velmi inteligentní zvířata. Někdo dokonce chová vybraná domácí plemena jako domácí mazlíčky. Od roku 1972 se také slaví Národní den prasat, který připadá na 1. března. V Zoo Ostrava chovány byby v průběhu času chovány tři druhy prasat a tři domácí plemena: prase divoké – chov od 1974 do 2005, štětkoun kamerunský – chov od 2012 do 2020, prase visajánské – chov od 2012 dosud, prase domácí vietnamské – chov od 1994 do 2011, prase domácí mangalica – chov od 2010 dosud a prase domácí přeštické – chov od 2010 dosud. Ta součásně chovaná zachycuje video.
Jeřábi na zimu nově zůstávají doma, neodradily je ani letošní mrazy
Jeřábi popelaví právě teď znovu obsazují svá hnízdiště. Někteří se vracejí z velké dálky – ze Španělska či Francie, kde trávili zimu. Jiní to mají naopak blízko, protože v posledních letech zimují v České republice. To je v chování těchto ptáků nový trend, který zaznamenali ornitologové v rámci projektu Jeřábí život. Tento projekt díky podpoře Zoo Ostrava dlouhodobě sleduje migrační trasy jeřábů popelavých a změny v jejich migračním chování. Jedním ze zásadních zjištění je skutečnost, že vývoj klimatických podmínek v Evropě vede k tomu, že ne všichni jeřábi migrují na zimní měsíce do zahraničí, ale někteří u nás již tráví i celou zimu. Zajímavé je, že je neodradily ani letošní mrazy a vysoká sněhová pokrývka.
Hroši v Zoo Ostrava
Převlečená velryba nebo říční kůň? V obou případech je řeč o hroších. Dnes mají tato majestátní zvířata svůj den a připomíná si ho rovněž ostravská zoologická zahrada, která hrochy chová více než 50 let, 15 let řídí jejich chov v Evropě a hroch je i jejím erbovním zvířetem. Video zachycuje současnou rodinu hrochů v naší zoo. Více se o (nejen ostravských) hroších můžete dozvědět v novinkách nebo na facebookovém profilu zoo.
Valentýn v zoo
Valentýn v naší zoo je oblíbená únorová akce, která zahrnuje i speciální komentovanou prohlídku zaměřenou na partnerské soužití zvířat. Vzhledem k uzavření zoo Vám prohlídku nabízíme alespoň v online verzi. Přejeme krásnou valentýnskou neděli!
Pavilon evoluce - koktejl evolučních zajímavostí
Pavilon evoluce v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava aktuálně obývá přes 400 zvířat v 38 druzích. Jedná se o zástupce různých živočišných skupin – od bezobratlých přes ryby, obojživelníky a plazy až po ptáky a savce. Společné mají to, že jsou z pohledu evoluce něčím zajímaví, jedineční. Moderní chovatelsko-expoziční zařízení bylo otevřeno v dubnu 2015. Vzniklo přebudováním původního pavilonu vodních ptáků z roku 1986. Pavilon evoluce obývají druhy vyskytující se v deštných lesích západní Afriky. Atmosféru deštného lesa podtrhuje i bohatá výsadba rostlin, zurčící vodopád a jezírko o objemu 30 000 l. Evoluční souvislosti a zajímavosti o chovaných zvířatech prezentuje řada interaktivních vzdělávacích prvků. Nechybí ani kostra šimpanze, model Lucy (včetně modelu její kostry) – nejznámějšího raného hominida Australopithecus afarensis, modely zvířat nebo ukázky sbírek jedinečných brouků, motýlů a plžů západní Afriky.