Mláďata domácích zvířat v Zoo Ostrava
Příchod jara je spojen i s rozením mláďat domácích zvířat.Také v Zoo Ostrava se jich už řada narodila. Návštěvníci mohou pozorovat jehňata, kůzlata či telata v expozici Na Statku, další jehňata pak ve společném výběhu s velbloudy dvouhrbými.
Biodiverzita Zoo Ostrava: Do zoo přichází jaro
Nástup letošního jara je v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava, zejména v rostlinné říši, vskutku razantní. Projevuje se například tak, že téměř současně se sněženkami vykvetly i sasanky a petrklíče. Dříve než jindy začaly pučet pupeny keřů i některých stromů. Živočichové již tak překotně na vysoké teploty nereagují. Projevy signalizující brzkou hnízdní sezonu jsou v normě, nebo jen v mírném předstihu. A tak mohou návštěvníci zoo nyní zaslechnout „bubnování“ datlů černých i strakapoudů, hlasové projevy brhlíků, pěnkav, modřinek, sojek či kosů černých. Ve stejnou dobu jako v jiných letech budují svá hnízda šoupálci – ve stromových škvírách anebo ve speciálních budkách pro šoupálky, které byly rozmístěny v areálu ostravské zoo. Srnci stále nosí svou zimní šedohnědou srst. Tu vymění za jarní načervenalou až v průběhu května.
Mládě binturonga
V Pavilonu indických šelem je další nový obyvatel. Nebyl ale přivezen jako samec lva indického, narodil se zde. Jedná se o mládě binturonga (Arctictis binturong), které přišlo na svět 18. února. A to poměrně záhy po svém sourozenci, takže v expozici jsou aktuálně k vidění čtyři jedinci této největší cibetkovité šelmy.
Pár orlosupů bradatých odchovává mládě – poprvé zcela bez pomoci chovatelů
V jedné z voliér dravců odchovává pár majestátních orlosupů bradatých (Gypaetus barbatus) mládě. Jedná se o méně zkušený pár, který doposud při odchovu potřeboval asistenci a pomoc chovatelů. Letos poprvé si při péči o svého třetího potomka vede skvěle a zcela samostatně. Chovatelé tak odchovu přihlížejí jen prostřednictvím kamery umístěné nad hnízdem. Mládě se vylíhlo 6. února 2024. Záběry z kamery, která nepřetržitě snímá hnízdo, zachycují líhnutí mláděte, jeho první krmení matkou a krmení mláděte ve stáří 24 dnů.
Speciální kontejner umístěný ve výběhu slonů pomůže s tréninkem mladého samce na transport.
Mladý samec slona indického (Elephas maximus) postupně dorůstá do věku, kdy by v přírodě opustil rodné stádo a našel si nějakou skupinu sloních samců. Proto jej v následujících měsících čeká příprava na převoz do jiné zoologické zahrady doporučené koordinátorem pro slony v rámci Evropského ex situ Programu (EEP). Aby zvířata (nejen sloni) zvládla transport co nejvíce v pohodě a bez zbytečného stresu, připravují je chovatelé na změnu pomocí tréninku. Za tímto účelem byl do venkovního výběhu umístěn speciální kontejner.