Hroši v Zoo Ostrava
Převlečená velryba nebo říční kůň? V obou případech je řeč o hroších. Dnes mají tato majestátní zvířata svůj den a připomíná si ho rovněž ostravská zoologická zahrada, která hrochy chová více než 50 let, 15 let řídí jejich chov v Evropě a hroch je i jejím erbovním zvířetem. Video zachycuje současnou rodinu hrochů v naší zoo. Více se o (nejen ostravských) hroších můžete dozvědět v novinkách nebo na facebookovém profilu zoo.
Valentýn v zoo
Valentýn v naší zoo je oblíbená únorová akce, která zahrnuje i speciální komentovanou prohlídku zaměřenou na partnerské soužití zvířat. Vzhledem k uzavření zoo Vám prohlídku nabízíme alespoň v online verzi. Přejeme krásnou valentýnskou neděli!
Pavilon evoluce - koktejl evolučních zajímavostí
Pavilon evoluce v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava aktuálně obývá přes 400 zvířat v 38 druzích. Jedná se o zástupce různých živočišných skupin – od bezobratlých přes ryby, obojživelníky a plazy až po ptáky a savce. Společné mají to, že jsou z pohledu evoluce něčím zajímaví, jedineční. Moderní chovatelsko-expoziční zařízení bylo otevřeno v dubnu 2015. Vzniklo přebudováním původního pavilonu vodních ptáků z roku 1986. Pavilon evoluce obývají druhy vyskytující se v deštných lesích západní Afriky. Atmosféru deštného lesa podtrhuje i bohatá výsadba rostlin, zurčící vodopád a jezírko o objemu 30 000 l. Evoluční souvislosti a zajímavosti o chovaných zvířatech prezentuje řada interaktivních vzdělávacích prvků. Nechybí ani kostra šimpanze, model Lucy (včetně modelu její kostry) – nejznámějšího raného hominida Australopithecus afarensis, modely zvířat nebo ukázky sbírek jedinečných brouků, motýlů a plžů západní Afriky.
Populace siků vietnamských v lidské péči roste díky programu řízenému Zoo Ostrava
V roce 2015 byla naše zoo na základě svého odborného renomé pověřena Světovou asociací zoologických zahrad a akvárií vedením celosvětové plemenné knihy a řízením evropského záchovného programu (EEP) pro v přírodě vyhubený poddruh siku vietnamského. Od té doby se díky úspěšnému řízení chovu v lidské péči koordinovaného ostravskou zoo podařilo klesající populaci nejen výrazně stabilizovat, ale dokonce i početně zvýšit. V aktuálním vydání plemenné knihy se můžeme dočíst, že k prvnímu listopadu 2020 čítala populace těchto jelenů 435 individuálně rozlišených jedinců v 39 zoologických zahradách. Přičemž za poslední rok se narodilo dohromady 103 kolouchů a uhynulo 93 jedinců (29 samců, 59 samic, 5 jedinců neznámého pohlaví). K rozmnožení došlo ve 27 institucích. Zoo Ostrava chová siky od roku 1998. Současné stádo tvoří jeden chovný samec, čtyři dospělé samice a čtyři mláďata (tři samičky a jeden sameček).
Přednáška v zoo: Co se dá udělat pro přírodu pestřejší?
Únorová přednáška z cyklu zajímavosti ze světa zoologie je zaměřena na ochranu volně žijících živočichů v areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava, který leží v lokalitě Velkého ostravského lesa – unikátním a pestrém biotopu na ploše okolo 100 hektarů. Díky přírodnímu charakteru území je tak nejen příznivým prostředím pro chovaná zvířata, ale útočiště zde nachází i celá řada volně žijících živočichů a rostlin, a to i velmi vzácných. Zoo proto aktivně usiluje i o ochranu a podporu místní biodiverzity, tedy rozmanitosti naší fauny a flory. V minulých letech bylo v zoo realizováno více než 300 nejrůznějších opatření pro zvýšení biodiverzity areálu. Významným milníkem bylo i zahájení chovu včel. Při virtuální procházce Vás pan Otakar Závalský, který má ochranu místní biodiverzity v zoo na starost, spolu s Ondřejem Hruškou a Davidem Kubalou provede areálem a vybraná opatření Vám představí. Budeme rádi, když Vás některé z nich inspiruje k vytvoření podobného prvku na Vaší zahrádce, školní zahradě či chalupě. Mnohdy se totiž jedná o velmi jednoduchá řešení, která ale mají dalekosáhlý dopad – pro přírodu i pro nás…