Rodina vzácných kočkodanů Dianiných se v zoo úspěšně rozrůstá
V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se kočkodani Dianini úspěšně rozmnožují už řadu let. Aktuálně je zde chováno 25 jedinců těchto pestře zbarvených západoafrických opic, což je největší počet kočkodanů Dianiných v lidské péči na světě. Díky respektování přirozeného způsobu života a minimálnímu zasahování chovatelů do jejich života se zoo v Ostravě řadí k úspěšným chovatelům nejen kočkodanů, ale i jiných druhů primátů. A své geny předávají i jejich potomci v dalších evropských zoo. Kočkodany Dianiny chová ostravská zoo od roku 1975. Během této doby zde narodilo 58 mláďat, z nichž 48 bylo úspěšně odchováno. Ve všech 48 případech se jednalo o přirozené odchovy matkami mláďat. V zoo pobývají tyto vzácné západoafrické opice na několika místech. Nejpočetnější skupina, která momentálně čítá 16 členů, žije v Pavilonu evoluce.
Tři mláďata u orlů mořských – dvě v péči rodičů, jedno u pěstounů
Tři roky po sobě zahnízdili v ostravské zoo orli mořští. Poprvé to bylo v roce 2018, kdy odchovali jedno mládě (samici), v následujícím roce dvě mláďata (samce a samici). V letošním roce snesla samice tři oplozená vejce. Aktuálně pečuje o dvě mláďata, třetí se vylíhlo o několik dní později v líhni a bylo v rámci nezištné spolupráce mezi zoologickými zahradami sdruženými v Unii českých a slovenských zoologických zahrad převezeno k adoptivnímu páru do Zoo Liberec. Tento největší orel Evropy byl v České republice v minulosti pronásledován a nakonec i vyhuben. Díky vysazení v lidské péči odchovaných ptáků a přísným ochranářským opatřením se v ČR opět vyskytuje a hnízdí. Přesto čelí dál hrozbám ze strany člověka. Proto je každé odchované mládě velmi důležité. Adoptivní rodiče byli vytipování v partnerské zoo v Liberci. Jedná se sice o pár orlů kamčatských, ale vzhledem k příbuznosti obou druhů a předchozím zkušenostem páru v odchovu vlastních mláďat, dohodli se chovatelé na adopci těmito orly. Pro další chov je naprosto zásadní, že ptáci jsou odchováváni svými rodiči, případně náhradními pěstouny. Pokud by je odchovával člověk, nevtiskli by si přirozené návyky a chování. Mládě bylo několik dní po vylíhnutí tzv. rozkrmeno a následně převezeno do Liberce. Pod adoptivní rodiče bylo podloženo koncem minulého týdne a bylo jimi bez problémů přijato (viz dokumentační video).
Půltuctu mláďat u vzácných vodušek abok
Stádo vzácných vodušek abok se od začátku roku rozrostlo o půltucet mláďat a čítá celkem 15 členů. Mláďata přišla na svět během února. Jako první se 8. února narodil sameček, pak čtyři samičky (14., 15., 17. a 22. února) a poslední 23. opět sameček. Vzhledem k tomu, že vodušky abok jsou velmi plachá zvířata, byl nějakou dobu uzavřen i Pavilon afrických zvířat. Nyní už ale všichni pobývají často i ve venkovním výběhu, který obývají také antilopy losí a skupina pštrosů dvouprstých. Kromě šesti mláďat a jejich matek tvoří stádo chovný samec a dvě mladé samičky.
V zoo se narodilo mládě šimpanze
V pátek 28. února se v zoo narodilo mládě šimpanze hornoguinejského. Jedná se o první mládě vzácného lidoopa, které přišlo na svět v Pavilonu evoluce. Porodila jej 15letá samice. Přestože se jedná o prvorodičku, o svého potomka se pečlivě stará. Kvůli zachování klidu novopečené matce při odchovu mláděte bude pavilon otevřen v omezeném režimu, v případě nutnosti zcela uzavřen návštěvníkům. Rovněž celá šimpanzí skupina potřebuje čas, aby si na nového člena zvykla. Prosíme tedy návštěvníky o pochopení a trpělivost. Jedná se o vzácné mladě kriticky ohroženého primáta. V loňskem roce se v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) narodilo pouze sedm mláďat.
Mláďata u zoborožců kaferských
V pavilonu afrických zvířat probíhá odchov dvou mláďat zoborožců kaferských. První mládě se vylíhlo 11. ledna a druhé 15. ledna. Zoborožci běžně odchovají jedno mládě, i když samice snáší obvykle dvě vejce. Chovatelé proto v prvních dnech po vylíhnutí malinko asistují, aby se zvýšila šance na odchov obou mláďat. Mláďata se líhnou s několikadenním rozestupem, takže by hrozilo, že starší a silnější mládě, které může být i výrazně větší, by se více prosazovalo při krmení, a mladší by strádalo. Asistence chovatelů spočívá v tom, že zpočátku mláďata pod matkou střídají, a jakmile jsou mláďata dostatečně velká a vidí, jsou podložena k matce obě a odchov dále probíhá už jen za účasti rodičů. Nicméně ještě dalších několik dní jsou mláďata pravidelně kontrolována. Aby měl chovný pár dostatek klidu na odchov potomků, je umístěn v zázemí pavilonu, kde jej neuvidíte. V expoziční části ale můžete pozorovat čtyři mláďata z minulých let. Stáří mláďat lze odhadnout podle vybarvenosti lysé kůže kolem očí a u kořene zobáku. U dospělých jedinců je výrazně červená, u mladých ptáků je zpočátku kůže šedá, postupně začne růžovět až nakonec zčervená.