Biodiverzita v zoo: výskyt vzácných zástupců bezobratlých
Ve srovnání s okolní intenzivně obdělávanou krajinou, která je téměř bez života, se může jevit areál Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava jako malý ráj na zemi. Jedná se stohektarovou plochu, na níž nikdy neproběhly pozemkové úpravy charakteristické pro hospodářsky využívaná pole, lesy a rybníky. Nedochází zde ani k velkoplošným postřikům a hnojení. A právě proto se zde můžeme setkat s širokou škálou nejrůznějších zástupců bezobratlých.
Novinky o vzácných ibisech skalních
Ibisi skalní patří mezi nejohroženější ptačí druh na světě. Volně žijící populace čítá sotva 600 jedinců. O záchranu těchto vzácných ptáků usiluje mezinárodní repatriační projekt, do něhož jsou zapojeny zoologické zahrady a další ochranářské instituce, Zoo Ostrava od roku 2017. Pro posílení divoké populace bezplatně poskytla již osm mladých ibisů. Přibydou k nim i letošní mláďata? Mezinárodní repatriační projekt Proyecto eremita je zaštiťován ZooBotanico de Jerez ve Španělsku a odborem životního prostředí andaluské regionální vlády Junta de Andalucia. Jeho cílem je obnova volně žijící populace kriticky ohrožených ibisů skalních v oblasti Andalusie vypouštěním mláďat odchovaných v zoologických zahradách. Video zachycuje vypuštění mladých ibisů z adaptační voliéry v dubnu 2019 a volně žijící populaci. Zoo Ostrava chová ibisi skalní od roku 2008. Návštěvníci mají možnost malou kolonii pozorovat ve voliéře společně se supy bělohlavými.
Nová expozice Tsavo
Na zahájení prázdnin otevřela ostravská zoologická zahrada návštěvníkům novou expozici s názvem TSAVO, kterou obývají drobné promykovité šelmy mangusty trpasličí a zástupci hlodavců dikobrazi jihoafričtí. Nachází se pod výběhem afrických kopytníků v blízkosti zastávky safari expresu. Nové chovatelsko-expoziční zařízení v Zoo Ostrava bylo nazváno po Národním parku Tsavo v Keni, kde se oba druhy vyskytují a který byl rovněž předlohou pro jeho vybudování. V této oblasti je písek zbarven dočervena oxidy železe, proto i písek v ostravské expozici je červený. Návštěvníci zde mohou aktuálně vidět čtyři dospělé mangusty s jedním mládětem a dvě samice dikobrazů.
Mláďata u wapiti sibiřského
V podvečer 6. června se v zoo narodila dvojčata wapiti sibiřského, největšího jelena světa. U jelenů se rodí dvojčata poměrně vzácně, každopádně obě ostravská mláďata (samečci) jsou v pořádku a v péči zkušené samice. Porodu mohli přihlížet i kolemjdoucí návštěvníci. Pohled na čerstvě narozené kolouchy pak rozradostnil účastníky Noci snů – speciální akce pro handicapované děti, která se ten večer konala. U porodů většiny zvířat chovaných v ostravské zoo člověk přímo neasistuje. Pokud u nich neočekáváme nějaké komplikace, samička to zvládne sama, tak jako ve volné přírodě. Většina porodů se navíc odehrává večer nebo v noci. Pouhý zlomek pak během dne, i zde ovšem bez naší asistence. Za normálních okolností by přítomnost člověka mohla naopak působit rušivě. I samice řady skupinových zvířat se těsně před porodem od skupiny oddělí a rodí v ústraní. V zoo ale samozřejmě nejsou zvířata zcela bez dozoru. Chovatelé je pravidelně kontrolují, a pokud by nastaly nenadálé potíže, jsou připraveni pomoci. V tomto případě to ale nebylo potřeba, zkušená laň porodila obě mláďata bez problémů.
Mláďata u antilop losích
Stádo antilop losích v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se v posledních čtrnácti dnech o poznání rozrostlo. Od konce května se v něm narodilo šest mláďat. První narozené bylo slabé a po dvou dnech uhynulo, ale ostatní jsou vitální a v pořádku a návštěvníci je všechna mohou vidět ve výběhu Afrika. Ve výběhu jsou k vidění i další africká zvířata – stádo vzácných vodušek abok s šesti letošními mláďaty, žirafy Rothschildovy a skupinka pštrosů dvouprstých (viz video). Výběh Afrika je součástí ostravského safari, takže návštěvníci mají možnost zvířata pozorovat buď z vyhlídek podél výběhu, nebo více zblízka při projížďce safari expresem, jehož trasa tímto výběhem začíná. Zastávku najdou zájemci právě pod výběhem v blízkosti naučné stezky Mokřady.