Pandí sameček má novou partnerku
Po úhynu samičky pandy červené před více než rokem se sameček v ostravské zoologické zahradě dočkal nové partnerky. Koordinátor Evropského záchovného programu pro tuto asijskou šelmu nám doporučil mladou samičku ze Zoo de la Bourbansais ve Francii. Nová samička pandy červené se narodila 22. června 2018. Po příjezdu do Ostravy pobývala ve výběhu nejprve sama, aby se seznámila s prostorem a zvykla si na svůj nový domov. Ke spojení obou zvířat došlo minulý čtvrtek. Zatímco samec okamžitě přeznačkoval celý výběh, včetně budek a větví, samička seděla v klidu opodál. Vše se událo bez komplikací. Věříme, že se v budoucnu dočkáme mláďat. Vzhledem k tomu, že pandy červené dospívají nejdříve v roce a půl, první mláďata se tak mohou narodit až za dva roky.
Mláďata u siků vietnamských
V zoo jsou ve stádu siků vietnamských k vidění čtyři letošní mláďata – dva samečci a dvě samičky. A rovněž zde bylo připraveno i aktuální vydání Světové plemenné knihy tohoto v přírodě vyhubeného jelena. Siky můžete vidět v expozici Pevninské ostrovy. Je to skvělá příležitost přijít se podívat na tento v přírodě již vyhubený poddruh jelena. Celkem čítá ostravské stádo 13 zvířat, přičemž tři samice z loňského roku pocestují v nejbližší době do Německa, do Zoo Hamburk. O jejich přesunu stejně jako i o přesunu dalších siků se rozhodlo právě v Ostravě. Zoo Ostrava totiž vede (kromě jiných) také Světovou plemennou knihu siků vietnamských a řídí Evropský záchovný program. Když do ní nahlédneme, je zřejmé, že zatímco v Evropě populace siků vietnamských roste, v Severní Americe pomalu zaniká.
Další mládě lemura Sclaterova
Tři roky po sobě porodila zkušená samice lemura Sclaterova v Zoo Ostrava mládě. Potomky z let 2017 (samička) a 2018 (sameček) úspěšně odchovala a i v případě letošního mláděte to zatím vypadá na úspěšný odchov. Každé přirozeně odchované mládě (tj. svou matkou) je velmi důležité pro záchranu tohoto kriticky ohroženého primáta. V nepočetné populaci chované v lidské péči je například letošní ostravské mládě jediným letos narozeným a přeživším mládětem na světě. Mládě se narodilo 23. března 2019 a už víme, že je to sameček. Jeho matka je zkušená 23letá samice, která úspěšně odchovala celkem pět mláďat (počítáno i s letošním mládětem), z toho čtyři v ostravské zoo. Lemuří rodina je k vidění v pavilonu primátů.
Mláďata u hulmanů posvátných
Skupina hulmanů posvátných se v posledních měsících poměrně významně rozrostla. Od loňského prosince se v ní narodilo sedm mláďat a další samice by ještě měly rodit. Aktuálně čítá 19 členů a je tak největší chovnou skupinou těchto primátů nejen v Evropě, ale i ve světě (mimo Indii). První potomci nového samce se narodili už na konci loňského roku – 11. prosince 2018 dokonce dvojčata (samec a samička), což je u hulmanů docela rarita. Jejich matka už jednou dvojčata porodila, ale obě mláďata během dvou dnů po porodu uhynula. Tentokrát se zdá být vše v pořádku. Další mláďata se narodila 14. a 22. prosince 2018. V tomto roce pak 12. ledna, 27. února a 12. března. Celkem tedy sedm mláďat – čtyři samečci a tři samičky. O všechna mláďata vzorně pečují jejich matky včetně tří prvorodiček.
Mláďata u velkých dravců
Hnízdní sezóna je v plném proudu a ostravská zoologická zahrada hlásí první mláďata u některých ptačích druhů. Úspěšné odchovy probíhají například u orlosupů bradatých a orlů mořských. U inkubace vajec a líhnutí některých mláďat z důvodu zvýšení šance na úspěšný odchov bylo zapotřebí asistence chovatelů, samotnou péči o mláďata již všechny druhy zvládají samy a bez nutné pomoci ze strany člověka. Samice orla mořského odchovává dvě mláďata (samec je z důvodu možného napadání samicí dočasně oddělen), pár orlosupů bradatých pečuje o jedno mládě. Oba druhy obývají lesní voliéry na Cestě vody. Abychom ptačím rodičům v tomto citlivém období poskytli maximální klid, je botanická stezka vedoucí těsně kolem voliér pro návštěvníky momentálně uzavřena a je možné je pozorovat jen z větší dálky. V další voliéře navíc zahnízdil i pár supů hnědých, takže zóna klidu je nanejvýš žádoucí. Okamžiky z rodičovské péče orlosupů a orlů dokumentuje video.