Získá Včelí stezka titul Dřevěná stavba roku?
Anketu Dřevěná stavba roku každoročně vyhlašuje Nadace dřevo pro život. Ostravská zoologická zahrada se do ní zapojila s několika dřevěnými expozicemi a herními koutky. Tentokrát přihlásila Včelí stezku, která návštěvníkům představuje život nejznámějšího zástupce společenského hmyzu. O získání ocenění můžete rozhodnout i Vy! Podpořte nás a zapojte se do hlasování o nejlepší/nejzajímavější dřevěnou stavbu. Hlasovat je možné ode dneška až do 13. března. Vše potřebné najdete na https://www.drevoprozivot.cz/drevena-stavba-roku/drevena-hriste-mala-2019/vceli-stezka-v-zoo-ostrava. Náš projekt má číslo 6. Pokud se zapojíte a budete hlasovat ve všech kategoriích, můžete navíc vyhrát pobyt v nádherném srubu. Děkujeme za Vaši podporu!
Mládě damana stromového v Noční Tanganice
V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se narodilo už deset živých mláďat damana stromového. Doposud ale všechna v chovatelském zázemí mimo zraky návštěvníků. Koncem ledna přišlo na svět mládě nově sestaveného páru i v expoziční části zoo – v Noční Tanganice. Momentálně je naše zoo jediná zoo na světě, která damany stromové chová a také rozmnožuje. S chovem tohoto drobného příbuzného slonů jsme začali v roce 2009. Zpočátku byli damani stromoví chováni pouze v chovatelském zázemí, kde se několikrát úspěšně rozmnožili. Celkem zde přišlo na svět jedenáct mláďat, k tomu se jedno narodilo mrtvé. V roce 2016, kdy byla v zoo otevřena expozice s převráceným světelným režimem Noční Tanganika, mohli poprvé tohoto tajemného nočního afrického savce pozorovat i návštěvníci. A nyní mají lidé konečně možnost poprvé pozorovat i mládě! Mládě se narodilo 29. ledna mladé samici, která si jako prvorodička vede velmi dobře a o své mládě příkladně pečuje. Chovatelé zvířata nechávají v klidu, damaní rodinu nijak neruší, provádějí zde jen nejnutnější úkony, jako je podávání potravy, rychlý úklid. Proto zatím neznáme ani pohlaví mláděte.
Unikátní odchov vzácné želvy Hamiltonovy
Želvy Hamiltonovy jsou sladkovodní želvy, které jsou v zoologických zahradách poměrně vzácně k vidění. Z českých zoo sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad je chová jen ostravská zoo. Ještě vzácněji se v lidské péči rozmnožují. O to více si v Ostravě cení prvních vylíhnutých mláďat. Ostravská zoo chová tyto vzácné želvy od roku 2010 v chovatelsko-expozičním celku Čitván. Čtyři mladí jedinci (dva samci a dvě samice) se spolu s několika rybími obyvateli zabydleli v centrální vyhlídce v jedné ze dvou velkých nádrží – v akváriu o objemu 8000 litrů s názvem Kali Gandaki – dravá řeka. Celkem se povedlo s 13 nakladěných vajec odchovat čtyři mláďata, jedna samička a tři samečci.
Zimní přikrmování ptáků
Lidé si mohou kromě zvířat chovaných v zoo užít také pozorování volně žijících ptáků, kteří na zimu neodlétají do teplých krajů. Řada z nich přilétá za potravou na krmítka, zvláště leží-li na zemi sněhová pokrývka a klesá-li teplota hluboko pod bod mrazu. Mezi takové strávníky patří různé druhy sýkor (koňadra, modřinka, babka), kos černý, brhlík lesní, strakapoud prostřední, hýl obecný a další. Zájemci mají možnost při své návštěvě zoo volně žijícím ptačím obyvatelům sami přilepšit. Vhodné ptačí krmení si mohou zdarma vyzvednout u vstupu do zoo. Všechna krmítka jsou podél hlavní návštěvnické trasy, dobře viditelná a dostupná.
Mláďata vzácné madagaskarské kachny
V ostravské zoo se rozmnožila vzácná madagaskarská kachna. Tři mláďata čírky černoskvrnné se vylíhla 23. ledna. Návštěvníci mohou celou kachní rodinu pozorovat v expozici Madagaskar v pavilonu primátů. Čírka černoskvrnná je kachna vázaná na stromy, na kterých často hřaduje. Při pohybu po větvích jí pomáhají ostré drápky. Také v ostravské zoo mohou návštěvníci pár čírek často pozorovat, jak posedává na větvích. A na stromech také hnízdí, resp. ve stromových dutinách umístěných několik metrů vysoko. Samice v Zoo Ostrava snesla vejce do náhradní dutiny v podobě kmenové budky umístěné ve výšce 3,5 m. Celkem bylo ve snůšce pět vajec, dvě z nich však byla neoplozená. Po vylíhnutí mláďat se však rodina zdržuje ponejvíce na jezírku, případně na souši, kde malé kachničky prozkoumávají prostor voliéry.