Samec nandu pampového vzorně pečuje o deset mláďat
Nový samec nandu pampového (Rhea americana) v ostravské zoologické zahradě, který byl přivezen začátkem letošního roku ze Zoo Olomouc, již odchovává svá první mláďata. Starostlivě pečuje o deset potomků. Jejich matky se do odchovu nijak nezapojují, dokonce jsou od samce s mláďaty oddělené.
Samce s mláďaty můžete vidět ve výběhu naproti výběhu lvů.
Biodiverzita Zoo Ostrava: Hnízdění stehlíka obecného
Stehlík obecný (Carduelis carduelis) se vyskytuje v otevřené krajině s roztroušenými stromy, jako jsou parky, sady nebo zahrady. Přírodní areál Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava mu dokonale vyhovuje, pravidelně zde hnízdí několik párů tohoto nejbarevnějšího pěvce naší přírody. Na rozdíl od většiny ostatních pěvců, kteří si obhajují svůj hnízdní revír, mohou stehlíci hnízdit v užších skupinách až deseti párů. To je právě případ letošního hnízdění v areálu ostravské zoo, kde si dva páry stehlíků postavily hnízdo pouze 15 m od sebe. A jak se to u některých ptačích druhů stává, jeden pár se příliš nenamáhal se sháněním materiálu na stavbu hnízda, ale chodil pro materiál k sousedovi.
Mláďata domácích zvířat v Zoo Ostrava
Příchod jara je spojen i s rozením mláďat domácích zvířat.Také v Zoo Ostrava se jich už řada narodila. Návštěvníci mohou pozorovat jehňata, kůzlata či telata v expozici Na Statku, další jehňata pak ve společném výběhu s velbloudy dvouhrbými.
Biodiverzita Zoo Ostrava: Do zoo přichází jaro
Nástup letošního jara je v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava, zejména v rostlinné říši, vskutku razantní. Projevuje se například tak, že téměř současně se sněženkami vykvetly i sasanky a petrklíče. Dříve než jindy začaly pučet pupeny keřů i některých stromů. Živočichové již tak překotně na vysoké teploty nereagují. Projevy signalizující brzkou hnízdní sezonu jsou v normě, nebo jen v mírném předstihu. A tak mohou návštěvníci zoo nyní zaslechnout „bubnování“ datlů černých i strakapoudů, hlasové projevy brhlíků, pěnkav, modřinek, sojek či kosů černých. Ve stejnou dobu jako v jiných letech budují svá hnízda šoupálci – ve stromových škvírách anebo ve speciálních budkách pro šoupálky, které byly rozmístěny v areálu ostravské zoo. Srnci stále nosí svou zimní šedohnědou srst. Tu vymění za jarní načervenalou až v průběhu května.
Mládě binturonga
V Pavilonu indických šelem je další nový obyvatel. Nebyl ale přivezen jako samec lva indického, narodil se zde. Jedná se o mládě binturonga (Arctictis binturong), které přišlo na svět 18. února. A to poměrně záhy po svém sourozenci, takže v expozici jsou aktuálně k vidění čtyři jedinci této největší cibetkovité šelmy.