I podzimní Zoo Ostrava má své kouzlo
Zoo Ostrava má své jedinečné kouzlo po celý rok. Snímek zachycuje gibony bělolící (Nomascus leucogenys), jelínky vepří (Hyelaphus porcinus), makaky lví (Macaca silenus) a pandy červené (Ailurus fulgens) užívající si hřejivých paprsků podzimního slunce během skotačení na krásně podzimně do zlatova zbarvených výbězích.
Zoo Ostrava získala pár kulíšků nejmenších – nejmenších sov ČR
Pár kulíšků nejmenších se od října zabydluje v jedné ze 4 voliér komplexu pro české sovy vystavěném v roce 2020 na botanické stezce Cestě vody (pod expozicí s domácími zvířaty Na statku). Kromě kulíšků voliéry obývají také sovy pálené (Tyto alba guttata), sýčci obecní (Athene noctua noctua), sýci rousní (Aegolius funereus) a puštíci bělaví (Strix uralensis macroura).
Kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum), ptáček velikosti asi hýla (váží asi 75 g) je naší nejmenší sovou. Kulíšek dovede ulovit i kořist - savce i ptáky stejně velké jako je on sám. Nejčastěji hnízdí v jehličnatých lesích v dutinách vytesaných strakapoudem velkým. Kulíšky nejmenší v Zoo Ostrava zachycuje video. Z potravy - myši, kterou sovy drží v pařátech, je patrné, jak jsou kulíšci drobní.
Společné soužití exotických i místních druhů
Některé expozice chovaných zvířat v Zoo Ostrava jsou díky přírodnímu prostředí jako by byly přímo ve volné přírodě. Vari černobílý (Varecia variegata) a červený (Varecia rubra) pobývají na ostrovech porostlých hustou vegetací, a voda tvoří přirozenou bariéru pro primáty. Na jejich krmení se tak přiživí i divoce žijící ptáci a savci, jako v tomto případě slípka zelenonohá (Gallinula chloropus).
Biodiverzita Zoo Ostrava: V zoo opět našla domov vzácná potápka malá
Potápka malá (Tachybaptus ruficollis), patřící v ČR mezi zvláště chráněné druhy, potřebuje k úspěšnému lovu drobných rybek a bezobratlých živočichů průzračnou stojatou vodu. V červnu v Zoo Ostrava došlo k napuštění rybníka po rekonstrukci. Kvalita vody i hojnost potravy přilákala také tyto vzácné potápivé kachny. Ptačí pár také velmi nečekaně zahnízdil, povedl se i odchov mláděte. Tento nejmenší druh evropské potápky nehnízdí v areálu každým rokem.
Snímek zobrazuje matku a mládě na lovu.
Zoo Ostrava připravuje dokumentární seriál Na chvíli na Zemi
Působením člověka dochází k snižování biologické rozmanitosti - četné druhy se ocitly na pokraji vyhubení, řada již nenávratně vymizela. Instituce, jako např. zoologické zahrady, se dlouhodobě věnují ochraně ohrožených druhů a jsou zapojena do mnoha záchranných projektů po celém světě. O ochranářských aktivitách, které Zoo Ostrava realizuje nejen ve svém areálu, ale také v různých koutech světa, pojednává nově vznikající šestidílný seriál Na chvíli na Zemi. Zasvěceným průvodcem je František Příbrský, koordinátor mezinárodních ochranářských projektů Zoo Ostrava, zakladatel programu The Kukang Rescue Program zaměřeného na potírání nelegálního obchodu se zvířaty a ochranu outloňů na Sumatře.
Zde nabízíme "ochutnávku".