Chodící žralok
Vylíhlí žralůčci měří asi 14 cm a jsou věrnou napodobeninou dospělého jedince. Jsou tedy plně vyvinutí a schopní se o sebe postarat, takže péči rodičů nevyžadují. Naopak by hrozilo, že by mohla být svými rodiči považována za kořist a tudíž pozřena. Hned po vylíhnutí přijímají potravu dospělých, kterou tvoří drobné mořské rybky a bezobratlí živočichové. Zdržují se výhradně u dna, kde vyhledávají úkryt ve štěrbinách a pod kameny. V podstatě vůbec neplavou, ale po dně se pohybují jakousi „chůzí“ pomocí párových prsních a břišních ploutví. V chovatelském zázemí je aktuálně 12 mláďat. Video zachycuje sedmidenní mládě. Celkem už se v ostravské zoo podařilo od roku 2013, kdy se žralůčci poprvé rozmnožili, odchovat 22 mláďat.
Páření žraloků
V pavilonu Papua v ostravské zoologické zahradě se v tomto období můžete dočkat zajímavé podívané – v jednom z obřích akvárií se relativně pravidelně páří žralůčci okatí. Jako u všech paryb dochází i u žralůčků k vnitřnímu oplození. Samci mají párové pářící orgány, které vznikly přeměnou břišních ploutví. Páření je u našich žralůčků dobře patrné. Voda v nádrži je kalná od zmítajících se těl a velice často jsou pobořené i dekorace. Samice následně klade vejce ve tvaru kožovitých kapsulí o velikosti cca 10x4 cm. Inkubační doba žraločích vajíček trvá okolo 120-140 dní. Jejich vývoj ale probíhá už mimo zraky návštěvníky – chovatelé je z bezpečnostních důvodů přemisťují do zázemí, kde se pak odehrává i odchov vylíhnutých mláďat.
Líbající ryba v zoo
V Zoo Ostrava je chována ryba jménem čichavec líbající (Helostoma temminkii). Anglicky se nazývá Kissing Gourami. Český i anglický název odrážejí způsob, jakým tato ryba používá širokou tlamku při sběru potravy nebo při vzájemných rituálních soubojích. Pohyb tlamky vytváří dojem líbání (viz video), odtud tedy jeho druhové jméno. Čichavec se živí fytoplanktonem a zooplanktonem, které filtruje tlamkou, jako by lapal po dechu. Ve skutečnosti takto nabírá vodu s planktonem. Tlamkou také obírá (oškrabává) kameny a rostliny od povlaků řas a sinic. Vyskytuje se v jihovýchodní Asii (Kambodža, Thajsko, Malajsie, Vietnam, Laos, Indonésie – Sumatra a Borneo). Dorůstá velikosti až 30 cm. Původní přírodně zbarvení jedinci jsou k vidění jen zřídka. Mezi akvaristy je naopak rozšířená xantorická barevná forma. Ostravská zoo chová čichavce v přirozené barvě a návštěvníci je najdou ve velkém akváriu u restaurace Saola, které obývají s dalšími druhy ryb.
Nová naděje pro damany stromové
Damany stromové chová ostravská zoologická zahrada od roku 2009. V současné době nejsou tito drobní příbuzní slonů v žádné jiné zoo na světě a pouze v Ostravě se je podařilo rozmnožit! Aktuálně čítá ostravská damaní populace devět jedinců. Nejmladšími přírůstky jsou dvojčata narozená v polovině ledna. A nadějí na další rozšíření chovu jsou dva nově sestavené páry. Zpočátku byli damani stromoví chováni pouze v chovatelském zázemí, kde se několikrát úspěšně rozmnožili. V roce 2016 byla v ostravské zoo otevřena expozice Noční Tanganika a návštěvníci mohli poprvé pozorovat tohoto tajemného afrického savce. Novou expozici obýval samec, který před několika dny vytvořil pár s mladou samičkou. Spojení proběhlo dobře a bez vážných komplikací. Návštěvníci tak budou mít možnost pozorovat větší aktivitu i interakce mezi nově sestaveným párem. Dobrým znamením je i zjištění, že po týdnu začala obě zvířata používat společné místo jako záchodek, do té doby mělo každý svůj kout...
Zoo otevřela nové expozice v Pavilonu evoluce
Obří mnohonožka, hororová žába a ryby – tenká jehla a drobná patetra. To jsou živočichové, které nově uvidí návštěvníci ostravské zoologické zahrady v Pavilonu evoluce. Kromě toho se někteří již chovaní zástupci dočkali nových prostorů – například bahník nebo halančíci. Pavilon evoluce prezentuje více než 30 evolučně zajímavých tvorů z deštných lesů západní Afriky. A zdá se, že tento moderní chovatelsko-expoziční komplex je nenaplnitelný – jak zvířaty, tak i novými zákoutími a doplňujícími prvky. Návštěvníci si už zvykli na nové modely zvířat (například model latimérie) i na rozličné názorné ukázky biologické rozmanitosti (například sbírka ulit plžů). Nyní přibyla také nová zvířata v nových expozicích a některé stávající druhy se dočkaly nových prostorů.