Páření žraloků
V pavilonu Papua v ostravské zoologické zahradě se v tomto období můžete dočkat zajímavé podívané – v jednom z obřích akvárií se relativně pravidelně páří žralůčci okatí. Jako u všech paryb dochází i u žralůčků k vnitřnímu oplození. Samci mají párové pářící orgány, které vznikly přeměnou břišních ploutví. Páření je u našich žralůčků dobře patrné. Voda v nádrži je kalná od zmítajících se těl a velice často jsou pobořené i dekorace. Samice následně klade vejce ve tvaru kožovitých kapsulí o velikosti cca 10x4 cm. Inkubační doba žraločích vajíček trvá okolo 120-140 dní. Jejich vývoj ale probíhá už mimo zraky návštěvníky – chovatelé je z bezpečnostních důvodů přemisťují do zázemí, kde se pak odehrává i odchov vylíhnutých mláďat.
Líbající ryba v zoo
V Zoo Ostrava je chována ryba jménem čichavec líbající (Helostoma temminkii). Anglicky se nazývá Kissing Gourami. Český i anglický název odrážejí způsob, jakým tato ryba používá širokou tlamku při sběru potravy nebo při vzájemných rituálních soubojích. Pohyb tlamky vytváří dojem líbání (viz video), odtud tedy jeho druhové jméno. Čichavec se živí fytoplanktonem a zooplanktonem, které filtruje tlamkou, jako by lapal po dechu. Ve skutečnosti takto nabírá vodu s planktonem. Tlamkou také obírá (oškrabává) kameny a rostliny od povlaků řas a sinic. Vyskytuje se v jihovýchodní Asii (Kambodža, Thajsko, Malajsie, Vietnam, Laos, Indonésie – Sumatra a Borneo). Dorůstá velikosti až 30 cm. Původní přírodně zbarvení jedinci jsou k vidění jen zřídka. Mezi akvaristy je naopak rozšířená xantorická barevná forma. Ostravská zoo chová čichavce v přirozené barvě a návštěvníci je najdou ve velkém akváriu u restaurace Saola, které obývají s dalšími druhy ryb.
Nová naděje pro damany stromové
Damany stromové chová ostravská zoologická zahrada od roku 2009. V současné době nejsou tito drobní příbuzní slonů v žádné jiné zoo na světě a pouze v Ostravě se je podařilo rozmnožit! Aktuálně čítá ostravská damaní populace devět jedinců. Nejmladšími přírůstky jsou dvojčata narozená v polovině ledna. A nadějí na další rozšíření chovu jsou dva nově sestavené páry. Zpočátku byli damani stromoví chováni pouze v chovatelském zázemí, kde se několikrát úspěšně rozmnožili. V roce 2016 byla v ostravské zoo otevřena expozice Noční Tanganika a návštěvníci mohli poprvé pozorovat tohoto tajemného afrického savce. Novou expozici obýval samec, který před několika dny vytvořil pár s mladou samičkou. Spojení proběhlo dobře a bez vážných komplikací. Návštěvníci tak budou mít možnost pozorovat větší aktivitu i interakce mezi nově sestaveným párem. Dobrým znamením je i zjištění, že po týdnu začala obě zvířata používat společné místo jako záchodek, do té doby mělo každý svůj kout...
Zoo otevřela nové expozice v Pavilonu evoluce
Obří mnohonožka, hororová žába a ryby – tenká jehla a drobná patetra. To jsou živočichové, které nově uvidí návštěvníci ostravské zoologické zahrady v Pavilonu evoluce. Kromě toho se někteří již chovaní zástupci dočkali nových prostorů – například bahník nebo halančíci. Pavilon evoluce prezentuje více než 30 evolučně zajímavých tvorů z deštných lesů západní Afriky. A zdá se, že tento moderní chovatelsko-expoziční komplex je nenaplnitelný – jak zvířaty, tak i novými zákoutími a doplňujícími prvky. Návštěvníci si už zvykli na nové modely zvířat (například model latimérie) i na rozličné názorné ukázky biologické rozmanitosti (například sbírka ulit plžů). Nyní přibyla také nová zvířata v nových expozicích a některé stávající druhy se dočkaly nových prostorů.
Ostravští ibisi už létají v přírodě
Mladí ibisi skalní, kteří byli na začátku listopadu převezeni ze Zoo Ostrava na jih Španělska, byli v minulém týdnu vypuštěni do volné přírody. Ostravská zoo tak pomáhá zachránit jedny z nejohroženějších ptáků světa před úplným vyhubením. Ostravská zoo se v loňském roce nově zapojila do záchranného repatriačního projektu Proyecto eremita zaštiťovaného ZooBotanico de Jerez ve Španělsku a odborem životního prostředí andaluské regionální vlády Junta de Andalucia. Pro obnovu populace ibisů skalních v oblasti Andalusie zoo bezplatně poskytla celkem tři mláďata tohoto vzácného ptáka – jednoho samce a dvě samice. Mladí ibisi, kteří se v Ostravě vylíhli 10. května 2017, byli začátkem listopadu odvezeni do Zoo Jerez. 10. listopadu byli s dalšími mláďaty převezeni do vypouštěcí voliéry, aby se aklimatizovali a seznámili s prostředím. Samotné vypouštění spočívající v otevření voliéry probíhalo v ranních hodinách ve třech po sobě následujících dnech 10.-12. ledna 2018. Ptáci byli vypuštěni ve skupinách – první den 10, druhý den 14 a třetí den 13 ibisů. Z našich ptáků byli vypuštěni pouze samec a jedna samice, druhá samička zůstala v chovatelské základně projektu, protože představuje novou krev do chovu. Celkem bylo tedy vypuštěno 37 mladých ibisů, kteří pocházeli ze sedmi evropských zoologických zahrad, včetně té ostravské. Dva z ptáků byli vybaveni vysílačkou kvůli následnému monitoringu.