Dýně pro zoo a pro zvířata
Obracíme se na pěstitele a zahrádkáře, kterým urodilo nebývalé množství dýní. Pokud nevíte co s nimi, rádi přijmeme Vaše přebytky, jež poslouží k výzdobě areálu při tradičním listopadovém lampionovém průvodu a následně jako krmivo pro zvířata.
V sobotu 4. listopadu se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku Halloween spojené s dlabáním dýní. Dýně se budou dlabat během dne a navečer jimi bude vyzdoben areál zoo, kudy se po setmění bude ubírat lampionový průvod. Obracíme se proto na zahrádkáře a pěstitele zeleniny, zdali by nám své přebytky neposkytli. Po akci budou dýně využity jako doplněk krmení zvířatům, pro které jsou tyto plody zajímavým zpestřením jídelníčku i velkou pochoutkou. Děkujeme!
Video zachycuje, jak si na dýních pochutnávají štětkouni.
Mládě pandy červené už prozkoumává výběh
Mládě pandy červené, které se v ostravské zoologické zahradě narodilo 18. června 2017, se ještě donedávna ukrývalo v boudách umístěných v různých částech výběhu a bylo viděno jen velmi vzácně. V tomto období už ale mnohem častěji pobývá mimo boudy a aktivně prozkoumává výběh (viz video). Návštěvníci tak mají větší šanci mládě pozorovat, třeba při komentovaném krmení, které probíhá do konce října každý víkend od 9:30 hod. V polovině září chovatelé provedli kontrolu zdravotního stavu mláděte a také určili pohlaví. Je to sameček.
První mláďata u želv ostruhatých
Koncem srpna se v zázemí ostravské zoologické zahrady začala líhnout první mláďata želvy ostruhaté – třetí největší suchozemské želvy světa. Do dnešního dne jsou na světě dvě mláďata, líhnout by se měla ještě další.
V roce 2016 bylo v Zoo Ostrava otevřeno nové chovatelsko-expoziční zařízení pro tento druh u pavilonu afrických zvířat. Naším cílem je tyto želvy nejen chovat a prezentovat návštěvníkům, ale samozřejmě i odchovávat mláďata. Podařilo se nám získat zcela novou skupinu sestávající ze dvou samců a dvou samic. Důkazem, že nové podmínky želvám vyhovují, je 20 snesených vajec. Přibližně rok od otevření nového zařízení tak jsou na světě první mláďata.
Vejce nakladla jedna ze samic, z 20 bylo 15 oplozených. Vejce v inkubátoru jsme rozdělili do dvou teplotních režimů. Při teplotách 31-32 °C očekáváme kratší dobu inkubace a hlavně narození samic, menší počet vajec jsme dali do prostředí s teplotou nižší (29 °C), kde očekáváme líhnutí menšího počtu samců. A právě z prostoru s vyšší teplotou se po 90 dnech inkubace vylíhla první dvě mláďata – předpokládáme, že samice. Na potvrzení pohlaví si však budeme muset ještě pár let počkat… Mláďata zůstávají v chovatelském zázemí.
Den pro supy
Sobota 2. září bude v ostravské zoologické zahradě patřit supům. Pro malé i velké návštěvníky bude mezi 11. a 16. hodinou připraven speciální program, který zájemcům přiblíží tyto majestátní mrchožrouty. Dozví se např., jaký význam mají tito ptáci v přírodě, jak pomáhá Zoo Ostrava při jejich ochraně, ale třeba také které druhy supů mohl spatřit Vinnetou. Děti se budou moci na chvilku supem i stát. Proběhne i speciální komentované krmení supů v 11:00 hod.
Komentované setkání u loriů - NOVĚ
Krmení loriů
V ostravské zoo v průchozí voliéře Papua si přijdou na své milovníci menších druhů papoušků. Odvážné děti i jejich rodiče si zde mohou nakrmit dva druhy loriů, kteří zde létají nad hlavami návštěvníků. Ve voliéře jsou chováni jedni z nejbarevnějších papoušků na světě lori mnohobarvý horský a lori tříbarvý papuánský v celkovém počtu 16 jedinců. Oba druhy loriů se v této voliéře pravidelně rozmnožují. První týdny života mláďata loriů tráví v hnízdní kmenové budce společně s rodičovským párem, který se podílí na jejich odchovu. Mláďata opouštějí budku plně opeřená, ve velikosti dospělých ptáků. Pozorný návštěvník však může mládě rozeznat podle barvy duhovky. Lori mnohobarvý horský (Trichoglossus haematodus moluccanus) a lori tříbarvý papuánský (Lorius lory erythrothorax) obývá Austrálii, tropické lesy Indonésie. Jazyk těchto papoušků má podobu drobného kartáčku, který usnadňuje příjem nektaru z květů a šťávu ze zralého tropického ovoce.
Krmení loriů probíhá za pěkného počasí každé úterý a čtvrtek od 11:30 hodin.