Mládě slona indického
Sloní sameček dostal od svých ošetřovatelů jméno Chandru, což v hindštině znamená "měsíc". Jméno je obdobou původního jména Calvina - otce malého samečka. Podívejte se na video, které zachycuje první dny života našeho slůněte.
Mládě u tamarínů pinčích
Mládě vzácné drápkaté opičky se narodilo 25. května 2017. Samice porodila dvojčata, ale jedno z mláďat uhynulo krátce po narození. Přeživší mládě se má čile k světu a návštěvníci je mohou vidět, jak se vozí na zádech svého otce. Samci tamarínů záhy po narození přejímají hlavní péči o potomky, samice mláďata zpravidla jen kojí. Postupně jak mláďata dorůstají, začínají sama objevovat svět kolem sebe.
Ráj lemurů v Zoo Ostrava
Ostravská zoologická zahrada chová celkem devět druhů madagaskarských lemurů. Hned čtyři druhy najednou mohou návštěvníci vidět v jedné expozici nazvané Ráj lemurů. A nejen to, mohou do jejich ráje přímo vstoupit a setkat se s těmito zvířaty z bezprostřední blízkosti. Čtyřikrát denně ošetřovatelé lemurům rozhazují po ostrově potravu. Dvě krmení probíhají v průběhu hodiny, kdy mají i návštěvníci možnost vstoupit mezi lemury (od 14 do 15 hod.). Expozice je pro návštěvníky otevřená každý den od 15 do 16 hodin, přičemž krmení doprovázená komentářem ošetřovatele probíhají v 14:00 a v 14:30 hod.
Novinky z ostravského safari
Po období zkušebních jízd se lidé v ostravské zoologické zahradě opět mohou projet po safari. Zkušební jízdy souvisely se zavedením několika novinek. Tou nejzásadnější jsou nové soupravy, které návštěvníky po rozlehlých výbězích od letošní sezony vozí. Ve všech třech výbězích se mohou návštěvníci těšit i na nové druhy zvířat. Safari v ostravské zoologické zahradě bylo otevřeno v roce 2014. Zahrnuje tři výběhy (Afrika, Persie a Indie) o celkové rozloze téměř šest hektarů, v nichž v současné době žije asi stovka zástupců africké a asijské fauny ve více než 10 druzích. Návštěvníci se mohou projet safari expresem každý den v době od 10 do 18 hodin. Délka jedné jízdy je asi 15 až 20 minut. Nástupiště se nachází pod výběhem žiraf. Novými druhy jsou: stádo vzácných vodušek abok (výběh Afrika), samec gazely perské (výběh Persie) a tři mladí samci kozy šrouborohé (výběh Indie).
První mládě kondora královského v Zoo Ostrava
Ostravská zoologická zahrada chová kondory královské od roku 1970. Po dlouhých téměř 50 letech se konečně dočkala i mláděte tohoto nejpestřeji zbarveného kondora. Pro evropský chov je to mimořádný úspěch. Důvodem, proč se nepodařilo odchovat mládě dříve, je problém se sestavením harmonizujícího páru. Současný pár, který mládě odchovává, se v Zoo Ostrava podařilo vytvořit v roce 2011. Ptáci poprvé zahnízdili na zimovišti v chovatelském zázemí zoo v roce 2014. Nijak jsme nezasahovali a nechali vejce na hnízdě. Mládě se vylíhlo, ale do druhého dne zmizelo. Nevěděli jsme, co se stalo, zda mělo při líhnutí problémy, nebo ho rodiče zabili a pozřeli (což není nic neobvyklého). V roce 2015 nehnízdili, o rok později se opakovala situace z roku 2014. Mládě se sice v daný termín vylíhlo, ale hned zmizelo. Pro letošní rok jsme proto zvolili jinou strategii – nechat vejce vylíhnout v líhni a rodičům podložit rozkrmené mládě. Mládě se vylíhlo večer 27. února 2017. Při líhnutí ale mělo problémy a bez pomoci chovatelů by se nevylíhlo. Myslíme se, že to mohl být důvod, proč nebyla první dvě hnízdění v roce 2014 a 2016 úspěšná. Rodiče zřejmě nevěděli, jak pomoci líhnoucímu se mláděti z vejce. Proto bylo letos vejce odebráno do líhně.
Mládě bylo po vylíhnutí vitální, v průběhu následujících dní bylo rozkrmováno chovateli a hned 2. března podloženo zpět rodičům na hnízdo k „adopci“. U kondorů totiž dochází mnohem rychleji ke vtištění obrazu rodiče, který jej krmí. Pokud by si mládě vtisklo člověka jako svého rodiče a následně partnera, snižovalo by to následně šanci na zapojení tohoto jedince do další reprodukce. Podložení mláděte zpět na hnízdo bylo úspěšné, rodiče mládě přijali a začali se o ně ihned starat a krmit jej. Dnes už jsou mláděti téměř čtyři měsíce a mezi bílým prachovým peřím se mu začínají objevovat obrysová pera.