Jak loví stříkouni lapaví
Skupina třinácti stříkounů lapavých (Toxotes jaculatrix) obývá v pavilonu Papua akvaterárium s názvem Batanta – pobřežní mangrove, které představuje typický biotop, jaký stříkouni v přírodě obývají. Kromě Papuy se vyskytují i v dalších příbřežních oblastech v jihovýchodní Asii a v severní Austrálii. Stříkouni mají zajímavý způsob lovu. Na rozdíl od jiných druhů ryb, které sbírají hmyz z vodní hladiny, dokáží vystříknout ústy proud vody tak, že trefí i hmyz sedící nad hladinou. Kořist dokáží zasáhnout na vzdálenost až 2-3 m. Pokud nezasáhnou kořist první ranou, stříkají opakovaně. Dospělí jedinci zasahují kořist zpravidla napoprvé, mladé rybky se tomu postupně učí.
Vánoční komentované prohlídky skleníků
Během vánočních prázdnin se opět otevřou pěstební skleníky zoo, které nejsou návštěvníkům běžně přístupné. V tomto období v nich dozrávají plody tropických a subtropických druhů rostlin, např. pomeranče, granátová jablka, papáje, opuncie ad. Komentované prohlídky skleníků s průvodcem se uskuteční od 27. do 30. prosince, vždy v 11:00 hod. a ve 13:00 hod. Sraz zájemců je u vstupu do zoo, kde si je vyzvedne průvodce. Prohlídka skleníků je zahrnuta v ceně vstupného do zoo a trvá cca 45-60 min. Zoo je v zimním období otevřena od 9:00 do 16:00 hod. Pavilony a pokladny se zavírají o hodinu dříve.
V Zoo Ostrava je k vidění jedinečný savčí druh!
V ostravské zoologické zahradě se zabydluje nový druh savce – blízký příbuzný slonů. Na rozdíl od sociálně žijících slonů je nový obyvatel zoo samotář s převážně noční aktivitou a poněkud menších rozměrů. Velikostí je srovnatelný s králíkem. Jedná se o unikátního damana pralesního. Daman pralesní (Dendrohyrax dorsalis) není novým druhem jen pro ostravskou zoo. Tento tajemný noční savec totiž není chován ani v žádné evropské a pravděpodobně ani světové zoo (mimo Afriku). Zoo Ostrava se v říjnu podařilo získat dva páry těchto zvířat. Jeden je k vidění v noční expozici v Pavilonu evoluce, druhý pobývá v chovatelském zázemí. Damani pralesní jsou málo známá zvířata – jsou aktivní převážně v noci, navíc se zdržují v korunách stromů. Víme, že se vyskytují v lesích západní Afriky a že ve větvích obratně běhají a skáčou. V jejich jídelníčku převládají hlavně listy.
Halloween a lampionový průvod v zoo
Tradiční oslavy svátku Halloween a lampionový průvod se v ostravské zoologické zahradě uskuteční v sobotu 5. listopadu. V době od 11 hod. si budou moci děti u výukového centra vydlabat dýni (upozorňujeme, že pouze do vydlabání zásob). Lampiónový průvod vyjde od hlavního vstupu do zoo v 16:30 hod. Areál zoo zůstane tento den výjimečně otevřen až do 18:30 hod. (pokladny do 17:30), vybrané pavilony do 18:00 hod., např. pavilon indických zvířat, pavilon slonů, pavilon Papua nebo centrální vyhlídka v expozici Čitván.
Podzimní troubení v Zoo Ostrava
Kdo se v těchto dnech vydá na prohlídku ostravské zoologické zahrady, již nedaleko vstupu do zoo jistě nepřeslechne hlasité troubivé zvuky. Vydává je samec největšího jelena světa wapiti.