Dýně pro pro zoo a pro zvířata
Obracíme se na pěstitele a zahrádkáře, kterým urodilo nebývalé množství dýní. Pokud nevíte co s nimi, rádi přijmeme Vaše přebytky, jež poslouží k výzdobě areálu při tradičním listopadovém lampionovém průvodu a následně jako krmivo pro zvířata.
V sobotu 5. listopadu se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku Halloween spojené s dlabáním dýní. Dýně se budou dlabat během dne a navečer jimi bude vyzdoben areál zoo, kudy se po setmění bude ubírat lampionový průvod. Obracíme se proto na zahrádkáře a pěstitele zeleniny, zdali by nám své přebytky neposkytli. Po akci budou dýně využity jako doplněk krmení zvířatům, pro které jsou tyto plody zajímavým zpestřením jídelníčku i velkou pochoutkou. Děkujeme!
Video zachycuje, jak si na dýních pochutnávají štětkouni.
Lemur Sclaterův
Lemur Sclaterův je jediný primát mimo člověka, který má modré oči. Ve volné přírodě žije téměř výhradně na poloostrově Sahamalaza na Madagaskaru. Je to kriticky ohrožený druh. Byl vybrán jako symbol veškeré ochrany pro záchranný projekt Sahamalaza, který podporuje také Zoo Ostrava.
Situace lemurů Sclaterových je nejen v přírodě, ale i v lidské péči velice vážná. V zoologických zahradách na celém světě žije pouze několik desítek zvířat. Ročně se narodí jen jedno až tři mláďata, z toho většinou přežívá pouze jedno nebo žádné. Navíc se rozmnožují téměř stále stejní jedinci, proto je genetická základna lemurů Sclaterových stále užší a jejich populace stárne.
V Zoo Ostrava se podařil unikátní odchov mláděte lemura Sclaterova v roce 2009. Jedná se o vůbec první odchov tohoto nesmírně vzácného druhu nejen v České republice, ale i v rámci celosvětové populace mimo Madagaskar, USA a západní Evropu.
Monitoring sýčka obecného na Moravě
Projekt "Monitoring sýčka obecného na Moravě" probíhal v letech 2015 a 2016. Jeho úkolem bylo zjistit stav populace sýčka obecného (Athene noctua) v Moravskoslezském, Zlínském a Olomouckém kraji. Realizátorem projektu se stal Český svaz ochránců přírody ZO Nový Jičín, Záchranná stanice a Dům přírody Poodří v Bartošovicích na Moravě. Monitoring spočíval v pořizování zvukových záznamů na vybraných lokalitách a jejich následné počítačové analýze. Souběžně s tím byl prováděn monitoring pomocí hlasových nahrávek teritoriálních hlasů samců sýčků. Součástí projektových aktivit bylo také vytipování vhodných lokalit k hnízdění a vyvěšení hnízdních budek pro tento druh. Od roku 2003 spolupracuje Zoo Ostrava se Záchrannou stanicí v Bartošovicích a Správou CHKO Poodří na projektu pro posílení populací sýčka obecného ve volné přírodě. Do konce roku 2013 se Zoo Ostrava podařilo odchovat celkem 76 mláďat sýčků obecných, 66 mláďat bylo předáno k repatriaci, další byla poskytnuta k chovu jiným organizacím nebo byly vytvořeny nepříbuzné chovné páry. Mláďata odchovaná v ostravské zoo jsou předávána odborníkům, kteří se vypouštění intenzívně a dlouhodobě věnují. Veškerá manipulace s mláďaty určenými k vypouštění probíhá s minimálním kontaktem člověka, což je nutné, aby si ptáci nevytvořili na člověka vazbu.
Webové stránky projektu: http://www.sycekobecny.cz
Dokument o průběhu projektu "Monitoring sýčka obecného na Moravě" (23:40 min): https://vimeo.com/166273913
Nová expozice Noční Tanganika
V expozici Noční Tanganika jsou k vidění africké druhy živočichů s noční aktivitou komba ušatá, komba Garnettova, drobný savec příbuzný slonům – daman stromový, který byl doposud chován v zázemí zoo, nebo krajta písmenková. Návštěvníci zde ale najdou i zcela nové druhy – osináka afrického, ježka bělobřichého, pasumce elektrického nebo zástupce bezobratlých – obří mnohonožku obrovskou. Princip noční expozice spočívá v obrácení světelného režimu – během noci je zvířatům svíceno jako ve dne a naopak ve dne jsou navozovány světelné podmínky noci. Zvířata s noční aktivitou jsou tak přirozeně aktivní v době, kdy je mohou pozorovat i návštěvníci zoo. Expozice je osvětlena modrým světlem, které zvířata nijak neruší. Fungování celé expozice je řízeno počítačem, který simuluje světelné a teplotní podmínky co nejblíže těm přírodním. To znamená, že se jen nerozsvítí a nezhasne v určitou dobu, ale světlo se bude utlumovat a zesilovat postupně, jakoby se stmívalo a rozednívalo. Stejně tak s přibývajícím dnem narůstá teplota a navečer zase klesá.
Video je věnováno unikátnímu odchovu komby Garnettovy v Zoo Ostrava.
Autor Enrico Gombala
Ráj lemurů v Zoo Ostrava
Ostravská zoologická zahrada chová celkem devět druhů madagaskarských lemurů. Hned čtyři druhy najednou mohou návštěvníci vidět v jedné expozici nazvané Ráj lemurů. A nejen to, mohou do jejich ráje přímo vstoupit a setkat se s těmito zvířaty z bezprostřední blízkosti. Čtyřikrát denně ošetřovatelé lemurům rozhazují po ostrově potravu. Dvě krmení probíhají v průběhu hodiny, kdy mají i návštěvníci možnost vstoupit mezi lemury. Expozice je pro návštěvníky otevřená každý den od 15 do 16 hodin, přičemž krmení doprovázená komentářem ošetřovatele probíhají v 15:00 a v 15:30 hod.