Den pro supy, snímek Společně pro supy
Na první sobotu v září připadá Mezinárodní den supů. Supi konzumují uhynulá zvířata, a tímto jejích hejna působí jako úklidové týmy přírody, které svou činností udržující naše ekosystémy zdravé. Bohužel tito majestátní dravci byli v minulosti kvůli pověrám pronásledováni a v důsledku ilegálního zabíjení nebo kladení otrávených návnad se jejich populace nebývalým tempem zmenšují místy až na pokraj vyhubení. Ve snímku jsou prezentovány 4 druhy supů obývajících Evropu - sup bělohlavý (Gyps fulvus), sup hnědý (Aegypius monachus), sup mrchožravý (Neophron percnopterus) a orlosup bradatý (Gypaetus barbatus). Díky Vulture Conservation fundation jsou mladí supi vylíhlí v evropských zoo a záchranných stanicích začleněni do repatriačních programů a posilují divoce žijící populace. Také Zoo Ostrava takto už poskytla 24 mláďat, projekt také podporuje prostřednictvím programu Tři koruny ze vstupu.
Biodiverzita Zoo Ostrava: hmyz
Hmyz je jedním ze základů ekosystému, proto jeho obrovský úbytek v krajině znamená závažný ekologický problém. V Zoo Ostrava se však volně žijícímu hmyzu daří. Proč? V naší zoo udržujeme pestrost prostředí a porostů, jezírka a podmáčené plochy, rozmanitost bylin, keřů i stromů. Půdu obhospodařujeme bez použití chemikálií, vytváříme hmyzí hotely, broukoviště, úkryty, které slouží jak hmyzu, tak obratlovcům (hromady větví a kamení), komposty, čmelíny apod. Dále dodržujeme dělenou seč lučních porostů (porosty se nikdy nesekají najednou, ale postupně), udržujeme také. Táto opatření se odrážejí také na druhové pestrosti hmyzu volně žijícího na území zoo, zachycené na následujícím snímku.
Mláďata u mangust trpasličích
Ve skupině mangust trpasličích (Helogale parvula) čítajících 24 členů můžete pozorovat pět letošních mláďat – dvě starší z jarního vrhu a tři mladší narozené 7. července. Jarní mláďata už dorostla do velikosti dospělých jedinců. Tyto čilé šelmičky obývají expozici Tsavo pod výběhy afrických zvířat. Venkovní výběh obývají společně s dikobrazy jihoafrickými (Hystrix africaeaustralis).
Mangusty žijí společensky v rodinných skupinách vedených dominantní samicí. Ukrývají se, spí a rodí mláďata ve skalních či zemních dutinách, opuštěných termitištích nebo si vyhrabávají vlastní nory.
Dvě desítky mláďat na safari v Zoo Ostrava
V letošní sezóně se v ostravských výbězích safari narodilo dvacet mláďat, většina z nich ve výběhu Indie. Návštěvníci je a více než 100 dalších zvířat mohou pozorovat během jízdy letním Safari expresem, jehož trasa vede přímo přes výběhy.
Ve výběhu Afrika mohou hosté vidět 3 mláďata antilop losích (Taurotragus oryx) a 2 mláďata vzácných vodušek abok (Kobus megaceros) a také nově sestavené stádo žiraf Rothschildových (Giraffa camelopardalis rothschildi). Ve stádě divokých oslů - onagerů (Equus hemionus) ve výběhu Persie dovádějí 3 hříbata. Ve výběhu Indie doprovázejí stádo vzácných jelenů - barasing (Rucervus duvaucelii) a nilgau (Boselaphus tragocamelus) - po 2 mláďata z každého druhu. Skupina aksisů indických (Axis axis) se rozrostla o 7 letošních mláďat.
Na videu se objevují také jelínek vepří (Hyelaphus porcinus), buvol domácí (Bubalus arnee f. bubalis) a antilopa jelení (Antilope cervicapra).
Mláďata husiček ve výběhu plameňáků
Na výběhu hned za vstupem do zoo upoutá pozornost návštěvníků početné hejno plameňáků kubánských (Phoenicopterus ruber) s mláďaty. Společnost jim dělají husice orinocké (Oressochen jubatus) a husičky vdovky (Dendrocygna viduata). Současné hejno husiček čítá 22 dospělých ptáků. V letošním roce v rákosinách zahnízdily čtyři páry. 3 páry si snůšky inkubovaly přímo ve výběhu. Z první se v průběhu 2. poloviny července vylíhlo 5 mláďat, z druhé a třetí po 10 jedincích. Nejmladší husičky se vyklubaly 28. července. Z vajec z čtvrtého, opuštěného hnízda se v líhni vylíhlo 6 mláďat. Malé husičky jsou, na rozdíl od svých nápadně zbarvených rodičů, hnědé. Hned opouští hnízdo a hledají si potravu – patří mezi tzv. nekrmivá mláďata. Rodiče svá mláďata střeží a vodí za potravou. Husičky v hejnu komunikují pronikavým hvízdavým hlasem.