Nová ostrovní expozice lemurů
V Zoo Ostrava mohou návštěvníci vidět jednu z největších kolekcí vzácných a ohrožených madagaskarských poloopic lemurů chovaných v rámci záchranných programů v zoologických zahradách Evropy a světa. V České republice chová více druhů než Ostrava pouze Zoo Plzeň. V areálu naší zoo bylo v minulých letech na čtyřech rybnících postupně vybudováno (a později i osázeno vegetací, v řadě případů i vybaveno celoročními ubikacemi a elektrifikováno kvůli vytápění) celkem osm přírodních ostrovů a ostrůvků. Na nich našli svůj nový domov právě lemuři.
Od poloviny července se v rámci nově vzniklé expozice Pevninské ostrovy (rybník pod výběhem pavilonu slonů) na dvou ostrovech právě zabydluje samčí skupina lemurů složená hned ze 4 druhů (lemur kata, běločelý, černý a červenobřichý ). Oba ostrovy budou v budoucnu pro návštěvníky průchozí, takže budete moci vejít přímo mezi lemury a užít si pohledu na tato krásná a vzácná zvířata bez bariér a zblízka.
Záchranná stanice a Ekocentrum Zázrivá
Ukázka práce naší partnerské organizace Záchranné stanice a Ekocentra Zázrivé, se kterou Zoo Ostrava mnoho let spolupracuje zejména při repatriačních projektech dravců a sov (Návrat orla skalního do ČR, posílení populace sov pálených a sýčků obecných v ČR a SR).
Vzácné potápky malé se vrátily do zoo
V loňském roce v ostravské zoologické zahradě na jednom z rybníků zahnízdily vzácné potápky malé a vyvedly zde úspěšně mláďata. Po zimní přestávce se opět vrátily, čímž pracovníky zoo utvrdily, že jim tamní prostředí vyhovuje. Věříme, že jejich letošní hnízdní sezóna bude opět úspěšná.
Rodičovská premiéra mladšího páru orlosupů
Orlosupi v Ostravě poprvé adoptovali mládě
V životě staršího páru orlosupů, který od roku 2009 úspěšně odchoval již pět mláďat, z nichž všechna byla poskytnuta pro vypuštění do volné přírody, se v poslední době udály zásadní změny: Na podzim loňského roku se ptáci přestěhovali ze staré voliéry do nové prostornější voliéry na Cestě vody. Byli jsme napjati, jak se s novým prostředím sžijí a zda hned v následující sezóně zahnízdí. Zabydleli se velmi rychle a záhy jsme u nich začali pozorovat i hnízdní aktivitu. Samice snesla dvě oplozená vejce, ale oba zárodky nakonec odumřely. Ani podložení dalšího vejce druhého ostravského páru nevyšlo. Po úspěšné sezóně v loňském roce, kdy se pro záchranný repatriační projekt podařilo poskytnout celkem tři ostravská mláďata, jsme tak přestali doufat, že letošní rok může být podobně úspěšný. Nicméně pár stále jevil zájem o hnízdění. Proto bylo operativně rozhodnuto, že orlosupům zkusíme podložit mládě z jiné instituce. Jednalo se o mládě vylíhnuté 13. 3. ve stanici Vallcalent ve Španělsku. Do Ostravy bylo mládě přivezeno 27. března a ihned vloženo do hnízda. Adopce byla úspěšná. Orlosupi mládě přijali a okamžitě je začali krmit a zahřívat. Svou premiéru zvládli skvěle a jsou do budoucna dalšími možnými adoptivními rodiči pro evropský záchovný program (EEP).