Pavilon evoluce je již otevřen
Pavilon evoluce – kapka z deštných lesů západní Afriky – vznikl přestavbou starého pavilonu pro vodní ptáky v dolní části zahrady. V novém pavilonu budete moci poodhalit evoluci na příkladu života v západní Africe. Moderní chovatelský komplex se stal domovem pro bezmála 200 zvířat (číslo ale není konečné) v téměř 25 druzích. Jsou zde zástupci primátů, ptáků, plazů, ryb, ale také několik druhů bezobratlých živočichů. Jedná se o největší a nejdražší stavbu ve více než 60leté historii ostravské zoo.
Diclofenac - nová hrozba pro populace supů v Evropě
Supi představují významný článek v potravním řetězci. Coby mrchožrouti se zásadně podílejí na udržování „čisté“ přírody bez těl uhynulých zvířat, která mohou být zdrojem nákazy a choroboplodných zárodků. V Evropě žije několik druhů těchto majestátních dravců. Kolik jich je a mají zde vůbec šanci přežít?
Valentýnská inspirace ze zoo: čichavec líbající
Toto podivné jméno nese ryba z čeledi čichavcovití (Helostomatidae). Anglický název je Kissing Gourami. Český i anglický název odrážejí způsob, jakým tato ryba používá širokou tlamku, ať už při sběru potravy, nebo při vzájemných rituálních soubojích. Pohyb tlamky vytváří dojem líbání a vzbuzuje zvláště u dětí velký zájem. Čichavec se živí planktonem, který filtruje tlamkou jakoby lapal po dechu. Ve skutečnosti takto nabírá vodu s planktonem. Tlamkou také neustále obírá (oškrabává) kameny a rostliny od povlaků řas a sinic. Dorůstá velikosti až 30 cm. Původní přírodně zbarvení jedinci jsou k vidění jen zřídka. Mezi akvaristy je naopak rozšířená xantorická barevná forma. V Zoo Ostrava jsou chováni čichavci v přirozené barvě a návštěvníci je najdou ve velkém akváriu u restaurace Saola, které obývají s hejnem pangasů vláknoploutvých a dalšími druhy ryb.
Rok od narození třetího ostravského slůněte
Zoo Ostrava vyhlásila veřejnou sbírku, jejíž čistý finanční výtěžek bude poskytnut renomovanému vědecko-výzkumnému institutu za účelem výzkumu nemocí slonů.
Vznik této myšlenky je spojen s narozením v pořadí již třetího mláděte slona indického v Ostravě, samičky narozené dne 4. února 2014. Toto slůně bude do mezinárodní plemenné knihy indických slonů zapsáno pod označením OST Nr. 3 (OST znamená Ostrava). Malá samička měla od narození problémy s příjmem potravy a prakticky celou dobu probíhá nesmírně komplikovaný pokus o odchov mláděte.
Jeřáb sibiřský v Zoo Ostrava
Jeřábi jsou ptáci, jež uzavírají páry na celý život. Jejich pověstné svatební tance slouží k udržování dlouhodobého svazku. Ptáci se při nich vzájemně uklánějí, rozevírají křídla a poskakují. Přitom se často ozývají hlasitým troubením. Velcí majestátní ptáci obývají nový výběh nedaleko výběhu slonů a expozice Čitván. Jsou nápadní nejen svou velikostí a zářivě bílou barvou, ale pozornost budí i jejich výrazný hlas. V přírodě jich přitom zbývají necelé čtyři tisíce!