Biodiverzita v Zoo Ostrava: Teď je správný čas, kdy je potřeba přírodě pomoci
Video zachycuje volně žijící zvířata v přírodním areálu Zoo Ostrava. V zimě, zvláště v období mrazů a sněhové pokrývky, mají ptáci problém najít přirozenou potravu, a proto jim pomáháme vhodným přikrmováním. Krmítka štědře zásobená semínky a kusy loje přilákají jak obvyklé druhy (sýkory koňadry, sýkory modřinky, strakapoudi a brhlíci), tak i druhy méně časté, jako jsou např. červenky a pěnkavy. Kos černý si na zemi pochutnává na jablkách. Draví ptáci jsou přikrmováni čerstvými zbytky masa. Lišky si díky bystrým smyslům dokážou vyčenichat potravu, např. uhynulé zvíře i pod půlmetrovou vrstvou sněhu a vyhrabat si je.
Neprodané vánoční stromky zpestřují jídelníček zvířatům v Zoo Ostrava
Zoo Ostrava získala z hobby marketů a zahradnictví neprodané vánoční stromky. Jedná se o jedličky, na nichž si pochutnávají zejména jeleni, osli, domácí kozy, ovečky, krávy, ale také žirafy či antilopy.
Stromky však neslouží jen jako potrava, ale některá zvířata je využívají jako objekt na hraní. Video zachycuje lvy indické (Panthera leo persica), kteří dostali stromek v rámci enrichmentu. Chovatelé nejdříve nechali stromek samici a poté jej přemístili k samci, kterého zaujaly nejen vonné silice, ale také pach lvice.
Pracovníci zoo nepřijímají stromečky z domácností. Nechtějí riskovat zranění zvířat zapomenutými ozdobami nebo háčky.
Objevte kouzlo zimní zoo
Zoologická zahrada má své kouzlo i v zimním období. Návštěvníci mohou v období sněhové nadílky zažít i netradiční podívanou – v zasněžených výbězích mohou pozorovat nejen zvířata mírného pásu, ale také ta z tropů a subtropů, jako jsou zebry, antilopy, některé druhy opic, sloni či papoušci. Sloni indičtí (Elephas maximus) navštěvují svůj výběh ve dny bez mrazu a užívají si zimního slunce. V nejteplejší dny na venkovním výběhu dostanou i něco dobrého na zub.
I podzimní Zoo Ostrava má své kouzlo
Zoo Ostrava má své jedinečné kouzlo po celý rok. Snímek zachycuje gibony bělolící (Nomascus leucogenys), jelínky vepří (Hyelaphus porcinus), makaky lví (Macaca silenus) a pandy červené (Ailurus fulgens) užívající si hřejivých paprsků podzimního slunce během skotačení na krásně podzimně do zlatova zbarvených výbězích.
Zoo Ostrava získala pár kulíšků nejmenších – nejmenších sov ČR
Pár kulíšků nejmenších se od října zabydluje v jedné ze 4 voliér komplexu pro české sovy vystavěném v roce 2020 na botanické stezce Cestě vody (pod expozicí s domácími zvířaty Na statku). Kromě kulíšků voliéry obývají také sovy pálené (Tyto alba guttata), sýčci obecní (Athene noctua noctua), sýci rousní (Aegolius funereus) a puštíci bělaví (Strix uralensis macroura).
Kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum), ptáček velikosti asi hýla (váží asi 75 g) je naší nejmenší sovou. Kulíšek dovede ulovit i kořist - savce i ptáky stejně velké jako je on sám. Nejčastěji hnízdí v jehličnatých lesích v dutinách vytesaných strakapoudem velkým. Kulíšky nejmenší v Zoo Ostrava zachycuje video. Z potravy - myši, kterou sovy drží v pařátech, je patrné, jak jsou kulíšci drobní.