Jeřáb sibiřský v Zoo Ostrava
Jeřábi jsou ptáci, jež uzavírají páry na celý život. Jejich pověstné svatební tance slouží k udržování dlouhodobého svazku. Ptáci se při nich vzájemně uklánějí, rozevírají křídla a poskakují. Přitom se často ozývají hlasitým troubením. Velcí majestátní ptáci obývají nový výběh nedaleko výběhu slonů a expozice Čitván. Jsou nápadní nejen svou velikostí a zářivě bílou barvou, ale pozornost budí i jejich výrazný hlas. V přírodě jich přitom zbývají necelé čtyři tisíce!
Kočkodani Dianini se přestěhovali do nového
Desetičlenná skupina vzácných kočkodanů Dianiných se od minulého týdne zabydluje v novém přírodním výběhu, který je součástí Pavilonu evoluce – rozsáhlé expozice pro řadu západoafrických druhů zvířat. Jedná se o největší chovnou skupinu na světě!
Po hulmanech posvátných, medvědech ušatých, orlech mořských, orlosupech bradatých a dalších druzích se podařilo přestěhovat další zvířata ze starých a chovatelsky nevyhovujících prostor do nového zařízení, které odpovídá přísným podmínkám chovu zvířat v moderních zoologických zahradách. Po krátkém období seznamování s vnitřními ubikacemi, byli kočkodani puštěni i do venkovního výběhu, kde je mohou pozorovat i návštěvníci. Nabízí se jim tak pohled na tyto kontrastně zbarvené primáty v prostředí, které mnohem více podněcuje jejich přirozené chování. Kočkodani se ve výběhu zabydleli takřka okamžitě.
Plameňáci kubánští mají mláďata
V hejnu plameňáků kubánských mohou návštěvníci ostravské zoo pozorovat letos vylíhnutá mláďata. První mládě se se vyklubalo 30. června, v následujících týdnech pak dalších šest. S vylíhnutými mláďaty skupina čítá 56 jedinců, což je v naší zoo historicky nejvyšší počet těchto starobylých majestátních ptáků. Věříme, že se všechna mláďata podaří úspěšně odchovat.
Žralůček okatý - čerstvě vylíhlé mládě - Video 2
Žralůček okatý v ostravské zoo - Video 1
Po úspěšných odchovech většiny plazích obyvatel pavilonu Papua se zde rozmnožili i zástupci paryb – žralůčci okatí. V expozici Korálové moře jsou k vidění dva páry. Na konci roku 2013 u nich bylo pozorováno páření a následně začaly samice klást vejce, která mají podobu kožovitých kapsulí. U poloviny z nich bylo zřejmé, že obsahují živý zárodek. Z nich se po 120-140 dnech líhnou malí žralůčci.