Posílení populací orla skalního, sýčka a sovy pálené
Velmi úzká ochranářská spolupráce s kolegy na Slovensku pokračuje. Dokládá to realizace projektu „Posílení populací orla skalního, sýčka obecného a sovy pálené" v rámci tzv. „příhraniční spolupráce". V minulých letech nám slovenští kolegové pomohli s mláďaty orla skalního, která byla na české straně vypouštěna do volné přírody. V roce 2013 je to Záchranná stanice v Bartošovicích, která dodává na slovenskou stranu mláďata a to sýčka obecného a sovy pálené. Nejde jenom o mláďata odchovaná v této stanici, ale také o odchovy ze ZOO Ostrava, která na tomto projektu významně participuje. Všechna předávaná mláďata absolvovala v Záchranné stanici v Bartošovicích cca 5-ti týdenní přípravu ve velkých, rozletových voliérách, kde zvládla nejen letové schopnosti, ale také se naučila lovit předkládanou živou potravu, hmyz a drobné zemní hlodavce. Mají tak mnohem větší šanci na úspěšné přežití ve volné přírodě.
Tok plameňáků v Zoo Ostrava
Teplá zima spustila u plameňáků období namlouvání o něco dříve než obvykle. Od minulého týdne probíhá v hejnu čítajícím bezmála 50 jedinců impozantní tok připomínající synchronizovaný tanec.
Úspěšná adopce mláděte orlosupa bradatého
Zoo Ostrava chová dva páry orlosupů bradatých. Starší a zkušenější pár, který v minulých letech přivedl na svět již pět mláďat, snesl začátkem roku 2014 dvě vejce. Protože u orlosupů existuje tzv. siblicida, kdy silnější mládě usmrtí to slabší, bylo později snesené vejce při první kontrole hnízda odebráno. Poté, co se pracovníci zoo přesvědčili, že je vejce oplozené, ihned je umístili do líhně. 3. března se z něj vylíhlo mládě. Protože je důležité, aby i toto mládě bylo vychováno příslušníky svého druhu, začali jsme ve spolupráci s koordinátorem Evropského záchovného programu pro orlosupy bradaté hledat vhodný pěstounský pár, který má zkušenosti s odchovem mláďat, a sám letos mláďata nemá. Cílem tohoto snažení je zvýšit počet úspěšně odchovaných mláďat a tedy i mláďat poskytnutých pro vypuštění do volné přírody. Takový pár se našel ve Vídni...
Calvinovo sperma
V sobotu 1. března 2014 proběhl v ostravském sloním pavilonu odběr spermatu našeho samce Calvina. A takto vypadá, když se podíváte přes mikroskop.
Komba Garnettova v Zoo Ostrava
V Zoo Ostrava se narodilo vzácné mládě komby Garnettovy. Jedná o vůbec první odchov této africké poloopice v naší zoo.
Úpravou vnitřních prostor pro tapíry v pavilonu hrochů a nosorožců vznikly v Zoo Ostrava dvě menší expozice se speciálním světelným režimem, který umožňuje pozorovat zvířata s noční aktivitou. Princip noční expozice spočívá v obrácení světelného režimu -- během noci je zvířatům svíceno jako ve dne a naopak ve dne jsou navozovány světelné podmínky noci. Zvířata s noční aktivitou jsou tak přirozeně aktivní a pozorovatelná během dne.
Upravenými průhledy lze pozorovat v přítmí dva zástupce afrických poloopic. Jedním z nich je komba Garnettova, kterou zachytila naše kamera.