Rodinné povinnosti orlosupů bradatých
V druhé polovině února 2014 se páru orlosupů bradatých vylíhlo jedno mládě. Z povzdálí pozorujeme jak tito impozantní dravci zvládají své nové povinnosti. Zhruba týden staré mládě je v péči obou rodičů, kteří ho zahřívají svým tělem a v pravidelných intervalech přikrmují. Vše je tedy v pořádku, mladý orlosup je zdravý a má se čile k světu. Můžeme v klidu odejít a těšit se na další návštěvu...
Nový přírůstek v hnízdě orlosupů bradatých
Dne 19. února 2014 byla v ostravské zoo provedena plánovaná kontrola jednoho ze dvou hnízd orlosupů bradatých. K radosti všech přítomných bylo zjištěno, že se v hnízdní kotlince schovává čerstvě vylíhlé mládě.
I když mívají orlosupi v hnízdě zpravidla dvě vejce, většinou odchovají pouze jedno mládě. Existuje u nich jev zvaný kainismus, kdy dříve vylíhlé, respektive silnější mládě usmrtí to slabší. Proto ošetřovatelé v ostravské zoo odebrali druhé vejce z hnízda a umístili je do líhně. I tady je šance na úspěch - vajíčko se hýbe a to je neklamné znamení toho, že se uvnitř zdárně vyvíjí další malý orlosup.
Deník malého slůněte, 6.2.2014
Slonice Vishesh porodila 4.2.2014 své druhé mládě. Je to samička. S naší kamerou sledujeme, jak se postupně začíná seznamovat se svým okolím.
Slonice Vishesh porodila
V úterý 4. února 2014, brzy ráno, porodila v ostravské zoologické zahradě slonice Vishesh své druhé mládě. Porod začal okolo 3. hodiny ranní a ve 4:08 hod. přišlo na svět mládě.
Mládě se narodilo po 647 dnech březosti. Oproti prvorozenému samečkovi, který se narodil před třemi lety, je mládě výrazně vyvinutější, vitálnější a větší. Pracovníci zoo si zatím nejsou jisti pohlavím. Jeho matka se chová klidněji, není agresivní, když např. mládě upadne, pomáhá mu vstát a podpírá je.
Porod proběhl bez komplikací a trval asi hodinu. Placenta vyšla ve čtvrt na sedm. Z její váhy (19 kg) lze usoudit, že vyšla celá. To znamená, že by samice Vishesh neměla mít žádné poporodní komplikace. Všichni doufají, že mladá samice zúročí své předchozí byť jen krátké zkušenosti s odchovem prvního mláděte a stane se pečlivou matkou. Aby měla sloní máma s mládětem dostatečný klid, zůstane na nezbytně nutnou dobu pavilon slonů uzavřený.
Páření orlosupů bradatých
Ostravská zoologická zahrada se věnuje chovu orlosupů bradatých od roku 2004 a je také aktivně zapojena do repatriačního projektu „Návrat orlosupa bradatého do Alp". V současné době vlastní zoo dva chovné páry těchto ptáků. Orlosup bradatý patří mezi nejvzácnější dravce Evropy. Do roku 2013 se podařilo v ostravské zoo odchovat a do volné přírody úspěšně vypustit již 7 mláďat orlosupů.
Páření orlosupů bradatých můžeme pozorovat od poloviny listopadu do druhé půlky prosince. Poté začne samička snášet do hnízní kotliny 1-2 vajíčka, jejich inkubace trvá 52 až 58 dní.
U jedinců orlosupů bradatých, určených pro vypuštění do volné přírody, ale i u většiny ostatních druhů v zoologických zahradách, je velmi důležité, aby odchov mláďat probíhal pokud možno přirozeně, tedy vlastními rodiči, příp. náhradními pěstouny téhož druhu. Člověk by do výchovy neměl nijak zasahovat, aby si na něj zvířata nevytvořila vazbu.