Zoo Ostrava podporuje projekt na záchranu kardinálovců zelených
Zoo Ostrava podporuje prostřednictvím programu „Tři koruny ze vstupu“ aktivity argentinské nadace Fundación Temaikèn na záchranu kardinálovců zelených (Gubernatrix cristata) ve volné přírodě. Tyto zelenožluté pěvce zoo pomáhá zachraňovat v jejich domovině, ale zároveň je i úspěšně chová od roku 2008. Poslední tři roky jsou tito strnadům příbuzní pěvci k vidění ve velké průchozí voliéře La Pampa. Celou dobu se zde i úspěšně rozmnožují. Právě v létě jsou ve voliéře k vidění letošní mláďata. Ve volné přírodě žije v současné době odhadem pouhých 1000–2000 dospělých jedinců a v Červeném seznamu je tento druh řazen do kategorie ohrožený. Video zachycuje kardinálovce v naší zoo. Na pozadí se ozývají další obyvatelé La Pampy ibisi šedokřídlí a z nedaleké voliéry i seriema rudozobá.
Bažanti zlatí se rozmnožili
Ve společné voliéře papoušků alexandrů čínských a bažantů zlatých v současné době oba druhy odchovávají mláďata.
Mláďata bažantů zlatých jsou dvě a vylíhla se 5. června v hnízdní jamce na zemi. Mláďata hrabavých brzo po vylíhnutí opouštějí hnízdo a sama sbírají potravu. Nenápadné hnědošedé samice je vodí a střeží do doby, než se osamostatní. Samci mají na hlavě žlutou chocholku, na těle převažuje červené a zlaté zbarvení. Rodičovský pár - jedinci Série 5000 byl sestaven na konci roku 2021 v rámci mezinárodního projektu, jehož cílem je vytvořit dlouhodobě životaschopnou populaci čistokrevného bažanta zlatého (Chrysolophus pictus) chovaného v lidské péči.
Mláďata u sýců rousných
Ve voliéře na jedné z botanických stezek – na Cestě vody v období od 13 do 20 května vyvedl čtyři mláďata pár sýců rousných (Aegolius funereus). Po vylíhnutí mají malé sovičky tělo pokryto prachovým peřím. Nejstarším mláďatům už postupně vyrůstá obrysové peří dospělých ptáků. Přestože ještě neumějí létat, všechna už opustila hnízdní budku a posedávají na okolních větvích. Rodiče je stále dokrmují. Zoo Ostrava se dlouhodobě podílí na ochraně těchto vzácných a ohrožených sov z české přírody zapojením do záchranných chovů v lidské péči, do repatriačních programů, nebo osvěty.
Zoo mění svou vizuální identitu a logo
Po téměř dvou desetiletích mění Zoo Ostrava své logo a celou vizuální identitu. Ostravská zoo patří k významným hráčům v ochraně přírody nejen v České republice, ale i v rámci světa. Zoo nadále postupně vzkvétá, a to i díky vzrůstající přízni veřejnosti i našeho zřizovatele města Ostravy. Předlohou pro naše nové logo i celý vizuální styl se stala pestrobarevná příroda, zůstal motiv hrocha. Na nové identitě jsme pracovali více než rok, v závěrečné fázi pak i ve spolupráci s grafickým studiem.
Vzácná prasata z Filipín mají mládě
Ve výběhu prasat visajánských (Sus cebifrons negrinus) v blízkosti expozice Na statku můžete vidět celkem pět jedinců. Je mezi nimi i mládě tohoto vzácného filipínského druhu, které přišlo na svět 28. května. Pohlaví selete zatím neznáme, nicméně se má čile k světu a jeho matka o ně příkladně pečuje. Podobně jako mláďata jiných druhů prasat má i toto ochranné zbarvení v podobě kontrastního pruhování srsti, které časem zmizí.
Tento druh kriticky ohrožený druh žije pouze na Filipinách, a chov v zoo tak sehrává klíčovou roli při jeho záchraně před vyhubením.