Voliéry ptáků Tibetu a Číny znovu otevřené po rekonstrukci
Expozičně-chovatelský komplex tvoří pět voliér, z nichž dvě největší jsou průchozí. Jsou uspořádány tak, jako bychom pomyslně sestupovali z nejvyšších nadmořských výšek himálajských vrcholků až do nížin východní Číny. Každou z voliér obývají ptačí druhy typické pro danou oblast a nadmořskou výšku. Po téměř 20 letech prošly voliéry nutnou rekonstrukcí a opravami. Nyní jsou opět přístupné návštěvníkům.
První mláďata u jelínků vepřích
Jelínky vepří (Axis porcinus porcinus) chováme od roku 2013, ale teprve letos jsme se dočkali narození mláďat. Hned tři laně porodily po jednom mláděti. Chovné stádo můžete pozorovat v expozici Vadtha ni – Chrám gibonů společně s gibony bělolícími. Samčí stádo pak obývá jeden z výběhů safari.
Biodiverzita zoo: Vzácný ptačí host kvakoš noční
Vypadá jako volavka popelavá bez krku. Podobnost není čistě náhodná, oba druhy patří do stejné čeledi volavkovití (Ardeidae). Zatímco volavka se v přírodním areálu Zoo Ostrava vyskytuje poměrně běžně, kvakoš noční (Nycticorax nycticorax) se zde objevil poprvé. Šlo o mladého jedince, který se zbarvením liší od dospělých ptáků. Ti jsou stříbřitě šedí s černou hlavou a hřbetem a mají výraznou bílou chocholku.
Dvě desítky mláďat husiček ve výběhu plameňáků
První expozici, kterou uvidí návštěvníci po vstupu do Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava, je výběh plameňáků kubánských (Phoenicopterus ruber), aktuálně se sedmi mláďaty. Nejsou tu ale pouze tito výrazně zbarvení dlouhonozí ptáci, výběh obývají další dva ptačí druhy – husice orinocké (Oressochen jubatus) a husičky vdovky (Dendrocygna viduata). A právě u husiček mohou lidé pozorovat několik párů s celkem 20 mláďaty.
V La Pampě to žije!
Voliéra La Pampa – největší průchozí expozice v ostravské zoologické zahradě – je domovem několika jihoamerických druhů. Můžete do ní vstoupit a užít si přítomnost jejích obyvatel z bezprostřední blízkosti. Nad hlavami Vám zakrouží černí kondoři havranovití (Coragyps atratus), růžoví kolpíci (Platalea ajaja) nebo pestrobarevní ibisi maskoví (Theristicus melanopis). Na vodě si klidně plavou ostralky žlutozobé (Anas georgica spinicauda). Po zemi se tu a tam mihne morče divoké (Cavia aperea) a z křoví zatrylkuje drobný pěvec kardinálovec zelený (Gubernatrix cristata). Na břehu jezírka se hlasitě ozývají hned tři páry dlouhonohých černobíle zbarvených pisil amerických(Himantopus mexicanus), které si v těchto dnech úzkostlivě chrání svých 7 hnědo-šedě kropenatých mláďat. V La Pampě to zkrátka žije!