Mláďata vyder malých v Zoo Ostrava se mají čile k světu
Mláďata vyder malých (Aonyx cinerea) - dva samečci, narozeni v expozici Čitván na konci srpna loňského roku, se mají čile k světu. Vzhledem k mírnějšímu průběhu zimy se celá vydří rodina zdržuje poměrně často ve venkovním výběhu, kde ji mohou pozorovat návštěvníci. Vydry malé jsou velice komunikativní zvířata, a jejich zvukový repertoár je velice bohatý. Často komunikují zvláštními pískavými zvuky. Na rozdíl od našich vyder říčních, které jsou samotářské, žijí vydry malé v poměrně početných vícegeneračních rodinných skupinách tvořených rodičovským párem a různě starými mláďaty.
Mláďata nejmenšího plemene domácího skotu
Mezi první mláďata v roce patří v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava již tradičně mláďata nejmenšího plemene domácího skotu - dahome (tur domácí dahome, Bos primigeinus f. taurus). Letos bylo první ze dvou telat v pořadí druhým narozeným mládětem v zoo. Sameček se narodil 8. ledna a samička 14. ledna. Obě telata přišla na svět bez komplikací, a jejich matky se o ně příkladně starají. Ve dnech, kdy venkovní teplota výrazně neklesá pod bod mrazu, pobývá stádo i ve venkovním výběhu.
Neprodané vánoční stromky zpestřují jídelníček zvířatům
V těchto dnech zpestřují chovatelé v Zoo Ostrava jídelníček některým zvířatům vánočními stromky, převážně jedličkami. Pochutnávají si na nich například jeleni, osli, domácí kozy, ovečky i krávy, ale také žirafy či antilopy. Jedná se o stromky, které dostala zoo přímo od prodejců. Stromečky z domácností nelze dávat zvířatům, protože zapomenuté ozdoby nebo háčky by mohly zvířata zranit.
Video zachycuje krmení zvířat v Zoo Ostrava. Je z něj patrné, že některá zvířata využívají stromky i jako objekt na hraní.
Biodiverzita v zoo: Čistá voda – základ života v krajině
V areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava se nachází množství vodních ploch, bez nichž by zdejší biodiverzita byla daleko chudší. Desítky druhů obratlovců vodu využívají k pití a ke koupání a dalším desítkám druhů slouží jako místo k rozmnožování i úkrytu. Mezi druhy ptáků vyskytujících se v Zoo Ostrava, vázaných na vodní prostředí patří i potápka malá (Tachybaptus ruficollis), ledňáček říční (Alcedo atthis), slípka zelenonohá (Gallinula chloropus), volavka popelavá (Ardea cinerea) či kachna divoká (Anas platyrhynchos).
Biodiverzita v zoo: čížek lesní
„Čížečku, čížečku, ptáčku maličký, pověz mi čížečku…“. Tuto písničku si asi většina z nás pamatuje od dob, kdy navštěvoval mateřskou školu. Uměli bychom si však představit, jak vypadá jeho nositel? Dříve byl u nás tento drobný pěvec hojný, v současnosti není jeho situace v přírodě úplně příznivá. V areálu Zoo Ostrava je možné čížky lesní (Spinus spinus) díky dostatku vhodné potravy zahlédnout po celý rok. Roste zde spousta starých olší i bříz, kterých semena s oblibou vyhledávají. Ozývají se také svými zvukomalebnými hlasy. Ve druhé polovině zimy pak můžeme čížky v hejnech zahlédnout také na krmítkách. Jedná se většinou o migrující jedince ze severní a východní Evropy. Čížka na krmítku potěší různá semínka, jako je například slunečnice.