Zoo Ostrava poskytla již 16 orlosupa pro vypuštění do přírody
Letošní chovná sezóna orlosupů bradatých (Gypaetus barbatus) v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava byla velmi úspěšná – dvěma párům těchto majestátních dravců se podařilo odchovat po jednom mláděti a obě budou létat ve volné přírodě. Starší mládě - samec se vylíhl 25. února 2022, a jako v pořadí již 16. mládě vylíhnuté v Zoo Ostrava bylo na doporučení koordinátora chovu bezplatně poskytnuto pro vypuštění do volné přírody. Novým domovem se mladému orlosupovi stane oblast Grands Causses v jižním Centrálním masivu ve Francii, kde byli v minulosti vypuštěni již dva ostravští orlosupi v rámci mezinárodního repatriačního projektu GypConnect.
Zahájení provozu safari
Po zimní přestávce byla zahájena letos 26 května již 9. sezóna provozu safari. Opět se tak můžete projet safari expresem přímo mezi stády afrických a asijských kopytníků.
Safari v ostravské zoologické zahradě bylo otevřeno v roce 2014 a zahrnuje tři výběhy o celkové rozloze cca 6 hektarů, v nichž žije téměř stovka zástupců africké a asijské fauny ve více než 10 druzích. Návštěvníci se mohou projet safari expresem v sezóně každý den v době od 10 do 17:40 hodin. Délka jedné jízdy je asi 15 až 20 minut. Nástupiště se nachází pod výběhem žiraf u expozice Tsavo.
Biodiverzita zoo: Mláďata puštíků obecných
Video zachycuje hnízdění volně žijících puštíků obecných (Strix aluco) v areálu Zoo Ostrava. Na území zoo pravidelně hnízdí dva páry těchto sov. K hnízdění si vybraly speciální typ budek větších rozměrů – tzv. sovník, který jim souží jako náhrada dutiny ve stromě. Zajímavé je, že oba páry si letos jinak načasovaly hnízdění. Zatímco jeden pár vyvedl 3 mláďata v první dekádě května, druhý pár vvedl mládě už v dubnu. Těžko říct, z jakého důvodu začaly sovy hnízdit v tak rozdílných termínech, přestože jejich loviště mají stejné podmínky. Hlavní kořistí puštíků jsou hlodavci, kterých je letos docela málo, a tak převažující složku v jejich potravě tvoří pěnkavovití a drozdovití ptáci.
Zoo Ostrava chová třetí největší suchozemskou želvu na světě – želvu ostruhatou
Želvy ostruhaté (Centrochelys sulcata) obývají v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava chovatelsko-expoziční zařízení u Pavilonu afrických zvířat. Bylo vybudováno tak, aby v něm tyto velké teplomilné želvy možné nejen prezentovat návštěvníkům, ale také aby zde měly vhodné prostředí pro nakladení vajec. V současnosti zde žijí čtyři dospělí jedinci (dva samci a dvě samice). Z pískového lože, kam samice kladou vejce, byly snůšky postupně odebírány do líhně v zázemí. První snůšku přemístili chovatelé na konci listopadu loňského roku, poslední v lednu tohoto roku. Doba inkubace želv ostruhatých je delší, trvá 90–120 dní. První mládě se vyklubalo 25. února. Zatím je jich 26 a ještě se líhnou další. Váha čerstvě vylíhlého mláděte je cca 40 g (dospělá želva může dosáhnout váhy i 100 kg). Po vstřebání žloutkového váčku jsou krmena trávou a lučním senem.
Mláďata suchozemských želv v Zoo Ostrava
Zoo Ostrava chová na 20 druhů želv – vodní i suchozemské, kromě druhů běžnějších i velmi vzácné. Některé z nich se v zoo i rozmnožují. Dospělé jedince mnohých druhů mohou návštěvníci vidět na různých místech areálu, ale některé jsou chovány pouze v zázemí mimo zraky návštěvníků. V zázemí však vždy probíhá inkubace vajec a následný odchov mláďat. V jednotlivých expozicích by totiž nebylo možné zajistit 100% vhodné podmínky pro vývin želvích vajec (teplota, vlhkost ad.). U želv je známo, že o pohlaví mláďat rozhoduje teplota, při níž probíhá inkubace. Při vyšších teplotách se většinou líhnou samičky, při nižších samečkové. Malé želvy jsou hned po vylíhnutí samostatné a nepotřebují péči rodičů.
Dospělé želvy vroubené (tři samci a dvě samice) obývají expozici v blízkosti Pavilonu indických zvířat. Loni na začátku léta přemístili chovatelé snůšku zahrabanou ve venkovním výběhu do líhně. Doba inkubace u tohoto druhu čítá 60–75 dní. První mládě se vylíhlo 30. srpna, poslední pak 8. října 2021, celkem 14 želviček. Mláďata v současné době měří okolo 10 cm (dospělí jedinci dorůstají do velikosti až 35 cm) a mají velký apetit…
Momentálně jsou v zázemí mláďata dvou druhů suchozemských želv – želvy vroubené (Testudo marginata) a želvy ostruhaté (Centrochelys sulcata).