Biodiverzita v Zoo Ostrava: Datli černí – hluční obyvatelé zoo
V dubnu můžeme v areálu Zoo Ostrava nejčastěji zaznamenat přítomnost našeho největšího šplhavce – datla černého (Dryocopus martius). Jeho přítomnost se projevuje hlučným chováním spočívajícím jak v hlasových projevech, tak zejména v „bubnování“. K tomuto účelu si datli vyhledávají zejména suché větve, které rezonují výrazně hlasitěji než větve živé. Bubnování datla černého je daleko razantnější a s mnohem větší kadencí než u strakapouda. Datlů černých máme v zoo sice jen jeden pár, ale jeho hlasové projevy můžeme slyšet po celém areálu – tímto způsobem si datli vyznačují svá hnízdní teritoria a žádnému jinému páru se nedovolí přiblížit. Díky ponechané zásobě mrtvého dřeva mají datli v zoo ideální životní podmínky.
Čeští ochranáři pomohli dostat za mříže vlivného indonéského pašeráka
Po čtyřech měsících intenzivní práce s vyšetřováním a shromažďováním důkazů o ilegálním obchodě s ohroženými druhy zvířat se mezinárodnímu týmu v čele s dvěma českými ochranáři ze Zoo Liberec a Zoo Ostrava podařilo dostat za mříže vlivného indonéského pašeráka chráněných druhů zvířat. Během zátahu byl v jeho domě zabaven kriticky ohrožený luskoun ostrovní, tři koťata chráněné kočky bengálské a želva mohutná. Pašerák ale pravidelně obchodoval například i s orangutany, gibony nebo outloni.
Největší skupina hulmanů v historii Zoo Ostrava
V žádné zoologické zahradě na světě neuvidíte tolik hulmanů posvátných jako v Zoo Ostrava! Aktuálně čítá skupina 37 jedinců, což je historicky nejvyšší počet. Nebude to však na dlouho, během roku Ostravu opustí 16 hulmanů – první šestičlenná skupina odjede už za několik týdnů. I tak ale zůstane ostravská skupina nejpočetnější.
Po 14 letech se v Zoo Ostrava narodila mláďata levhartů cejlonských
Zoo Ostrava chová levharty cejlonské od roku 1977. Kromě Zoo Colombo na Srí Lance je to nejdelší nepřerušený chov těchto velkých koček na světě. Poslední dvě mláďata - samice se narodily v roce 2008. Po dlouhých 14 letech se 21. února 2022 v Paviloně indických zvířat narodila mláďata levhartů cejlonských. Otec (*2017) byl do Ostravy dovezen v polovině roku 2019 ze Zoo Brno. Matkou mláďat je osmiletá samice, která byla do Ostravy dovezena v roce 2017 z francouzské Zoo Maubeuge na doporučení koordinátora Evropského ex situ programu. Mláďata levhartů se rodí slepá a zcela závislá na matce. Samec se do odchovu nijak nezapojuje, proto je od matky s mláďaty oddělen. Novopečená matka se zatím o svá první mláďata příkladně pečuje a chovatelé do odchovu vůbec nezasahují. Snahou je nenarušit přirozený odchov mláďat a dát samici-prvorodičce šanci naučit se být dobrou matkou.
Návštěvníci koťata v expozici zatím neuvidí, ale mají možnost shlédnout alespoň prostřednictvím kamerových záznamů.
Biodiverzita v Zoo Ostrava: Noční život v zoo II
Další série snímků a videí z fotopasti umístěné v klidnější části areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava opět dokazuje, jak bohatý život tu probíhá. Velkým překvapením je přítomnost naší největší lasicovité šelmy!