Noviny z vydří rodiny
Ve výběhu vyder malých (Aonyx cinereus) mohou návštěvníci pozorovat celkem pět dospělých jedinců. Ti obzvláště trpěliví by dokonce mohli zahlédnout i tři letošní mláďata. Narodila se na konci srpna, ale teprve teď je rodiče nebo starší sourozenci občas vynesou z vnitřních prostor do venkovního výběhu.
Mláďata kriticky ohrožených prasat z Filipín v Zoo Ostrava
Ve výběhu prasat visajánských (Sus cebifrons negrinus) naproti expozice Na Farmě mohou trpěliví návštěvníci zahlédnout kromě čtyř dospělých jedinců i dvě mláďata. Selata tohoto vzácného filipínského druhu přišla na svět 13. října. Jejich pohlaví zatím není známo, ale obě se mají čile k světu a jejich matka o ně příkladně pečuje.
V zoo uvidíte žraloky v různých velikostech – od několika centimetrů až po více než metr!
Žralůčci okatí (Hemiscyllium ocellatum) se v ostravské zoo pravidelně rozmnožují. Odchov mláďat však probíhá veskrze v zázemí mimo zraky návštěvníků. Nyní ale máte jedinečnou možnost mláďata vidět v nádrži společně s dospělými žralůčky – od čerstvě vylíhnutých měřících okolo 14 cm až po cca půlmetrového.
Zoologické zahrady pomáhají polákům malým
Moderní zoologické zahrady se nepodílejí jen na záchraně ohrožených exotických druhů zvířat, ale zapojují se aktivně i do pomoci české, potažmo evropské přírodě. Tato pomoc spočívá zejména v poskytování v zoo odchovaných mladých jedinců pro vypuštění do volné přírody. V rámci tzv. repatriačních projektů dochází k posílení oslabené, příp. obnově vymizelé divoké populace daného druhu. V minulých týdnech byly ve spolupráci se Zoo Hluboká na jihu Čech vypuštěny kriticky ohrožené kachny – 19 mladých poláků malých (Aythya nyroca) původem ze Safari Parku Dvůr Králové a Zoo Ostrava. Pro úspěch vypouštění je klíčová volba lokality, která zabezpečí ptákům dostatek potravy, bezpečí i vhodné podmínky k rozmnožování. Jedinci jsou předem označeni, aby mohli být sledováni i po vypuštění. U potápivých kachen se za bezmála 20 let osvědčilo označení na zobáku. Monitoring provádějí odborníci z České zemědělské univerzity.
Nový druh v Zoo Ostrava: největší orel světa
Do kolekce zvířat Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava přibyl nový druh – majestátní orel východní (Haliaeetus pelagicus). Tak jako u ostatních druhů orlů je samice větší a těžší než samec, váží až 9 kg, samec okolo 6 kg. Rozpětí křídel bývá do 240 cm. Živí se převážně lovem ryb, větších ptáků a savců, nepohrdne ani mršinami. Velikost divoké populace je odhadována na cca 2000 hnízdních párů, a dále klesá. Ohrožen je zejména přeměnou pobřežních biotopů, znečištěním prostředí a nadměrným rybolovem. V Červeném seznamu IUCN je řazen v kategorii zranitelný (Vulnerable). V rámci evropských zoologických zahrad je chován v 29 institucích v počtu 65 jedinců, odchovy mláďat jsou ale velmi vzácné.