Dne 1. října 2017 byla zahájena nová ochranářská kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), v jejímž čele poprvé stojí Česká republika! Kampaň propojuje téměř čtyři sta evropských zoologických zahrad a dalších institucí. Společné aktivity mají ohromnou sílu při činnostech souvisejících s ochranou přírody a vzděláváním. EAZA vyhlašuje ochranářské kampaně každé dva roky a připojuje se k nim i většina českých a slovenských zoo. Kampaň poběží do 30. září 2019.
Členské organizace EAZA již desítky let významně přispívají k ochraně ohrožených druhů a ekosystémů na celém světě. Ochranářské kampaně EAZA jsou jedinečným nástrojem schopným upoutat pozornost milionů návštěvníků zoologických zahrad a podnítit instituce i jednotlivce k činům. Nová kampaň s názvem Silent Forest – Asian Songbird Crisis (Ztichlý les – krize pěvců v jihovýchodní Asii) se zaměřuje na oblast jihovýchodní Asie na souostroví Velké Sundy, které jsou domovem těch nejpozoruhodnějších druhů pěvců. Některé z nich se díky nadměrnému lovu a nelegálnímu obchodu dostaly až na hranici vyhubení. Je tedy nejvyšší čas zasáhnout, než tamní lesy zcela utichnou.
ZÁJMOVÁ OBLAST
Souostroví Velké Sundy, které tvoří Brunej, ostrovy západní Indonésie (Sumatra, Jáva, Borneo, Bali a Sulawesi), Singapur, Malajsie, jižní Barma a jižní Thajsko, jsou domovem více než 850 ptačích druhů, z nichž mnohé se nevyskytují nikde jinde na světě. Zároveň patří mezi oblasti s nejvyššími počty ohrožených druhů ptactva na světě a v Asii dokonce v tomto směru drží prvenství.
CÍL KAMPANĚ
Cílem nové kampaně je upozornit na současný obrovský úbytek a vymírání ptačích druhů v tropických deštných lesích v jihovýchodní Asii. To je vedle ztráty jejich přirozeného prostředí způsobeno především jejich nadměrným lovem a odchytem. Některé druhy pěvců jsou pro své výjimečné a líbivé zbarvení nebo unikátní zpěv v masivních počtech odchytávány z lesů a prodávány na trzích. Často jde o ilegální obchod s chráněnými a kriticky ohroženými druhy.
PŘÍČINY OHROŽENÍ PTÁKŮ
Kvůli silně zažité tradici, podle které má každý správný javánský muž dýku, ženu a dům se zpěvným ptákem, končí odchycení opeřenci v klecích jak pro okrasu, tak pro jejich využívání v pěveckých soutěžích. Čím více jich místní obyvatelé doma chovají, tím větší prestiž získávají. Pěvci se tak stali předmětem velmi výnosného obchodu, což má za následek jejich nekontrolovaný úbytek. Pokud nedojde k zásahu ihned, některé ptačí druhy zcela vymizí. Koupit pěvce na trhu si zde může dovolit každý, a to bez ohledu na své sociální postavení. Kultura a chov ptáků se postupem času proměnila ve sport a masivní průmysl, který živí nejenom lovce a prodejce, ale i všechny výrobce a dodavatele klecí, krmiva a doplňků. Pouze v ptačím průmyslu se ročně otočí více než dvě miliardy Kč. Přestože v Indonésii existuje mnoho legitimních chovatelů ptactva, i nadále přetrvává alarmující počet lovců a překupníků, kteří nelegálně obchodují s pěvci odchycenými ve volné přírodě. Místní obyvatelé totiž stále věří, že ptáci z volné přírody jsou kvalitnější a zpívají lépe než ti odchovaní v lidské péči. Mnoho z nich však v malých klecích, ve kterých jsou po odchytu drženi, nepřežije více než několik dní.
Poptávka po zpěvných ptácích v jihovýchodní Asii se stále zvyšuje a již dávno přesáhla hranici udržitelnosti. Výzkumy, které by zjistily početnosti jednotlivých ptačích druhů ve volné přírodě, bohužel neprobíhají s takovou rychlostí, s jakou druhy z lesů mizí. Klasifikace v Červeném seznamu IUCN tak nestíhá odrážet aktuální stav. A co víc, ochrana zvířat vždy podléhá právu jednotlivých států, které je nadřazené právu mezinárodnímu. Ohrožené druhy tedy mnohdy bývají podle místního práva klasifikovány jako neohrožené. Chov a obchodování s takovými druhy zvířat tedy zůstává stále legální. Kampaň si klade za cíl zvyšovat povědomí o současné krizi a prostřednictvím vybraných ochranářských projektů se podílet na odvrácení hrozby vyhubení pěvců v oblasti Velkých Sund.
Cíle kampaně
V Evropě
- Zvýšit povědomí široké veřejnosti o současné kritické situaci s asijskými zpěvnými ptáky
- Získat dostatek finančních prostředků na vybrané ochranářské aktivity.
- Informovat a motivovat širokou veřejnost k ochraně pěvců prostřednictvím environmentální výchovy a vzdělávacích akcí v zoo.
- Poskytnout odborné znalosti a experty ze zoologických zahrad na výzkumné a chovatelské aktivity v regionu jihovýchodní Asie.
V oblasti jihovýchodní Asie
- Zvýšit povědomí místních obyvatel o současné kritické situaci s asijskými zpěvnými ptáky prostřednictvím ekologické výchovy a vzdělávacích programů.
- Vypracovat metodiku chovu pro všechny cílové druhy pěvců a podpořit v regionu jejich legální chov v lidské péči.
- Zefektivnit vymáhání práva.
- Vybudovat záchranná a chovatelská centra.
- Podporovat výzkumné aktivity, které jsou klíčové pro repatriační programy cílových ptačích druhů.
Podle nedávného výzkumu organizace TRAFFIC, největší světové neziskové organizace zaměřující se na obchod se zvířaty, která je jedním z partnerů kampaně, bylo během jednoho dne jen na trzích v hlavním městě Indonésie Jakartě spočítáno celkem 19 036 ptačích jedinců v 206 různých druzích. Z 90 % se jedná o místní a chráněné druhy. Stále populárnější se ale stává také tzv. online obchod. V každé z deseti provincií indonéského ostrova Sumatra existuje minimálně jedna skupina na Facebooku, která se zabývá online prodejem těchto pěvců. Většina z nich je uzavřená a sdružuje více než 5 000 členů.
Cílem kampaně je také shromáždit finanční částku ve výši 15 milionů Kč, které poputují na šest konkrétních ochranářských projektů. Mezi ně patří například výstavba záchranných, rehabilitačních a chovatelských center na ostrově Jáva a Sumatra, ale také výzkumné projekty v terénu a vzdělávací aktivity v místních komunitách, bez kterých by ochrana indonéské biodiverzity nebyla efektivní.
Vlajkové druhy kampaně
Majna Rothschildova(Leucopsar rothschildi)
Endemit ostrova Bali, na konci minulého století téměř vyhubený v přírodě, současná populace pochází z odchovů v lidské péči.
Loskuták velký(Gracula robusta)
Největší zástupce špačkovitých, endemit žijící pouze na západním pobřeží Sumatry, kde přežívá na několika tamních ostrovech.
Kraska krátkoocasá jávská(Cissa thalassina)
Endemit západní části ostrova Jáva, z důvodu nadměrného odchytu pro ilegální obchod pravděpodobně vyhuben v přírodě.
Sojkovec dvoubarvý(Garrulax bicolor)
Endemit ostrova Sumatra, kvůli odlesňování je snadným terčem pytláků, je nutná právní ochrana v Indonésii.
Bulbul korunkatý(Pycnonotus zeylanicus)
Největší druh bulbula a jeden z nejžádanějších a nejdražších pěvců, populace v přírodě čítá sotva 1000 jedinců, na mnoha místech vymizel.
Šáma bělořitá(Copsychus malabaricus)
Jeden z nejžádanějších druhů pro ptačí pěvecké soutěže, přestože se jedná o rozšířený druh, některé ze 14 poddruhů jsou ohroženy vyhubením.
Projekty kampaně
Tým kampaně vybral šest projektů, které by kampaň Silent Forest měla primárně podpořit. Tyto projekty svou diverzitou představují prioritu v ochranářském úsilí a jejich výběr byl schválen pracovní skupinou TASA (Threatened Asian Songbird Alliance).
Prigen Conservation Breeding Ark: Songbird breeding facilities
Cíl projektu
Podpořit volně žijící populace zpěvných ptáků v Indonésii a zabránit jejich vyhubení prostřednictvím chovu vybraných druhů v lidské péči na základě, vzděláváním místních komunit.
Sumatran Songbird Sanctuary
Cíl projektu
Vytvořit nové chovné centrum v provincii Severní Sumatra pro chov sojkovce dvoubarvého, loskutáka niaského a dalších endemických druhů v lidské péči
Save Magiao: Nias Hill Myna Conservation Breeding Centre
Cíl projektu
Ve spolupráci s místními soukromými chovateli založit chovnou populaci ex situ v záchranném centru a následné vypouštění odchovaných jedinců na vybrané lokality ostrova.
Treasure island: Saving the hidden avian treasure
Cíl projektu
Ochrana ohrožené avifauny, podpora spolupráce místních ochranářských organizací, zapojování místních komunit do ochrany a posílení protipytláckých hlídek, podpora ekoturismu.
Searching for the birds: Field surveys to locate two of Javas rarest Songbirds
Cíl projektu
Na základě systematického výzkumu horských lesů přispět k ochraně dvou druhů kriticky ohrožených pěvců i dalších vzácných druhů, zapojení místních komunit a neziskových organizací.
Bali Myna Fieldwork: improving the introduction and monitoring methods
Cíl projektu
Repatriace jedinců majny Rothschildovy odchovaných v lidské péči a jejich následný monitoring a výzkum, zjištění ekologických nároků druhu, podpora místních studentů.
Pěvec pro pěvce
S šířením myšlenek a zvyšování povědomí o probíhající krizi zpěvných ptáků pomáhá i známý umělec a čerstvý držitel cen Anděla Thom Artway, který speciálně pro ni vytvořil svou novou píseň a hudební videoklip High above the trees, ve kterých k zapojení do kampaně aktivně nabádá.
Zapojit se může každý
Do pomoci záchrany pěvců je zapojena i ostravská zoologická zahrada a zapojit se může každý z nás. Zde je několik tipů:
- Pokud jedete na dovolenou do Asie, buďte všímaví a pomozte odhalit ilegální obchod s volně žijícími zvířaty pomocí aplikace Wildlife Witness. Tato aplikace pro chytré telefony umožňuje turistům a místním lidem snadno nahlásit ilegální obchod se zvířaty pořízením fotografie, určením přesného místa a zasláním těchto informací organizaci TRAFFIC, jednomu z hlavních partnerů kampaně. Aplikaci si můžete stáhnout na www.wildlifewitness.net
- Zapojte se do sbírky dalekohledů! Staré (ale stále funkční) dalekohledy je možné odevzdat do zoo, školy mohou zorganizovat vlastní sbírku. Dalekohledy budou poskytnuty místním dětem v Indonésii. Pomocí speciálních výukových programů je budeme inspirovat k rozvíjení zájmu o životní prostředí a jeho ochranu. Dalekohledy budou distribuovány do ekologických center po celé Indonésii prostřednictvím neziskové organizace Green-books.org. Ta již několik let vzdělává místní děti a pomáhá zvyšovat jejich povědomí o přírodě a udržitelném rozvoji.
- Je potřeba chránit i evropské ptáky. Nelegální odchyt a konzumace ptačích druhů, ke kterým dochází především ve Francii a Středomoří, ohrožují například populace strnada zahradního a pěnice černohlavé. Můžete podpořit kampaně proti chytání a zabíjení ptáků na www.birdlife.org/campaign/stop-illegal-bird-killing
- Zapojit se můžete do odborných projektů a výzev organizovaných ornitologickými kluby pro širokou veřejnost. Pokuste se eliminovat problémy s úhynem ptáků při nárazu do skleněných ploch či pomozte chránit budky a krmítka před kočkami a jinými predátory. Více informací naleznete na www.ochranaptaku.cz
- Společně s ornitology můžete evidovat výskyt volně žijících ptáků pomocí speciální aplikace pro mobilní telefony eBird (ebird.org) či české aplikaci Avif (birds.cz/avif/). Díky ní můžete sdílet svoje ornitologické poznatky s výzkumnými a terénními pracovníky a pomoci jim s monitoringem těchto živočichů. Pomůžete tím k ochraně ptactva, a navíc budete mít stále po ruce historii svých pozorování.
DĚKUJEME!
Novinky, aktuality a tematické zajímavosti budou pravidelně zveřejňovány na webových stránkách kampaně (www.silentforest.eu) a sociálních sítích Facebook a Twitter. Zájemci si také mohou prostřednictvím speciálního QR kódu uvedeného na tištěných informačních materiálech a webových stránkách stáhnout do svého mobilního telefonu kampaňovou kartu, která bude držitele o průběhu kampaně pravidelně informovat.