Programme Sahamalaza
Záchranný program Sahamalaza probíhá pod záštitou nevládní organizace AEECL (Asociace pro výzkum a ochranu lemurů). Projekt byl pojmenován podle poloostrova Sahamalaza na severozápadě Madagaskaru. Jedná se o jedinečné území se spoustou endemických druhů rostlin a zvířat. I tady však dochází k ničení lesů, a tedy i přirozeného domova zde žijících zvířat. AEECL po mnoho let usilovala o vyhlášení této oblasti jakožto chráněné rezervace. Prvního úspěchu bylo dosaženo v roce 2001, kdy UNESCO vyhlásilo Sahamalazu jako biosférickou rezervaci, a nakonec v roce 2007 získala celá oblast status národního parku.
Lemur Sclaterův (Eulemur flavifrons)
Lemur Sclaterův je kromě člověka jediný primát s modrýma očima. Je řazen mezi kriticky ohrožené druhy a ve volné přírodě žije téměř výhradně na poloostrově Sahamalaza na Madagaskaru. V rámci záchranného projektu Sahamalaza byl lemur Sclaterův vybrán jako vlajkový druh ochrany této oblasti.
Situace lemurů Sclaterových je nejen v přírodě, ale i v lidské péči velice vážná. V zoologických zahradách na celém světě žije pouze několik desítek zvířat. Ročně se narodí jen jedno až tři mláďata, z toho většinou přežívá pouze jedno nebo žádné. Navíc se rozmnožují téměř stále stejní jedinci, proto je genetická základna lemurů Sclaterových stále užší a jejich populace stárne.
V Zoo Ostrava se podařil unikátní odchov mláděte lemura Sclaterova v roce 2009. Jednalo se o vůbec první odchov tohoto nesmírně vzácného druhu nejen v České republice, ale i v rámci celosvětové populace mimo Madagaskar, USA a západní Evropu. Další mláďata se podařilo odchovat v roce 2017, 2018 a 2019.
Příčiny ohrožení lemurů
Madagaskar, někdy nazýván „osmým kontinentem“, je země, jejíž přírodní bohatství je označováno jako unikátní v rámci celé naší planety, a přesto je stále vážně devastováno. Téměř 90 % savců žijících na Madagaskaru je endemických (tedy žijících pouze tam), ještě vyšší číslo pak najdeme u zdejších obojživelníků a plazů. Bohužel většina těchto zvířat je ohrožená a jejich dlouhodobá existence je nejistá. Pro přírodu Madagaskaru představuje největší hrozbu odlesňování a vypalování lesů. Většina deštných lesů Madagaskaru již byla zničena a Madagaskar tak stojí na pokraji ekologické katastrofy. I přesto, že byla oblast Sahamalaza vyhlášena národním parkem, zde stále hrozí riziko v podobě kácení lesů nebo lovu ohrožených druhů zvířat.
Aktivity programu
Záchranný projekt zahrnuje nejen výzkum a ochranu lemurů Sclaterových, ale i dalších zde žijících zvířat a rostlin a celého ekosystému. Usiluje o výstavbu škol, inovaci a šetrnější zemědělství, výuku dětí, instalaci studní či zalesňování. O záchranu této jedinečné oblasti společně usiluje dalších více než 30 zoologických zahrad zapojených do tohoto mezinárodního projektu.
Více informací na webu www.aeecl.org.
Jak pomáhá Zoo Ostrava
Zoo Ostrava podporuje Programme Sahamalaza od roku 2005, od roku 2017 je pak tento program zařazen do projektu Tři koruny ze vstupu. V roce 2018 se v Zoo Ostrava uskutečnil charitativní běh Běh Zoo Ostrava pro lemury, jehož výtěžek ve výši 190 tisíc korun byl využit pro potřeby záchranného programu přímo na Madagaskaru.