The Kukang Rescue Program
Hlavním záměrem záchranného programu Kukang je boj proti nezákonnému obchodu s divokými zvířaty a ochrana zejména outloně váhavého (Nycticebus coucang) a outloně sumaterského (Nycticebus hilleri) v Indonésii, především pak v provincii Severní Sumatra. Na ostrově Sumatra v Indonésii tak v roce 2014 začalo vznikat záchranné a rehabilitační centrum pro zabavené outloně s cílem navracet je zpět do divočiny.
Mezi základní cíle záchranného programu Kukang patří spolupráce s místními vládními agenturami na ochraně zvířat a vymáhání zákonů na ochranu outloňů, provoz záchranného a rehabilitačního centra pro zabavené outloně, zvyšování povědomí o nelegálním obchodu se zvířaty a ochraně outloňů, spolupráce s místními komunitami a jejich podpora, spolupráce s místními vládními agenturami na ochraně zvířat a vymáhání zákonů na ochranu outloňů, provoz záchranného a rehabilitačního centra pro zabavené outloně a vybudování indonéského týmu, který bude řešit většinu ochranářských aktivit spojených s outloni.
Příčiny ohrožení outloňů
Největší hrozbou pro outloně v Indonésii jsou černé trhy se zvířaty, na kterých jsou jedinci odchycení z volné přírody prodáváni především jako „domácí mazlíčci“. Ačkoliv jsou outloni v Indonésii chráněni zákonem, patří zde mezi nejvíce pašované savce. Outloňům určeným na prodej do domácností obchodníci často vytrhají zuby, aby nemohli pokousat své nové majitele a stali se „vhodnějšími mazlíčky“. Stresovaná zvířata pak často podléhají nejen stresu, ale i následným infekcím. Další hrozbou je pro ně ztráta a ničení jejich životního prostředí pro účely zakládání plantáží palmy olejné či kvůli nelegální těžbě dřeva apod. Outloni jsou také stříleni zemědělci jako škůdci plodin na jejich farmách.
Aktivity záchranného programu Kukang:
- Založení prvního záchranného centra na Sumatře specializujícího se na outloně – stavba tohoto centra umožnila přijímat nelegálně obchodované outloně a následně je i rehabilitovat s cílem navracet je zpět do divočiny.
- Projekt „Kukang Coffee“ – byla vytvořena komunita farmářů, kteří prosazují zákaz lovu chráněných druhů zvířat a odměnou za to je od nich odkupována káva za pro ně výhodnou cenu. Tato vysoce kvalitní káva je prodávána v první ochranářské kavárně v České republice, tj. v kavárně Kukang Coffee v Ústí nad Labem.
- Provoz anglicko-environmentální školy – děti z partnerské komunity se zde za dozoru týmu učitelek zdarma pravidelně třikrát týdně učí angličtinu a v Indonésii opomíjenou, ale tolik potřebnou environmentální výchovu.
- Výstavba a vybavení školy nazvané „Škola na konci světa“ – komunita z vesnice Basukum požádala o pomoc s vybudováním vlastní anglicko-environmentální školy pro místní děti. Program stavbu této školy zafinancoval ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a Velvyslanectvím ČR v Jakartě.
- Vytvoření a vybavení dvou eko-knihoven – vztah dětí ke zvířatům, přírodě a ochraně životního prostředí se buduje a posiluje také pomocí krásných obrázkových knih a eko-aktivit ve spolupráci s neziskovou organizací Green-Books.org.
- Organizování osvětových akcí – osvěta o ohrožení a ochraně outloňů i přírody jako celku je šířena různými způsoby, na základních a středních školách i na veřejnosti, offline i online.
- Budování česko-indonéského týmu – jednou z hlavních aktivit programu je budování nové generace indonéských ochránců přírody.
- Pomoc farmářům s řešením jejich konfliktů s divokými zvířaty – farmářům, kteří žijí a farmaří v blízkosti divoké přírody, vycvičení indonéští zaměstnanci programu radí, jak mohou jejich úrodu chránit před divokými zvířaty, aniž by je museli zranit či zabít.
- Řešení problematiky odpadů a znečištění – program zavádí praktická řešení otázky odpadů v partnerských vesnicích i v záchranném centru – od redukce plastů po eko-čističky odpadních vod.
Více informací na webu www.kukang.org.
Jak pomáhá Zoo Ostrava
Zoo Ostrava je hlavním partnerem záchranného programu. Terénní pracovník Zoo Ostrava František Příbrský pobývá většinu roku na Sumatře a koordinuje program přímo na místě. Naše zoo tímto způsobem přispívá k jednotné strategii moderních zoologických zahrad, jejíž filozofie je ochrana druhů in situ, tedy v místě jejich přirozeného výskytu. V roce 2016 byl ochraně outloňů na Sumatře věnován historicky první ročník Běhu Zoo Ostrava – konkrétně Běh Zoo Ostrava pro Kukang. Kromě toho Zoo Ostrava spolu se všemi svými návštěvníky ochranu outloňů podporuje prostřednictvím projektu Tři koruny ze vstupu.