Antelope Conservation
Záchranný program pro antilopu Derbyho vznikl v roce 2000 seskupením pedagogů a studentů z České zemědělské univerzity v Praze, ale i dalších odborníků a nadšenců, kterým není osud této antilopy lhostejný. Aktivity těchto odborníků v terénu byly do roku 2009 financovány zejména z prostředků České rozvojové spolupráce a z vědeckých grantů. V roce 2010 členové týmu pracující na záchranném programu založili sdružení Derbianus CSAW (dnes Derbianus Conservation, z.s.).
Na konci roku 2023 došlo ke změně názvu na Antelope Conservation.
Antilopa Derbyho (Taurotragus derbianus)
Antilopa Derbyho je společně s příbuznou antilopou losí (Taurotragus oryx) největší antilopou na světě. Rozlišují se dva poddruhy, které se liší mimo jiné oblastí rozšíření a stupněm ohrožení. Západní poddruh antilopy Derbyho (Taurotragus derbianus derbianus) je považován za kriticky ohrožený – podle současných odhadů přežívá posledních 100-200 volně žijících jedinců pouze v Národním parku Niokolo Koba v Senegalu. Východní poddruh (Taurotragus derbianus gigas) je v současné době s přibližně 14 000 jedinci řazen mezi málo ohrožené druhy. Je chován v několika málo zoologických zahradách (např. v JAR a USA), západní poddruh ale není chován v žádné zoo na světě.
Příčiny ohrožení antilopy Derbyho
Nejvíce se na úbytku antilop Derbyho podepsalo pytláctví, pastva dobytka a další lidské aktivity.
Aktivity Antelope Conservation
Záchranný program antilopy Derbyho stojí na třech základních pilířích. Prvním z nich je řízení chovu. Jádro záchranného programu totiž tvoří populace asi 100 jedinců v lidské péči v rezervacích Bandia a Fathala v Senegalu, která byla ale vytvořena pouze ze šesti zakládajících jedinců (1 samec a 5 samic) odchycených v roce 2000 v Národním parku Niokolo Koba v Senegalu. Vzhledem k vysoké příbuznosti mezi zvířaty je třeba velmi pečlivě vybírat jedince do chovu, sestavovat stáda z vhodných samců a samic a přesně sledovat vzájemné příbuzenské vztahy mezi zvířaty. Součástí práce jsou tedy každoroční identifikace nově narozených mláďat, sestavování plemenné knihy, organizace a realizace převozů chovných jedinců. Nedílnou součástí práce českého týmu a dalším pilířem je výzkum související především s ekologií a chováním antilop. Kontinuitu záchranného programu zajišťuje třetí pilíř, kterým je vzdělávání. Vzdělávací aktivity se nesoustředí pouze na místní senegalské obyvatele, ale cílí i na českou veřejnost.
V roce 2015 podepsala ministerstva životního prostředí České republiky a Senegalu memorandum o spolupráci v ochraně životního prostředí Senegalu zaměřené právě na kriticky ohrožený západní poddruh antilopy Derbyho a ČZU v Praze spolu se spolkem Derbianus Conservation byla Ministerstvem životního prostředí ČR oficiálně pověřena realizací tohoto memoranda. V témže roce se spolek Derbianus Conservation stal členem Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA).
Více informací na webu www.derbianus.cz.
Jak pomáhá Zoo Ostrava?
Členové spolku každoročně pořádají v Zoo Ostrava tzv. Den s antilopou a v Zoo Ostrava se také konají vzdělávací přednášky o ochraně antilop Derbyho a jejich prostředí. Od roku 2015 Zoo Ostrava spolu se všemi svými návštěvníky podporuje záchranu antilopy Derbyho prostřednictvím projektu Tři koruny ze vstupu.