Coffee and Primate Conservation Project (CAPCP) byl založen roku 2012, inspirován myšlenkou, že ekonomie a ekologie mohou růst společně za účelem ochrany našich přírodních zdrojů. Projekt se primárně zaměřuje na ochranu endemických primátů ostrova Jáva, jako je například gibon stříbrný (Hylobates moloch) a hulman sundský (Presbytis comata), a jejich přirozeného prostření v provincii Centrální Jáva v Indonésii.
Gibon stříbrný (Hylobates moloch)
Gibon stříbrný žije pouze na ostrově Jáva v Indonésii. Je dokonale přizpůsoben k životu v korunách stromů. Ve větvích se pohybuje pomocí dlouhých předních končetin – brachiací (ručkováním). Jedním skokem dokáže překonat vzdálenost až 10 metrů. Stejně jako jiné druhy gibonů žije v rodinných skupinách tvořených rodičovským párem a různě starými mláďaty.
Příčiny ohrožení gibonů stříbrných
Gibon stříbrný patří mezi ohrožené druhy – v důsledku kácení deštných lesů, které obývá, se přirozené prostředí gibonů neustále zmenšuje. Další hrozbu představuje nelegální obchod se zvířaty, v jehož rámci jsou mláďata chytána a prodávána na černém trhu jako domácí mazlíčci. Jejich rodiče při obraně mláďat umírají. Ve volné přírodě zbývá okolo 4 000 zvířat, početnost populace však nadále klesá.
Aktivity CAPCP
Značka kávy “Kopi Owa” je stínomilná káva produkovaná v podrostu pralesních stromů, díky čemuž pomáhá zachovat životní prostředí jávských (nejen) primátů. V rámci CAPCP projektu již téměř tři roky probíhá výzkum v přirozeném prostředí ohrožených druhů primátů. Cílem projektu je kromě výzkumu a dalších aktivit také nalezení udržitelného způsobu obživy pro komunitu místních lidí. A právě káva se stala zdrojem příjmu těchto lidí a přispívá tak k ochraně místní přírody. Byla vytvořena síť farmářů, kteří žijí a farmáři v oblastech přirozeného výskytu primátů a produkují tam kávu vysoké kvality. Produkci kávy si farmáři řídí individuálně a mohou tak reagovat na poptávku trhu a současně za to dostat férové a vyšší ceny. Káva “Kopi Owa” se nyní stala značkou, která pomáhá chránit lesy a byla identifikována jako místní produkt pocházející z přirozeného prostření ohrožených primátů. Jedněmi z cílů projektu je zlepšení vymahatelnosti zákonů na ochranu přírodního prostředí, výzkum primátů a zpopularizování vědeckých poznatků za účelem ochrany gibonů a jejich životního prostředí a podpora udržitelného ekonomického rozvoje v oblastech přirozeného výskytu ohrožených primátů prostřednictvím produkce kávy, lesního medu a cukru.
Více informací na webu www.swaraowa.org.
Jak pomáhá Zoo Ostrava
Zoo Ostrava společně se všemi svými návštěvníky podporuje aktivity Coffee and Primate Conservation Project prostřednictvím projektu Tři koruny ze vstupu. V roce 2019 se v Zoo Ostrava uskutečnil také charitativní Běh Zoo Ostrava pro gibony, který pro potřeby záchranného projektu vynesl 200 tisíc korun.