Saola Working Group
Saola Working Group (SWG) je pracovní skupina spadající pod Mezinárodní svaz pro ochranu přírody (IUCN), která sdružuje nejzkušenější ochranáře a biology v jihovýchodní Asii. Tato skupina vznikla v roce 2006 s cílem zachránit kriticky ohroženého kopytníka saolu před vyhubením. Saola Working Group usiluje také o ochranu celého Annamského pohoří na hranici Laosu a Vietnamu, jediného místa na světě, kde saola žije.
Saola (Pseudoryx nghetinhensis)
Saola je téměř mystické zvíře, které bývá nazýváno asijským jednorožcem. Žije pouze ve volné přírodě, není chována v žádné zoologické zahradě na světě. Většina informací pochází od místních obyvatel, žádnému přírodovědci se nepodařilo živou saolu v přírodě spatřit. Vyfotografovat se ji podařilo jen několikrát.
Saola byla popsána v roce 1992 v centrálním Vietnamu podle kosterních pozůstatků a kůží. Ve 20. století patřila k nejúžasnějším zoologickým objevům. Mezi divokými zvířaty byl podobně fascinující objev okapi v centrální Africe. Oba druhy se podobají v mnoha ohledech: v obou případech jde o kopytníka velmi výrazného vzhledu žijícího solitérním způsobem života v hlubokých tropických lesích, o kterém se okolní svět dozvěděl teprve nedávno. Saola však byla objevena ještě téměř o sto let později než okapi a je mnohem ohroženější. Žije pouze na malém území v Annamském pohoří na hranici Vietnamu a Laosu. Vzhledem ke skrytému způsobu života a nedostatku investic do její ochrany není v současnosti známa velikost její populace. Zůstávají pouze odhady hovořící o několika desítkách až stovkách jedinců. Saola tak patří mezi nejohroženější savce světa.
Příčiny ohrožení saoly
Saola spadá podle Červené knihy ohrožených druhů (The IUCN Red List of Threatened Species) do kategorie „kriticky ohrožený“. Stojí tedy jen krůček od úplného vyhynutí. Největší hrozbu pro saolu představují pasti určené na lov zvířat pro tradiční čínskou medicínu. Méně ji pak ohrožuje lov pro obchod s masem (tzv. bushmeat). Saola samotná paradoxně nikdy nebyla cílovým druhem pro tradiční čínskou medicínu. V Číně se pravděpodobně nikdy nevyskytovala, a tak se naštěstí v tradiční medicínské literatuře ani neobjevuje. To skýtá naději na její záchranu. Saola není klíčovým zvířetem, na které se pytláci zaměřují, je tedy reálná šance ji zachránit, ale je potřeba jednat rychle. Další hrozbu představuje ztráta přirozeného prostředí.
Aktivity SWG
Největší prioritou současné ochranářské činnosti je redukce pastí a ilegálního lovu v oblastech, kde se vyskytuje i saola. Pokud se podaří snížit míru lovu, vyhlídky tohoto druhu na přežití se výrazně zlepší. Od roku 2011 se podařilo týmu rangerů zničit v areálů přirozeného výskytu saoly již více než 150 000 pastí v podobě drátěných ok. Výskyt těchto pastí se od začátku působení rangerů v oblasti dramaticky snížil. Přesto je stále potřeba ještě mnoho práce, než bude dostatečně omezeno pytláctví v této oblasti.
SWG přijala „Jednotný plán na ochranu saoly“ a vzala si tak za úkol koordinaci ochrany saoly jak in situ (v místě jejího přirozeného výskytu), tak pomocí vytvoření životaschopné populace v lidské péči. Založení takovéto populace v lidské péči je dalším z nezbytných cílů SWG, jelikož přes veškeré úsilí ochránců, je zde velké riziko, že saola v přírodě vyhyne. Další součástí tohoto plánu je založení nového chovného centra pro tato zvířata v národním parku Bach Ma v centrálním Vietnamu.
V rámci aktivit SWG dochází k propojování vědců, místních obyvatel, vládních úředníků a ochranářských organizací s cílem zachránit toto pozoruhodné zvíře. Jedná se např. o zapojování místních obyvatel do ochrany saoly či vzdělávání úředníků odpovědných za ochranu přírody tak, aby napomáhali minimalizovat největší hrozby.
Více informací na webu www.savethesaola.org.
Jak pomáhá Zoo Ostrava
V roce 2013 bylo v Zoo Ostrava otevřeno nové návštěvnické a vzdělávací centrum s restaurací, které bylo pojmenováno podle tohoto tajemného a velmi vzácného zvířete. Pokud je nám známo, je to jediné takto nazvané centrum na světě. Od roku 2017 Zoo Ostrava společně se všemi svými návštěvníky podporuje snahy o záchranu saoly prostřednictvím projektu Tři koruny ze vstupu.