Turtle Foundation je mezinárodní nezisková organizace, kterou založila malá skupina jedinců se společným cílem zamezit vymření ohrožených mořských želv. V současné době organizace ve spolupráci s místními komunitami vede projekty na ochranu mořských želv ve dvou zemích – v Indonésii a na Kapverdách. Vedle těchto států má Turtle Foundation pobočky také v Německu, Švýcarsku, Lichtenštejnsku a USA.
Kožatka velká (Dermochelys coriacea)
Kožatky velké získaly své jméno podle svého krunýře, který se na první pohled liší od tvrdého krunýře ostatních želv – má spíše kožnatý povrch. Kožatka velká je se svou délkou až 2,5 m a hmotností až 900 kg největším druhem mořské želvy a také jedním z nejdále migrujících druhů želv. Tichomořské kožatky migrují z pláží v tzv. Korálovém trojúhelníku (oblast moře mezi Indonésií a Filipínami) až na pobřeží Kalifornie, kde se každé jaro a podzim krmí početnými medúzami.
Příčiny ohrožení kožatek velkých
Mořské želvy jsou zástupci skupiny plazů, která žila na Zemi a křižovala naše moře již před 100 miliony let. Jsou zcela zásadními články mořských ekosystémů. Kožatky velké spořádají velké množství medúz, čímž regulují a ozdravují populace těchto mořských organismů. Ačkoliv jsou široce rozšířené, jejich počty za poslední století velmi strmě poklesly, a to v důsledku intenzivního sběru vajec a úhynu želv jakožto nechtěných úlovků rybářských lodí. Kromě toho kožatky ohrožuje rozvoj turismu a s ním související budování infrastruktury v příbřežních oblastech, zásahy lodními šrouby a znečištění moří a oceánů. Celosvětově jsou kožatky velké na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN řazeny do kategorie „Zranitelný“, ale mnoho jejich subpopulací, jako například v Tichém oceánu a jihozápadním Atlantiku, je kriticky ohrožených.
Aktivity Turtle Foundation
Projekt na ochranu kožatky velké na ostrově Sipora v Indonésii
V rámci průzkumu TF týkajícího se konzumace želvího masa a vajec na Mentawajském souostroví na západě ostrova Sumatra v Indonésii byla v roce 2017 objevena pláž na odlehlém ostrově Sipora, kam připlouvají klást vejce vzácné kožatky velké (Dermochelys coriacea). Tato pláž, Buggeisiata, byla až do té doby vnějšímu světu neznámá. Želvy kladoucí vejce na této pláži patří do subpopulace severovýchodního Indického oceánu, o níž chybí dostatek informací, ale která je velmi pravděpodobně ohrožena vyhynutím, a je tak řazena mezi kriticky ohrožené. Jak vejce, tak i samotné samice, které sem připlouvají naklást vejce, jsou zde pravidelně téměř zcela zkonzumovány místními obyvateli.
Od roku 2017 je proto pláž Buggeisiata během hnízdní sezóny, tedy od října do května, pod dozorem týmu místních strážců vyškolených organizací Turtle Foundation. Co nejvíce hnízd je přesouváno do střežené líhně, kde se želví zárodky ve snůškách mohou nerušeně vyvíjet. Jsou získávána hnízdní a biometrická data a želvy jsou označovány, aby se o této nově objevené populaci zjistilo co nejvíce, a mohla tak být lépe chráněna. Od počátku aktivit týmu Turtle Foundation nebyla zabita žádná želva přicházející klást vejce na tuto pláž. Během dvou hnízdních sezón (2017-2019) zde bylo každoročně zaznamenáno okolo 70 snůšek.
Aby tento projekt mohl vzniknout a fungovat dlouhodobě, probíhá ve spolupráci s komunitami z místních vesnic. Kromě toho projekt spolupracuje s místním úřadem na ochranu přírody pod indonéským Ministerstvem námořnictví a s indickou nadací Dakshin Foundation.
Projekt na ochranu karety obecné na Kapverdách
Populace karet obecných (Caretta caretta) na Kapverdách je třetí největší populace na světě (po Ománu a jihovýchodní Floridě). Podle odhadů se 90 % hnízdění odehrává na ostrově Boavista. V roce 2007 bylo na tomto ostrově pozabíjeno 1100 samic, které na místní pláže připluly naklást vejce. Je odhadnuto, že toto číslo představuje 35 % populace rozmnožujících se samic.
V reakci na tento masakr se v roce 2008 Turtle Foundation rozhodla vyslat své členy na jednu z hlavních pláží pro rozmnožování želv na ostrově Boavista, na pláž Porto Ferreira. V roce 2007 bylo pouze na tomto místě zabito 600 želv. Během prvního roku hlídek se zde snížila úmrtnost želv o 90 %. V současnosti je ve spolupráci s místní armádou a dobrovolníky z celého světa patrolováno na 5 plážích ostrova Boavista o celkové délce cca 30 km.
Kromě přímé ochrany želv se TF věnuje také vzdělávání místních obyvatel a jejich zapojování do projektu.
Více informací na webu www.turtle-foundation.org.
Jak pomáhá Zoo Ostrava
Zoo Ostrava společně se všemi svými návštěvníky podporuje projekt organizace Turtle Foundation na ochranu kožatek velkých na ostrově Sipora prostřednictvím projektu Tři koruny ze vstupu.