Goodeid Working Group
Goodeid Working Group (GWG) je mezinárodní pracovní skupina zaměřená na ochranu ryb z čeledi gudeovití (Goodeidae), která byla založena v roce 2009. Zoo Ostrava je jejím členem od roku 2017. Čeleď gudeovití zahrnuje unikátní paprskoploutvé ryby, z drtivé většiny živorodé, mezi nimiž je celá řada endemitů především z Mexika. Značná část z nich je velmi vážně ohrožena, některé druhy již byly v divočině vyhubeny.
Příčiny ohrožení gudejí
Důvodem ohrožení a v případě několika druhů i vymizení těchto ryb z volné přírody je souběh více faktorů. Říční voda je ve velkém využívána místními obyvateli k zavlažování či jako pitná voda a je znečišťována domácími zvířaty. Okolní lesy jsou plošně káceny, což také přispívá k nestabilitě vod. Největším problémem byla a je pravděpodobně introdukce nepůvodních druhů ryb a jejich kompetice s těmi původními.
Aktivity GWG
Členové GWG zajišťují především ochranu ex situ formou podpory vzájemné spolupráce mezi privátními akvaristy, školami a univerzitami, zoologickými institucemi či muzei tak, aby se zachovaly akvarijní populace druhů a přirozeně se vyskytujících forem gudejí. Zároveň ale podporuje zapojení členů do in situ projektů přímo v místě výskytu gudejí.
Hlavní břímě ochrany gudejí nese Fakulta biologie na mexické Univerzitě Michoacana v Morelii, v hlavním městě sousedního mexického státu Michoacana. Zoo Ostrava každoročně přispívá na projekt „Repatriace a ochrana kriticky ohrožených ryb gudejí v Mexiku“ právě michoacánské univerzitě. Hlavním cílem projektu je ochrana přirozeného habitatu, výzkum a repatriace kriticky ohrožené gudey pomerančové.
Více informací na webu www.goodeidworkinggroup.com.
Gudea pomerančová (Zoogoneticus tequila)
Tato drobná rybka je jakousi vlajkovou lodí snah o záchranu gudejí. Je to druh, který se před dvaceti lety vrátil do Mexika z Evropy poté, co na své původní lokalitě vymizel. Velkou zásluhu na tom mají britští akvaristé, v jejichž chovech druh přežil. Následně byly rybky namnoženy na univerzitě v mexické Morelii, kde funguje jakási „rybí archa“ – laboratoř, která se snaží získat všechny ohrožené druhy mexických ryb, především gudejí, a udržet je v chovu. V roce 2016, tj. po skoro 20 letech, tak mohlo dojít k vypuštění téměř tisícovky jedinců zpátky na původní lokalitu. Projekt byl velmi pečlivě vypracovaný a zahrnoval nejen zkoumání vodního prostředí a jeho obyvatel, ale také práci s místními obyvateli. Právě oni převzali patronát nad „strážením“ rybek, místní školáci a studenti budou kontrolovat, jak se gudejím daří a jaký je stav lokality.
Jak pomáhá Zoo Ostrava
Zoo Ostrava už v roce 2008 začala s chovem prvního zástupce gudejí – ameky motýlkové (Ameca splendens). Aktuálně jsou zde chovány čtyři druhy těchto vzácných živorodek – vedle výše zmíněné je to ještě právě gudea pomerančová (Zoogoneticus tequila), skifie žlutá (Skiffia francesae) a ilyodon Whiteův (Ilyodon whitei). Prostřednictvím nového akvária s těmito gudejemi u vstupu do pavilonu Malá Amazonie se zoo navíc snaží informovat o tom, že záchrana druhu může být dílem jediného nadšeného akvaristy.
Kromě toho, že Zoo Ostrava ohrožené gudeje sama chová, také společně se všemi svými návštěvníky podporuje ochranu gudejí prostřednictvím programu Tři koruny ze vstupu.