Sumatran Orangutan Conservation Programme (SOCP) působí od roku 2001 na severu indonéského ostrova Sumatra, kde kromě osvěty a výzkumu sumaterských orangutanů spolupracuje s úřady na zabavování držených orangutanů a zajišťuje jejich rehabilitaci i následné vypouštění zpět do volné přírody. Jedná se o iniciativu probíhající díky spolupráci mezi indonéskou nevládní organizací Yayasan Ekosistem Lestari (YEL), švýcarskou nevládní organizací PanEco Foundation a indonéským vládním ředitelstvím ochrany přírodních zdrojů a ekosystémů. SOCP pracuje na všech aspektech ochrany kriticky ohroženého orangutana sumaterského (Pongo abelii) a orangutana tapanulijského (Pongo tapanuliensis).
Příčiny ohrožení orangutanů
Orangutani (z malajského orang utan = lesní muž) se stali symbolem negativních dopadů palmoolejného průmyslu i boje proti němu. Jelikož orangutani kácením pralesů přicházejí o svoje původní prostředí, při hledání zdrojů obživy vstupují na plantáže, kde se živí mladými palmami, za což jsou pronásledováni a zabíjeni. Populace orangutanů sumaterských (P. abelii) čítá posledních cca 13 000 a orangutanů tapanulijských (P. tapanuliensis) přežívá zhruba 800 jedinců. Všechny druhy orangutanů jsou v Červeném seznamu (The IUCN Red List of threatened species) zařazeni do kategorie „Kriticky ohrožený“ (Critically Endangered).
Aktivity SOCP
• Zabavování
SOCP spolupracuje s indonéskými vládními orgány na ochranu přírody s cílem lokalizovat a zabavit orangutany prodávané na černém trhu či nezákonně chované jako domácí mazlíčky a pomáhat těmto orgánům při stíhání aktérů zapojených do ilegálního obchodu s orangutany.
• Rehabilitace
Zabavení orangutani nebo jedinci zranění v konfliktu s farmáři jsou dopraveni do záchranného centra SOCP jihozápadně od města Medan, hlavního města provincie Severní Sumatra, kde jsou podrobeni detailním lékařským vyšetřením a rehabilitováni v socializačních skupinách a v místních „lesních školách“. Každý rok se do záchranného centra dostane 20 až 40 orangutanů. Za celou dobu působení programu jich zde bylo přijato již více než 380.
• Návrat do volné přírody
Jakmile jsou orangutani dostatečně způsobilí k návratu do divočiny, jsou ve skupinách převezeni do jednoho z vypouštěcích středisek SOCP. Zde jsou vypuštěni do volné přírody, aby vytvořili nové, geneticky životaschopné populace v rozsáhlých chráněných lesních lokalitách v národních parcích Bukit Tigapuluh a Leuser. Zpět do přírody bylo vypuštěno již více jak 270 orangutanů.
• Výzkum
S regionálními, národními a mezinárodními univerzitami a institucemi provádí SOCP základní průzkumy a monitoring divokých i nově vytvořených populací sumaterských orangutanů a jejich stanovišť a vede dlouhodobé studie jejich chování a ekologie ve volné přírodě.
• Ochrana stanovišť
SOCP se zasazuje o rozšíření chráněných oblastí a zlepšení ochrany těch stávajících. Úzce spolupracuje s místními a mezinárodními partnery a snaží se předcházet a zmírňovat ohrožení druhů a posílit ochranu životního prostředí orangutanů.
• Orangutan Haven
Orangutan Haven („orangutaní útočiště“) je řešením pro ty orangutany v péči SOCP, které již nelze vrátit do volné přírody. Zde budou žít na přírodních ostrovech jako velvyslanci divokých orangutanů, kde budou pomáhat zlepšovat vnímání návštěvníků a postoj veřejnosti k přírodě a volně žijícím živočichům.
Více informací na webu www.sumatranorangutan.org.
Jak pomáhá Zoo Ostrava
Zoo Ostrava společně se všemi svými návštěvníky podporuje ochranu orangutanů v rámci projektu SOCP prostřednictvím projektu Tři koruny ze vstupu.