Kozmické ptačí louky jsou projektem unikátní české potravinářské firmy z Otic u Opavy, kterou je SEMIX PLUSO. Ta nejenže k výrobě používá suroviny a postupy šetrné k lidskému tělu i přírodě (např. nepoužívá palmový olej), ale velmi aktivně se zasazuje i o ochranu naší přírody přímo v terénu. Motto firmy totiž zní: „My přírodě, příroda nám.“ Majitelé firmy tak postupně vykoupili, či si případně pronajali, 7 výjimečných přírodních lokalit ve třech krajích s cílem navrátit jim ráz původní krajiny, vrátit do nich vodu a péčí o ně zachovat mnoho vzácných rostlin a živočichů pro budoucí generace. Jmenovitě jsou to právě Kozmické ptačí louky, Raduňský mokřad, Mločí jezírka, Strejčkův lom, Kobeřické motýlí stráně, Louka u Kruháče a Areál společnosti Semix.
Více informací na webu www.natura.semix.cz.
Kozmické ptačí louky jsou biologicky cennou mokřadní lokalitou rozkládající se na ploše 63 hektarů v povodí řeky Opavy u obce Kozmice mezi Opavou a Ostravou. Ani tomuto území se v 2. polovině 20. století nevyhnuly meliorační úpravy a narovnávání toků včetně zavážení a odvodňování mokřadů. Od roku 2006 však tato lokalita přešla do vlastnictví majitelů firmy SEMIX, kteří od té doby prostřednictvím ZO ČSOP Ochránce soustavně usilují o její navrácení přírodě obnovením mokřadů, tj. hloubením tůní, rozvolněním dříve uměle narovnaného potoka a dalším managementem tohoto území ve prospěch vzácné fauny a flóry. A toto nezměrné úsilí vedlo ke kýženému výsledku.
Obyvatelé Kozmických ptačích luk
Kozmické louky poskytují útočiště pro mnoho druhů ptáků včetně kriticky ohrožených jeřábů popelavých či mnohých vzácných bahňáků a mj. také představují důležitou zastávku na jarním i podzimním tahu ptáků. Aktivní péče o lokalitu podporuje růst květnatých bylin, které slouží hmyzu, na který jsou vázáni nejen ptáci, ale i plazi a obojživelníci. Místní biotop tak umožňuje hojný výskyt a bezpečné rozmnožování vzácných a ohrožených druhů živočichů, ale zároveň zajišťuje i v současnosti tolik potřebné zadržování vody v krajině.
Charakteristickými obyvateli oblasti jsou čejky chocholaté (Vanellus vanellus), vodouši rudonozí (Tringa totanus) a bekasíny otavní (Gallinago gallinago). Mezi vzácné obyvatele lokality patří také další chráněné druhy, jako je jeřáb popelavý (Grus grus), orel mořský (Haliaeetus albicilla), čáp černý (Ciconia nigra), ledňáček říční (Alcedo atthis), čírka obecná (Anas crecca) a modrá (Anas querquedula) či moudivláček lužní (Remiz pendulinus). Kromě ptáků je zde také silná populace vzácné ryby piskoře pruhovaného (Misgurnus fossilis), motýla modráska bahenního (Maculinea nausithous) a mnoha druhů obojživelníků a plazů.
Divocí koně
Na konci roku 2019 se Kozmické ptačí louky staly novým domovem stáda exmoorských ponyů, které na lokalitu dlouhodobě zapůjčila organizace Česká krajina. S velkými býložravci se naše krajina vyvíjela tisíce let a ekologické vazby, které v rámci tohoto vztahu vznikly, jsou tak velmi silné. Koně na lokalitě zastávají roli přirozených spásačů, kteří na rozdíl od sekaček či kos citlivě a šetrně s ohledem na hnízdící ptáky vypásají traviny, likvidují výmladky vegetace, svými kopyty rozrušují travní drn a umožňují růst konkurenčně slabších bylin. Navíc protože jsou koně odolní vůči parazitům, představuje jejich trus neobsahující žádná léčiva vítanou příležitost pro různé druhy hmyzu. Tím vším podporují mnoho druhů často vzácné fauny a flóry. Díky pastvě divokých koní se tak Kozmické ptačí louky staly skutečným centrem druhové rozmanitosti pro široké okolí. V nedávné době začalo koním se spásáním této lokality pomáhat také stádo skotského náhorního skotu.
Jak pomáhá Zoo Ostrava
Zoo Ostrava společně se všemi svými návštěvníky podporuje ochranu Kozmických ptačích luk prostřednictvím programu Tři koruny ze vstupu.